Dziś jest: 25.05.2024
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Data dodania: 2024-04-21 20:28

Aleksandra Sawczuk

Po 12 latach olsztyńska Ptaszarnia zakończy działalność? „Mamy niewystarczające fundusze na zakup nowych okazów” [ZDJĘCIA]

Po 12 latach olsztyńska Ptaszarnia zakończy działalność? „Mamy niewystarczające fundusze na zakup nowych okazów” [ZDJĘCIA]
Ptaszarnia w Olsztynie jest w ciężkiej sytuacji finansowej
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W Lesie Miejskim, przy ulicy Wrzosowej 3 w Olsztynie od wielu lat mieści się Park Ptaków. Obiekt już jakiś czas temu znajdował się na granicy upadłości, głównie ze względu na skutki pandemii. Obecnie Ptaszarnię znów dotknął kryzys. Koszty zakupu nowych okazów przerastają właściciela obiektu.

reklama

Od 12 lat na obrzeżach Olsztyna, w okolicy schroniska dla zwierząt, znajduje się Ptaszarnia. Obiekt należy do stowarzyszenia Park Ptaków, którego prezesem jest Artur Stalewski.

Ptaszarnia od lat zmaga się z problemami finansowymi. Aktualnie kłopoty są na tyle poważne, iż zarządzający obiektem, podjęli decyzję o jego zamknięciu.

Redakcja portalu Olsztyn.com.pl skontaktowała się z prezesem stowarzyszenia, w sprawie poznania szczegółów zamierzonych działań.

Artur Stalewski poinformował nas, iż głównym problemem, z którym przyszło się zmierzyć Ptaszarni, jest brak środków na zakup nowych okazów. Obecnie park posiada niecałe 20 gatunków ptaków, co nie do końca stanowi zachętę dla odwiedzających.

- Zwierzęta się starzeją, mija nam dwunasty rok. Ptaków jest, siłą rzeczy, coraz mniej. Wygraliśmy z wieloma przeciwnościami, ale z czasem nie wygramy. Nie do końca chodzi o to, że brakuje nam środków na utrzymanie, bo w sezonie one są. Natomiast mamy niewystarczające fundusze na zakup nowych okazów. Koszt takiej inwestycji wyniósłby nawet do kilkudziesięciu tysięcy. To jest błędne koło. Im mniej gatunków, tym park staje się mniej atrakcyjny dla odwiedzających. Kółko nieszczęścia – wskazał Stalewski.

Zapytany o planowany termin zamknięcia Ptaszarni, nasz rozmówca stwierdził, iż wszystko zależy od tego, jak długo przy życiu pozostaną obecne gatunki.

- Mogą pożyć dwa, trzy lata albo dwa, trzy miesiące. Po ptakach tego nie widać – powiedział.

Po opublikowaniu informacji o zamknięciu Ptaszarni na facebookowym profilu Olsztyn.com.pl, wielu mieszkańców wyraziło zaskoczenie, twierdząc, iż do tej pory nie słyszało o wskazanym obiekcie. Komentujący wskazywali również, iż do rozpromowania miejsca, najbardziej przysłużyłaby się odpowiednia reklama.

- 12 lat? Pierwszy raz słyszę o tym miejscu! Pierwszy raz, a jestem fanką takich ptaków. Na serio, jakby ktoś zainwestował w reklamę, to rodziny z dziećmi wpadałyby tam często, bo brakuje takich miejsc w regionie.

- Problem z popularnością tego parku zaczyna się od tego, że nigdzie przy szosie nie ma tablicy informacyjnej ze wskazówkami, jak tam dotrzeć. Dopóki to miejsce nie zostanie rozreklamowane i dobrze oznaczone, będą problemy z kasą. Podsuwaliśmy temat właścicielowi, ale, jak widać, z rady nie skorzystał. Szkoda.

- Mało kto wie, że coś takiego istnieje. W Olsztynie jest Papugarnia, do której szkoły i przedszkola podjeżdżają autokarami, a o Parku Ptaków na pewno nie słyszeli.

- Fajne miejsce. Szkoda, że mało nagłośnione

– czytamy w komentarzach.

Podczas rozmowy z prezesem stowarzyszenia poruszyliśmy również kwestię braku reklamy. W odpowiedzi wskazał, iż jakiś czas temu odwiedziła go osoba, która zaproponowała przeprowadzenie w Ptaszarni kampanii reklamowej, która mogłaby przynieść wysoką skuteczność, a jej koszt oscylowałby w granicach 30 tys. zł. Właściciel nie skorzystał z oferty.

- To jest mniej więcej nasz przychód z sześciu lat. Nie wierzę, żeby inwestycja się zwróciła. U nas problemem jest to, żeby micha była pełna, a co mówić o reklamach – podsumował Stalewski.

