Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2023-06-03 09:02
Ostatnia aktualizacja 2023-07-13 10:58

Redakcja

Pałac Młodzieży w Olsztynie - kultowe miejsce edukacji artystycznej [WIDEO]

Pałac Młodzieży w Olsztynie - kultowe miejsce edukacji artystycznej [WIDEO]
Dyrektor Pałacu Młodzieży w Olsztynie, Angelika Stawisińska
Fot. Marcelina Chodyniecka-Kuberska

Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich przy ulicy Emilii Plater 3 w Olsztynie wychowuje pokolenia młodych artystów, amatorów i tych, którzy dzięki zajęciom w Pałacu dostają się do szkół muzycznych, plastycznych i na studia w tym zakresie w całej Polsce. Dlaczego Pałac jest tak popularny, ma tak dobrą energię i jest tak ceniony przez rodziców opowiada nam dyrektor Angelika Stawisińska.

reklama

Pracownicy mówili mi, że "nowa dyrektor nakręca Pałac swoją pozytywną energią". Placówka z tradycjami niedawno zmieniła osobę, która nią zarządza. Angelika Stawisińska jest doświadczoną managerką kultury, była dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach, Jezioranach, współpracuje m.in. z Olsztyńskim Teatrem Tańca, Teatrem Jaracza, czy Filharmonią Warmińsko-Mazurską. Dała się poznać jako osoba, która potrafi dobrze animować instytucję, a także pozyskać dla niej finansowanie zewnętrzne - co jest obecnie kluczowe w rozwoju. Z nową dyrektor rozmawiamy o działaniu Pałacu.

- Pałac Młodzieży to największa w województwie warmińsko-mazurskim i w mieście placówka zajęć pozaszkolnych - mówi nam Angelika Stawisińska.

I dodaje: - Każdego roku z oferty Pałacu Młodzieży korzysta ponad tysiąc wychowanków, na przygotowanych 2,1 tys. miejsc na zajęciach. Wielu uczniów korzysta z kilku form wsparcia i zajęć, bo czują się u nas dobrze i bezpiecznie. Pośrednio z działalności placówki korzystają również koledzy, koleżanki, rodzice i dziadkowie wychowanków oraz pozostałe ich otoczenie, poprzez udział w licznych wydarzeniach: koncertach, wernisażach, rajdach, obozach i innych.

Czuć u Was dobrą atmosferę, Pałac Młodzieży to jest trochę takie magiczne miejsce - z czego to wynika?

Tworząc ofertę placówki na co dzień mamy świadomość jak ważne dla prawidłowego rozwoju psycho-społecznego dzieci i młodzieży w XXI wieku jest otwarcie wrażliwości - dzięki obcowaniu z kulturą w bezpiecznym środowisku. W dobie szybkiego rozwoju cywilizacji, konsumpcjonizmu, wojny na Wschodzie, kryzysu gospodarczego i pandemii zostaliśmy wszyscy narażeni na zmniejszenie wrażliwości i aktywności w życiu społecznym. Szczególnie młodzi ludzie szybko poddają się zmieniającej się sytuacją w świecie i zaobserwować można ich izolację oraz brak empatii wśród młodych ludzi, dlatego nasza Instytucja i jej bogata oferta zajęć kulturalnych, sportowych i społecznych odgrywa w obecnym czasie kluczowe znaczenia dla młodych ludzi. U nas, dzieci i młodzież zwiększają wrażliwość na kulturę, otaczające środowisko i drugiego człowieka. I to czują rodzice, którzy tak chętnie posyłają do nas dzieci.

To co, pani mówi, potwierdzają też badania, że kontakt ze sztuką, najlepiej tworzoną przez samego siebie, znacznie zmniejsza skutki cyfrowego wykluczenia, jakie doświadczają dzieci wpatrzone godzinami w gry, bajki czy filmy stworzone w świecie wirtualnym.

Zdecydowanie tak, działalność Pałacu Młodzieży może zniwelować rosnące obecnie problemy zaburzeń i leczenia chorób psychicznych wśród dzieci i
młodzieży, bo zajęcia kulturalne mają oddziaływanie terapeutyczne, które obejmuje cały organizm psychofizyczny i wpływa na emocje, dążenia, oczekiwania i marzenia. Efektem końcowym tych oddziaływań jest poprawa nastroju, samopoczucia, usunięcie lęku, odreagowanie napięcia oraz poprawa relacji z innymi ludźmi.

Proszę powiedzieć jak rodzice nowych dzieci mogą dostać się na Wasze zajęcia?

Działamy w trybie roku szkolnego, niestety rekrutacja właśnie się zakończyła, była prowadzona od początku maja. Z ofertą zajęć najlepiej zapoznać się na naszej stronie internetowej. W tym roku szkolnym można jedynie liczyć na rekrutację uzupełniającą.

Wielką popularnością cieszą się zajęcia z tzw. "pracowni artystycznych" przygotowujące młodzież do Liceum Plastycznego i na studia artystyczne w tym architektoniczne. Pracownie kultowych instruktorów mają prawie 100 proc. skuteczność w zdawalności egzaminów. Na tych zajęciach kształci się warsztat.

