Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!Pieczewo niedługo zostanie odcięte od głównej ulicy. Czytelnik boi się o swoich rodziców. Co na to urzędnicy?

Pieczewo niedługo zostanie odcięte od głównej ulicy. Czytelnik boi się o swoich rodziców. Co na to urzędnicy?
Nasz czytelnik martwi się, że przez prace drogowe na Pieczewie, służby mogą nie dojechać na czas
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Już niedługo ul. Wilczyńskiego – główna arteria os. Pieczewo – ma zostać zamknięta. Związane jest to z budową torowiska tramwajowego, ale również zostanie wymieniona sieć podziemna. To pewne, że utworzą się korki. Dlatego też zgłosił się do nas czytelnik, który martwi się o zdrowie swoich rodziców mieszkających na tym osiedlu. Poprosiliśmy w tej sprawie o komentarz urzędników.

Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!

Napisał do nas przestraszony czytelnik nawiązując do artykułu pt. „Budowa linii tramwajowej. Kierowcy muszą przygotować się na ogromne korki w centrum Olsztyna”.

Wyjaśnił, że obawia się o zdrowie rodziców, którzy są już starszymi, schorowanymi osobami. Mieszkają na Pieczewie, na ul. Stramkowskiej.

– Boję się o ich zdrowie oraz, że pomoc może nie dotrzeć na czas. Patrząc na to co działo się np. w trakcie budowy pierwszej nitki tramwajów oraz innych budów dróg w Olsztynie jestem przerażony. W godzinach szczytu tworzyły się kilometrowe korki. Czasami przez 30 minut potrafiłem stać w jednym miejscu bez ruchu. Jazda po części miasta była praktycznie niemożliwa – przyznał pan Łukasz.

Jak zauważył, w najbliższym czasie osiedle Pieczewo zostanie odcięte od reszty miasta, a wyjazd z niego będzie problemem. Taki stan rzeczy potrwa ok. 3 lat.

Dlatego też pan Łukasz zwrócił się do nas prosząc o ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za organizację ruchu w trakcie planowanej budowy torowiska i o kontakt do tej osoby/instytucji.

– Czy jeśli pogotowie nie zdąży dojechać do umierającej osoby przez zakorkowaną ulicę, czy ta osoba odpowie bezpośrednio przed sądem? – zadał ostatnie pytanie.

Zwróciliśmy się zatem do urzędników.

– Budujemy i przebudowujemy dla naszych mieszkańców – powiedziała Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

I dodała: – Oczywistym jest że czasami denerwujemy się gdy występują pewne uciążliwości, ale warto byśmy uświadomili że takie prace docelowo podnoszą jakość naszego życia. Nie ma możliwości wybudowania drogi w tym samym miejscu bez rozbiórki starej. A ulica Wilczyńskiego od Krasickiego do pętli od dawna domagała się remontu.

Zaznaczyła, że pod ul. Wilczyńskiego są także sieci podziemne, które wymagają większej bądź mniejszej modernizacji. Sieci bowiem odpowiadają za dostawy ciepła, wody, prądu, gazu oraz odbiór Internetu czy telewizji.

– Za projekt, wdrożenie i utrzymanie organizacji ruchu podczas budowy odpowiada wykonawca prac. Zgłoszenia w sprawie przejezdności często nie mają nic wspólnego z organizacją ruchu, bo przy każdej, nawet tej docelowej, występują różne zagrożenia. Możemy tylko apelować do kierowców aby przestrzegali zasad i w razie potrzeby - formowali tzw. korytarze życia. Proszę jednak zwrócić uwagę, że w większości zależy to od uczestników ruchu a nie organizatorów – dodała Marta Bartoszewicz.

Rzeczniczka zachęciła także do mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, jeżeli tylko mają taką możliwość, bo to najlepszy sposób, aby zminimalizować korki.

Przypomniała też o zapoznaniu się z nową organizacją ruchu i stosowaniu się do jej zasad.

– Wówczas okaże się, że komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która składa się z wielu osób mających ogromne doświadczenie, zadbała by ruch odbywał się zgodnie z prawem, bezpiecznie i na tyle płynnie na ile to możliwe. Warto więc poświęcić chwilę na to by zaznajomić się ze szczegółami i zastanowić się jaką alternatywną drogę wybrać i gdzie zacząć parkować samochód. Być może pozostawienie go dalej od domu ułatwi wyjazd z osiedla? I przejazd służbom ratunkowym, jeśli zajdzie taka konieczność? Kluczowa będzie tu zmiana przyzwyczajeń – przyznała rzeczniczka.

