Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2021-07-29 13:11

Cezary Kapłon

Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!Pieczewo niedługo zostanie odcięte od głównej ulicy. Czytelnik boi się o swoich rodziców. Co na to urzędnicy?

Pieczewo niedługo zostanie odcięte od głównej ulicy. Czytelnik boi się o swoich rodziców. Co na to urzędnicy?
Nasz czytelnik martwi się, że przez prace drogowe na Pieczewie, służby mogą nie dojechać na czas
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Już niedługo ul. Wilczyńskiego – główna arteria os. Pieczewo – ma zostać zamknięta. Związane jest to z budową torowiska tramwajowego, ale również zostanie wymieniona sieć podziemna. To pewne, że utworzą się korki. Dlatego też zgłosił się do nas czytelnik, który martwi się o zdrowie swoich rodziców mieszkających na tym osiedlu. Poprosiliśmy w tej sprawie o komentarz urzędników.

reklama
Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!

Napisał do nas przestraszony czytelnik nawiązując do artykułu pt. „Budowa linii tramwajowej. Kierowcy muszą przygotować się na ogromne korki w centrum Olsztyna”.

Wyjaśnił, że obawia się o zdrowie rodziców, którzy są już starszymi, schorowanymi osobami. Mieszkają na Pieczewie, na ul. Stramkowskiej.

– Boję się o ich zdrowie oraz, że pomoc może nie dotrzeć na czas. Patrząc na to co działo się np. w trakcie budowy pierwszej nitki tramwajów oraz innych budów dróg w Olsztynie jestem przerażony. W godzinach szczytu tworzyły się kilometrowe korki. Czasami przez 30 minut potrafiłem stać w jednym miejscu bez ruchu. Jazda po części miasta była praktycznie niemożliwa – przyznał pan Łukasz.

Jak zauważył, w najbliższym czasie osiedle Pieczewo zostanie odcięte od reszty miasta, a wyjazd z niego będzie problemem. Taki stan rzeczy potrwa ok. 3 lat.

Dlatego też pan Łukasz zwrócił się do nas prosząc o ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za organizację ruchu w trakcie planowanej budowy torowiska i o kontakt do tej osoby/instytucji.

– Czy jeśli pogotowie nie zdąży dojechać do umierającej osoby przez zakorkowaną ulicę, czy ta osoba odpowie bezpośrednio przed sądem? – zadał ostatnie pytanie.

Zwróciliśmy się zatem do urzędników.

– Budujemy i przebudowujemy dla naszych mieszkańców – powiedziała Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

I dodała: – Oczywistym jest że czasami denerwujemy się gdy występują pewne uciążliwości, ale warto byśmy uświadomili że takie prace docelowo podnoszą jakość naszego życia. Nie ma możliwości wybudowania drogi w tym samym miejscu bez rozbiórki starej. A ulica Wilczyńskiego od Krasickiego do pętli od dawna domagała się remontu.

Zaznaczyła, że pod ul. Wilczyńskiego są także sieci podziemne, które wymagają większej bądź mniejszej modernizacji. Sieci bowiem odpowiadają za dostawy ciepła, wody, prądu, gazu oraz odbiór Internetu czy telewizji.

– Za projekt, wdrożenie i utrzymanie organizacji ruchu podczas budowy odpowiada wykonawca prac. Zgłoszenia w sprawie przejezdności często nie mają nic wspólnego z organizacją ruchu, bo przy każdej, nawet tej docelowej, występują różne zagrożenia. Możemy tylko apelować do kierowców aby przestrzegali zasad i w razie potrzeby - formowali tzw. korytarze życia. Proszę jednak zwrócić uwagę, że w większości zależy to od uczestników ruchu a nie organizatorów – dodała Marta Bartoszewicz.

Rzeczniczka zachęciła także do mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, jeżeli tylko mają taką możliwość, bo to najlepszy sposób, aby zminimalizować korki.

Przypomniała też o zapoznaniu się z nową organizacją ruchu i stosowaniu się do jej zasad.

– Wówczas okaże się, że komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która składa się z wielu osób mających ogromne doświadczenie, zadbała by ruch odbywał się zgodnie z prawem, bezpiecznie i na tyle płynnie na ile to możliwe. Warto więc poświęcić chwilę na to by zaznajomić się ze szczegółami i zastanowić się jaką alternatywną drogę wybrać i gdzie zacząć parkować samochód. Być może pozostawienie go dalej od domu ułatwi wyjazd z osiedla? I przejazd służbom ratunkowym, jeśli zajdzie taka konieczność? Kluczowa będzie tu zmiana przyzwyczajeń – przyznała rzeczniczka.

Komentarze (73)

Dodaj swój komentarz

  • Nieudolne urzędasy 2021-07-29 14:53:13 5.173.*.*
    "– Za projekt, wdrożenie i utrzymanie organizacji ruchu podczas budowy odpowiada wykonawca prac" Paniusi proszę tu o nieszukanie przyszłych problemów z wykonawcą, bo to Wy urzędnicy jesteście odpowiedzialni za nadzór nad wykonawcą, a my mieszkańcy jesteśmy inwestorami i gówno nas obchodzą ewentualne problemy!! Zawsze tą samą śpiewka, problemy z inwestycją? To nie nasz wina!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 5
  • Edward 2021-07-29 13:34:18 213.184.*.*
    Będzie to trudny czas dla wszystkich mieszkańców Jarot, Pieczewa i Generałów. Ostatecznie jednak wszystkie pozostałe osiedla będą nam zazdrościły świetnej infrastruktury. Zapewne za chwilę odezwą się NOL-e, zaniepokojone o swoje bolidy,
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 46 8
  • Stas 2021-07-29 13:34:15 37.30.*.*
    Rozumiem nerwy mieszkańców ale to znaczy że miasto ma się nie rozwijać?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 1
  • Miłego dnia ? 2021-07-29 13:21:12 5.184.*.*
    Więcej mieszkań dla warszawki, po 2 auta na osobę i ... najlepiej miejsce na cmentarzu. Inaczej od razu po urodzeniu " miejsce na cmentarzu" 😘
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7

www.autoczescionline24.pl