Pierwszy rowerek dla dziecka - poradnik zakupowy

Pierwszy rowerek dla dziecka - poradnik zakupowy
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka nigdy nie jest łatwy. Z jednej strony zależy nam, by nasze dziecko bardzo szybko robiło postępy w rozwoju i nauczyło się na nim jeździć, z drugiej, zawsze z tyłu głowy mamy jego bezpieczeństwo. Następnie, jeśli nawet będziemy już pewni, że chcemy by nasze dziecko zaczęło prób na jednośladowcu, problemem będzie to jaki model dla niego wybrać na pierwszy raz. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania.

Kiedy uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Oczywiście zanim ze swoimi dziećmi wyruszymy na długie wyprawy rowerowe, najpierw musimy wybrać odpowiedni moment, w którym dziecko rozpocznie swoją przygodę z rowerkiem. Do wyboru jest wiele modeli rowerów dla dzieci. Zazwyczaj pierwszym wyborem rodziców jest rowerek biegowy, z doczepianymi kółkami czy po prostu na dwóch kołach z ramą przystosowaną dla najmłodszych. Jeśli chodzi o wiek, w którym dziecko po raz pierwszy usiądzie na rowerku, jest sprawą indywidualną i zależy przede wszystkim od tempa rozwoju psychomotorycznego naszej pociechy. Dziecko powinno już samodzielnie się poruszać i zachowywać odpowiedni balans. Wśród różnych modeli znajdziecie z pewnością rowerki dla dzieci od lat dwóch. Choć znamy przypadki, w których już młodsze dzieciaki korzystają z jednośladowców. Szczególnie z rowerków biegowych, na których poruszają się odpychając się nogami od ziemi. Mimo to, najrozsądniejszą granicą rozpoczęcia swojej przygody z dwoma kółkami będzie wiek 3-4 lata.

Rowerki biegowe – idealne rozwiązanie na początek

Rowerki biegowe są idealnym rozwiązaniem na sam początek przygody z rowerem dla naszych dzieci. Tego typu rowerki dziecięce cieszą się bardzo dużą popularnością. Co ciekawe, tutaj również możemy znaleźć różne modele, przede wszystkim różniące się materiałem, z którego są wykonane.. Drewniane rowerki są bardziej stabilne, jednak niektóre rodzaje drewna są dość miękkie, dlatego każdy upadek naszego dziecka może zakończyć się widocznym obiciem. Rowerki wykonane z metalu są nieporównywalnie bardziej odporne na uderzenia i upadki, jednak są cięższe, a waga jest kluczowa dla komfortu dziecka. Rowerek powinien być dość lekki, aby dziecko swobodnie się na nim odpychało. Powinien także posiadać hamulec ręczny w postaci klamki, tak jak w większych rowerach. Dzięki temu dziecko już od najmłodszych lat uczy się podstawowych umiejętności jezdnych, co jest niewątpliwym plusem dla dziecka i rodziców. Modeli jest na tyle dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Rowerek z doczepianymi kółkami - alternatywa dla rowerka biegowego

Alternatywą dla rowerków biegowych są niewątpliwie rowerki z doczepionymi kółkami. Tego typu modele można polecić dla dzieci, które poradzą sobie z pedałowaniem oraz kierownicą. Muszą mieć też na tyle wyćwiczony balans, aby nie przesuwać się nagle na jedną stronę rowerka, co grodzi upadkiem. Z powodzeniem możemy kupić modele z dokręcanymi dodatkowymi kółkami czy blokadą kierownicy, kiedy nadamy kierunek jazdy i pilnujemy dziecka, aby jechało do przodu. Aby dostosować rowerek do potrzeb swojej pociechy sprawdź ofertę jeździków w Media Expert.

Jak wybrać wielkość roweru?

Przy wyborze wielkości rowerka nie możemy patrzeć na wiek, ale na wzrost naszego dziecka. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na wysokość ramy i wielkość kółek. Przyjmuje się, że rowerek powinien mieć taką wysokość, aby przy wchodzeniu na niego, dziecko chociaż palcami dotykało podłoża.

Według wzrostu i wieku dziecka przyjmuje się, że dla dzieci w wieku 3-5 lat (wzrost 90-105 cm) odpowiedni będzie rowerek 14-calowy. Dla dzieci w wieku 5-6 lat (wzrost 105-120 cm) rowerek 16-calowy itd. Dopiero dziecko o wzroście 135-155 cm lub wieku 8-12 lat poradzi sobie na rowerze 24-calowym. Można znaleźć też rowerki 12-calowe dla młodszych lub mniejszych dzieci.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • romeks09 2021-02-22 12:52:35 37.120.*.*
    My kupiliśmy sobie wszyscy rowery Indiana w Media Expert
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Danusia228 2021-02-16 11:16:38 37.47.*.*
    Swojej córce kupiłam niedawno pierwszy biegowy rowerek z toyz, od razu na niego wsiadała i jeździła. Powiedziałam co ma robić i odpychała się nóżkami. Jak będzie cieplej to pojeździ sobie na dworze a nie w domu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0