Płatność BLIKiem - na czym to polega

Płatność BLIKiem - na czym to polega
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. AdobeStock

BLIK pozwala nie tylko na szybkie dokonanie płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, ale też umożliwia m.in. wypłatę gotówki z bankomatów. Nie powinno więc dziwić, że cieszy się dużym zainteresowaniem wielu osób. Prowadzisz własny biznes? Sprawdź dlaczego warto wybrać terminal płatniczy przyjmujący płatności BLIK do swojej firmy.

Co to jest BLIK?

BLIK to metoda płatności, do której klient potrzebuje tylko telefonu z aplikacją mobilną swojego banku oraz dostępem do internetu. Ten polski system powstał z inicjatywy kilku banków na bazie płatności mobilnych IKO. Początkowo dostępny był w PKO Banku Polskim, a obecnie mogą z niego korzystać również klienci innych banków. BLIK to nic innego, jak sześciocyfrowy kod wyświetlany w aplikacji mobilnej banku, który służy do potwierdzenia dokonywanych transakcji lub wypłat gotówki z bankomatu. W ten sposób można szybko i bezpiecznie zapłacić za zakupy bez konieczności wpisywania haseł SMS, logowania się do bankowości internetowej czy podawania danych karty płatniczej.

Płatności za pomocą BLIK przyjmują również niektóre urzędy i placówki Poczty Polskiej. Polski system płatności umożliwia też przelanie środków na numer telefonu bez konieczności podawania numeru rachunku odbiorcy. Taka opcja jest dostępna w niektórych bankach. Jak zapłacić BLIK-iem? Należy wygenerować kod w aplikacji mobilnej banku, a następnie wpisać go do terminala płatniczego w sklepie, pamiętając, że kod traci ważność po dwóch minutach. Później wystarczy transakcję potwierdzić w aplikacji. Cała operacja trwa krótko, jest bezpieczna i nie wymaga logowania się do bankowości internetowej.

BLIK cieszy się dużą popularnością

BLIK pojawił się 9 lutego 2015 roku i w pół roku zyskał milion użytkowników. Polski Standard Płatności, który jest właścicielem marki BLIK, podaje, że w ostatnim kwartale 2021 roku za pomocą tej metody płatności zrealizowano 240 mln transakcji, a więc aż o 70% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. BLIK jest najchętniej wykorzystywany do realizowania płatności za zakupy w sklepach internetowych – tego typu transakcje stanowiły 67% wszystkich operacji dokonywanych za pomocą BLIKA. Warto też wspomnieć, że w ostatnim kwartale 2021 roku dokonano łącznie niemal 150% więcej płatności BLIK w sklepach stacjonarnych w porównaniu do czwartego kwartału 2020 roku. Na taki stan rzeczy wpływ miało m.in. udostępnienie przez 6 banków płatności zbliżeniowych BLIK.[1]

Dane opublikowane przez Polski Standard Płatności wskazują, że BLIK cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Możliwość dokonania szybkiej, a jednocześnie bezpiecznej transakcji, to z pewnością największa zaleta tego rozwiązania. Warto przy tym zaznaczyć, że BLIK pozawala nie tylko na płatności, ale też pobieranie gotówki z bankomatów czy dokonanie przelewu na numer telefonu. To kolejne udogodnienia, z których Polacy chętnie korzystają.

Dlaczego Twój terminal płatniczy powinien przyjmować płatności BLIK?

Prowadzisz własną firmę i zastanawiasz się, czy Twój terminal płatniczy powinien mieć opcję przyjmowania płatności BLIK? Ta metoda cieszy się dużą popularnością, dlatego udostępniając ją klientom, budujesz wizerunek firmy jako nowoczesnego przedsiębiorstwa, a osoby korzystające z Twoich usług będą mogły za nie zapłacić nawet, jeśli zapomną portfela. Warto też pamiętać, że pozwalając klientom na dokonanie płatności w najwygodniejszy dla nich sposób, możesz liczyć, że w przyszłości ponownie wrócą do Twojej firmy po usługi lub oferowane przez Ciebie produkty. Przyjęcie płatności BLIK nie sprawia żadnych trudności – trzeba tylko postępować zgodnie ze wskazówkami, jakie wyświetla terminal płatniczy. Wystarczy, że sprzedawca wpisze kwotę transakcji i wybierze opcję płatności BLIK. Następnie klient wpisuje wygenerowany przez aplikację banku kod i potwierdza zielonym przyciskiem na terminalu oraz w aplikacji i gotowe. W ten sposób zapewniasz szybkie i bezpieczne płatności w swojej firmie.

[1] https://blik.com/blik-dominuje-w-mobilnych-platnosciach-763-mln-transakcji-i-ponad-10-mln-aktywnych-uzytkownikow-w-2021-r

2147382000

Artykuł sponsorowany

Tagi: Blik

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

 • łoll srit na wiosce 2022-05-15 09:31:06 89.10.*.*
  Na czym polega ? Ano na tym,ze banda zlodziei typu PINOKIO MORAWIECKI robi z Wasza jamuzna co chce.Polskie banki sa kierowane przez bylych cinkciarzy i graczy w 3 karty z bazarow.Tyle w temacie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • 2022-05-14 14:06:36 188.47.*.*
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Taki blik 2022-05-14 13:24:27 31.0.*.*
  Polega to na tym , ze zawsze sie znajdzie jakaś roździawa w sklepie kiedy jest długa kolejka i jedna kasa czynna , ze musi te 6,90 zapłacić blikiem i oczywiscie trwa to godzine , bo telefon musi odblokowac , bo cos nie idzie , nie przechodzi od taki bajer dla biznesmenów :) a reszta w kolejca chetnie by go ubiła….
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • I tyle w temacie 2022-05-14 12:55:32 31.60.*.*
  Na kradzieży twoich zaskórników, oszczędności
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
2147382000