Zajęcia z odręcznego rysunku artystycznego prowadzone pod kątem przygotowania młodzieży do egzaminów na studia architektoniczne. Główny nacisk kładziemy na znajomość zasad perspektywy, kompozycję, rodzaje kreski, kontrasty i proporcje. Autorski program szybkiej nauki rysunku od podstaw naszych nauczycieli to nauka odręcznego rysunku artystycznego dla młodzieży, przygotowanie do egzaminów na studia artystyczne z uwzględnieniem całego spektrum zasad i technik prawidłowej konstrukcji rysunku oraz zastosowanych różnorodnych środków wyrazu. Ćwiczenia praktyczne w oparciu o znajomość perspektywy w rysunku, spełniających kryteria tematów egzaminacyjnych. Rysunek artystyczny dla młodszej młodzieży, przygotowanie do egzaminów z rysunku do Liceum Plastycznego. Ćwiczenia obejmują wymagania stawiane absolwentom szkół podstawowych. Podstawy perspektywy w rysunku, kompozycja, kreska, łączenie i dodawanie elementów.

Jakie wyzwania na przyszłość i plany macie państwo w Pałacu - oprócz dobrego kształcenia dzieci i młodzieży?

Kolejnym etapem rozwoju Pałacu będzie wyjście poza mury placówki w przestrzeń miejską, otwartą, aby upowszechniać kulturę. Artystyczne prezentacje chcemy też przedstawić szerszemu gronu odbiorów poprzez wykorzystanie internetu i mediów społecznościowych. Wychodzimy też do innych dzielnic poza centrum miasta. Mamy pracownie artystyczne w budynku  SP 12 przy ul. Turowskiego 3 oraz na Zatorzu – w siedzibie Rady Osiedla Zatorze przy ul. Jagiellońskiej 12,  w Sz. Podst. Nr 25 przy ul. Wańkowicza 1 i w LO V przy ul. Krasickiego 2 stwarzając tym samym dzieciom i młodzieży, w tym niepełnosprawnym ruchowo, możliwość nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej.

Wielkim wyzwaniem dla nas aktualnie jest stan historycznego budynku przy ulicy Emilii Plater.

Niezbędna jest m.in. modernizacja i przebudowa dachu wraz z obróbkami i odwodnieniem. Mamy wsparcie miasta i obecnie wspólnie staramy się o pozyskanie środków na remont naszej pięknej i potrzebnej siedziby.

Życzę powodzenia w realizacji zadania inwestycyjnego, bo to duży temat na lata organizacji, o pracownie i nabór się nie martwimy, wręcz liczymy na to z wieloma rodzicami dzieci, które nie dostały się z braku miejsc, że będziecie prężnie rozwijać te inne lokalizacje, szczególnie tą na Zatorzu i Jarotach bo tam - jak wynika z badań jest aktualnie największa koncentracja mieszkańców.  Dziękuję za rozmowę.

Fot. Marcelina Chodyniecka-Kuberska

Dyrektor Angelika Stawisińska

Czytaj również:

Czy miasto zamierza sprzedać Pałac Młodzieży w Olsztynie?

''Malality'' pomogą olsztyńskiemu hospicjum [ZDJĘCIA]

Galeria

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

 • Pałac Młodzieży Angelika Stawisińska 2023-06-06 07:13:26 2a00:f41:886:*
  Szanowni Państwo, Miasto Olsztyn i władze Miasta bardzo pomagają nam w pozyskaniu pieniędzy na remont obiektu. W tym roku, zostały już złożone wnioski o dofinansowanie. Remont obiektu to nasz wspólny cel. Wspierajcie nas w tym. Chcemy czuć się wam potrzebni. Dziękujemy za zainteresowanie naszą placówką.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Gość 2023-06-04 16:58:25 176.221.*.*
  Nieudacznicy z ratusza dbają tylko o siebie tylko sobie dali super podwyżki pensji
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • Gumiś 2023-06-04 13:52:09 5.173.*.*
  Włodarze Olsztyna wyremontowali sobie ratusz i sale sesyjną. Na to mają kasę a na dzieci już nie. Nie wspomnę o zlikwidowanych zajęciach na basenie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Riki 2023-06-04 09:11:55 2a00:f41:8d2:*
  Miasto wojewódzkie a miejski zabytkowy budynek w takim stanie...Podobnie SP 14 przy dworcu zachodnim...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Olsztyniak 2023-06-04 07:44:29 88.156.*.*
  Budynek straszy i aż się prosi o remont. Centrum miasta i miasto nic z tym nie robi 😱
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Strajk Kobiet, KOD, Obywatelki i Obywatele !!! 2023-06-03 14:16:03 2a00:f41:860:*
  Zapraszamy jutro ( niedzielę 4 czerwca ) pod teatr jaracza o godz.12. Organizatorką protestu przeciwko złodziejskiej władzy kraju jest honorowa obywatelka Olsztyna Irena Burczyk Telesz . Przybądźcie !!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 9
 • Olsztyn Kobietą 2023-06-03 10:52:35 2a00:f41:860:*
  Brawoo!!!!! Moja wnuczka tam uczęszcza. Bardzo zdolna bestyjka.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • tak 2023-06-03 10:43:14 79.191.*.*
  trzymać 👋
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • Ewa 2023-06-03 09:17:52 79.191.*.*
  Tam zawsze była atmosfera. Ale SERCE boli gdy widzi się w jakim stanie jest ten budynek. Odpadające tynki robią straszne wrażenie. Wydaje mi się, że stan budynków kultury, szkół, domów dziecka, pogotowia opiekuńczego pokazuje jak państwo TROSZCZY się o młodych. Wychowanie na zasadzie co ich nie zabije (odpadający tynk, dachówka) to ich wzmocni !!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4

www.autoczescionline24.pl