Galeria

Komentarze (23)

Dodaj swój komentarz

 • Stas 2024-04-23 17:03:27 2a02:a312:c943:*
  Hm zaliczyłem chyba wszystkie atrakcje ze swoimi dziećmi w Olsztynie i okolicy o tej nie słyszałem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Blendi 2024-04-23 14:11:56 83.24.*.*
  To jest trochę jak że schroniskiem ( chociaż te dostały z miasta dofinansowanie?.Ja byłam w ptaszarni zarówno z jednym jak i drugim synem, organizowałam wyjścia z przedszkola również. Reklama owszem ale jak jest tyle pieniędzy żeby tylko nakaic zwierzęta to kto myśli o reklamie .Jeżeli schroniska dostały dofinansowanie dlaczego ptaszarnia nie może.No tak ale efektu nie będzie wow a teraz trzeba pokazać że pieniądze plabal z ministerstwa. U jednego z ministerstwa u drugiego z Unii.Dame lisy farbowane
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Radek 2024-04-22 21:45:32 79.191.*.*
  Pierwsze słyszę o jakiejś ptaszarni może dlatego że to już nie jest w Olsztynie tylko za Olsztynem. Reklama mogłaby pomóc, umowy z przedszkolami na zwiedzanie takiego miejsca w ramach lekcji. Masz interes to kombinuj. Nie zadziałała trudno wszystko lepsze od narzekania na brak pieniędzy na nowe ptaki jak nikt jeszcze tych starych nie widział :) Ulotki też nie kosztują 30tys. Gdzie zwierzęta też można wprowadzić jakiś wolontariat do roznoszenia ulotek i pomocy przy ptakach. Ale jak właściciel ptaka nie wie czy ten pożyje miesiąc czy rok to też źle rokuje. Miasto dla emerytów to najlepsze określenie Olsztyna od lat nic się nie zmienia. Młodzi tu lubią tylko studiować i wracać na kortowiade a mieszkać, pracować i żyć wola w innych miastach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Schabowy 2024-04-22 18:30:58 37.30.*.*
  Biedny Olsztyn, biedni ludzie, chyba dobrze że się wyprowadziłem już kilka lat temu. Ludzie!! Macie piękne lasy, rzeki jeziora - ptaki w lesie!! A wy w klatkach chcecie ptaki trzymać !! Opamiętajcie się, dbajcie o to co macie o przyrodę,żeby drzew nie wycinać, kupcie sobie lornetki i w ciszy spokoju podgladajcie przyrodę. Macie Wy tam problemy! Eh! Biedny "Czerwony" Olsztyn i ludzie coraz dziwniejsi..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Matylda 2024-04-22 16:55:11 2a02:1810:2486:*
  Nie trzeba płacić za kampanię, wszystkie social media są za darmo i dosłownie w zasięgu ręki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • to to .... 2024-04-22 13:28:38 95.160.*.*
  W tym mieście wszystko upada! Nawet Michelin :-) A niestety będzie jeszcze gorzej bo sami sobie wybraliście drugiego Grzymowicza :-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 14
 • [email protected] 2024-04-22 13:18:51 89.229.*.*
  PREZYDENT MIASTA OLSZTYNA .....!!! Bardzo proszę o pomoc w sprawie.... RATOWANIA PTASZARNI W OLSZTYNIE.... NIE POZWÓL ABY ZNIKNĘŁA JEDNA Z ATRAKCJI MIASTA....!!! MIESZKAŃCY WARMII I MAZUR.....!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 11
 • Jarosławg 2024-04-22 12:28:20 83.9.*.*
  Ruszamy tyłki olsztynianie i pomóżmy im kupując tam bilety, pisząc o tym i dobrze wspominając. Ewidentny brak wsparcia ze strony miasta , brak starań o dobry i ciepły wizerunek Olsztyna. Nowy prezydent jeśli ma jaja i wie po co siadł na fotelu powinien tam pojechać z autobusem dziennikarzy i tam rozpocząć swoje rządy. To będzie lepsze niż tysiące na miałką reklamę. Czyta to ktoś z ratusza ? Może sumienie go chociaż zaswędzi ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 8
 • Litworko 2024-04-22 10:45:11 88.156.*.*
  Ja byłam w ubiegłym roku z kilkorgiem znajomych i małymi dziećmi. Brak zwiedzających to był poniekąd duży plus, bo mieliśmy pełną swobodę oglądania i karmienia ptaków przez siatkę (wedle wskazań i instrukcji opiekuna parku). Wizytę miło wspominam i chętnie tam wrócę w tym roku :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • Anty Lord 2024-04-22 07:16:00 178.235.*.*
  W Olsztynie i bliskich okolicach jest dużo fajnych miejsc. Jakaś mądra głowa z urzędu powinna zrobić listę takich miejsc co można odwiedzić. Ale nie na zasadzie zapłać to cię wpiszemy na listę. Po to są pieniądze na rozwój i reklamę żeby właśnie w taki sposób je wydać. Nie reklamować dla jakiegoś górala bo i tak tu nie przyjedzie a pokazać ludziom z Olsztyna gdzie mogą spędzić czas. No ale po co to robić lepiej siedzieć na d...e w urzędzie i mieć pretensje do petentów że przyszli.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 4
 • Hor 2024-04-22 07:11:20 5.184.*.*
  Zawsze można posłuchać piosenki: "Pod papugami"...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • kola0204 2024-04-22 07:00:12 95.160.*.*
  Pierwszy raz słyszę, że mamy ptaszarnię. Wiem że jest arbotorium,że schronisko dla psów i kotów ,muzeum zwierząt dzikich . Chyba reklama jest ważna
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 1
 • Ols 2024-04-21 23:46:33 31.0.*.*
  Około 400zł miesięcznie przychodu? To dochodu po odliczeniu kosztów zostaje raczej 0zł i to przy dobrych wiatrach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
 • diss 2024-04-21 23:08:38 79.191.*.*
  Prezydent miasta powinien zająć się popularyzacją takich miejsc. Jednak wolał zająć się wylewaniem betonu i współpracą z jednym deweloperem. Teraz tłuki wybierają Szewczyka i będzie to samo. Za czasów Grzymowicza nie było informacji o niczym ciekawym - trzeba samemu szukać takich miejsc. Ja znalazłem Ptaszarnię lata temu. Wspaniałe miejsce...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 33 11

www.autoczescionline24.pl