Komentarze (79)

Dodaj swój komentarz

 • Ja 2021-07-31 02:54:58 83.24.*.*
  Brednie, większość infrastruktury podziemnej jest wymieniana bez uciążliwych niedogodności. Przewierty podziemne rozwiązują większość problemów. Można też było zapewnić alternatywne dojazdy i parkingi, czyli jeśli karetka nie dojedzie, nie ma miejsc parkingowych czy stoicie w korku to proszę kierować skargi do pana prezydenta. Ogólnie trzeba być kretynem by nie zdać sobie sprawy że na pieczewie brakuje miejsc parkingowych i można by było wybudować parking. Na całych Jarotach brakuje miejsc postojowych, dodatkowo stawiają stacje ładowania na obecnych miejscach zamiast wygospodarować nowe, mimo sporej przestrzeni.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Rodowita olsztynianka 2021-07-30 10:34:35 37.248.*.*
  Przede wszystkim nikt nowoczesny nie buduje linii tramwajowych. To już przeżytek. Teraz warto inwestować jedynie w autobusy elektryczne, ponieważ jak jest awaria linii energetycznej, to taki autobus jedzie dalej na paliwo gazowe lub płynne i nie powoduje paraliżu komunikacyjnego. Niestety o tym nikt nie pomyślał. A jeśli chodzi o komunikację miejską w Olsztynie, jej organizację, konstrukcję wiat na przystankach i lokalizację tablic informacyjnych, można by niezły elaborat napisać. Projektowały to chyba mądrale z filmu "Poszukiwany, poszukiwana". Niestety takie władze miasta sobie wybraliśmy i z takimi musimy się męczyć a oni nawet odrobiny wstydu nie mają.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 20
 • Kaprys Grzymowicza 2021-07-30 10:25:46 88.156.*.*
  3 lata ludzie muszą się męczyć aby spełnić kaprys Grzymowicza. Było referendum z pytaniem czy ludzie chcą tramwajów? Nie było. Białystok jest 2 razy większy od Olsztyna i nie myśli o bałaganie związanym z tramwajami. Ma świetną komunikację autobusową tak jak teraz Olsztyn.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 16
 • Janusz. 2021-07-30 02:23:27 188.146.*.*
  Chłopstwo W.Witosa I wieczni etatowi radni P.Grzymowicza oszaleli. Prezesi Z.B.k I I .i Z.l .I. b.k całkowicie nie rozumią ze na pisma się odpowiada. To nie woda w studni Panowie Prezesi P.Grzymowicza ze spragnionemu nie podacie to wasza prywatna studnia. Ale napismo trzeba odpowiadać dla wlascicieli mieszkan . Chyba że wolicie dla C.B.A. albo Prokuratora.Czlowiek rzetelny i wykształcony zawsze odpisze a tchórz oszust nie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 10
 • [Usunięty] 2021-07-29 23:44:06 46.204.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Nika1 2021-07-29 22:14:36 93.105.*.*
  Piszecie pierdoly w swoich komentarzach, a tu chodzi konkretnie o ul Stramkowskiej i przy okazji Żurawskiego, bo do Staramkowskiej dojedzie się tylko przez Żurawskiego. Logicznym byłoby udrożnienie tych ulic przez połączenie przez poligon, a tu d..a. Jak stąd wyjechać, gdy zamkną tę część ulicy Wilczyńskiego? O tym pani "rzecznik" milczy, bo pewnie nie wie, gdzie to miejsce jest. Tu jest koniec wszystkiego, nawet porządnych sklepów nie ma.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 8
 • Hahaha 2021-07-29 21:18:52 94.254.*.*
  Hahaha co ta pseudo rzecznik gada za farmazony, gorzej niż propaganda z TVP i TVN. Dnooo kompletne
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 15
 • maryianna 2021-07-29 21:18:33 88.156.*.*
  a pani rzecznik jeździ komunikacją miejską? sprawdźmy to
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 30 8
 • Yogi 2021-07-29 20:51:24 5.184.*.*
  Ale pierdolamento. Haha.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 4
 • Kogi 2021-07-29 20:12:55 37.47.*.*
  Żydzi Góra🤣🤣🤣
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 10