Ozonowanie - jak wygląda w branży spożywczej, przemysłowej?

Ozonowanie - jak wygląda w branży spożywczej, przemysłowej?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Ozonowanie jest stosowane w coraz większej liczbie branż. Okazuje się, że skuteczne usuwanie mikrobów, zapachów i zanieczyszczeń z wody lub gazów poprodukcyjnych, to nie jedyne zastosowania tej trójatomowej odmiany tlenu.

Ozonowanie rozumiane jako rozpylanie ozonu w powietrzu lub w wodzie, ma zaskakująco wiele zastosowań.

Przemysł spożywczy

W przemyśle spożywczym ozonowanie jest stosowane jako środek do dezynfekcji oraz dezynsekcji owoców, warzyw, mięs czy zbóż, a niekiedy również opakowań czy butelek. Oczyszcza się w ten sposób także linie produkcyjne. W gastronomii ozonem dezynfekuje się kuchnie oraz usuwa zapachy jedzenia, na przykład z magazynów, a także uzdatnia wodę produkcyjną. Z kolei lód z wody z dodatkiem ozonu zwiększa trwałość mrożonek.

Przemysł ciężki i metalurgiczny

Ozonowanie jest jednym ze sposobów oczyszczania gazów poprodukcyjnych.

Branża wodno-kanalizacyjna

Ozonowanie jest metodą oczyszczania i odbarwiania ścieków, a także uzdatniania wody – tak w wodociągach, jak i w basenach czy innych miejscach z zamkniętym obiegiem wody.

Budownictwo i instalacje

Oczyszczanie instalacji wentylacyjnej w budynkach mieszkalnych, publicznych czy przemysłowych może się odbywać z pomocą ozonu. Jest to również substancja, którą przeprowadza się profesjonalną dezodoryzację – tak poremontową, jak i przedremontową, po pożarze czy zalaniu.

Ochrona zdrowia

Ozonowanie jest doskonałym sposobem na szeroko rozumianą dezynfekcję. Oczyszcza się w ten sposób m.in. sale, aparaturę czy narzędzia w szpitalach. Stosowany jest także do dezynfekcji ran czy owrzodzeń, ponieważ bardzo skutecznie zabija wszelkiego rodzaju szkodliwe mikroorganizmy.

Branża kosmetyczna oraz fitness

Ozonowaniem usuwa się przykre zapachy, na przykład z siłowni czy szatni. Jest to także doskonały sposób na dezynfekcję urządzeń i akcesoriów znajdujących się chociażby w salonach piękności, kosmetycznych czy fryzjerskich.

Zarządzanie nieruchomościami oraz hotelarstwo

Podobnie jak w innych branżach, tak i w tym przypadku ozon jest używany do dezodoryzacji oraz dezynfekcji. Usuwa się nim przykre zapachy mieszkań i domów dostępnych na rynku wtórnym. Jeżeli zachodzi taka konieczność, substancja ta jest stosowana także do dezynfekowania pomieszczeń, zarówno mieszkalnych, jak i użytku publicznego. Do tego należy dodać wszelkiego rodzaju hotele, akademiki, pensjonaty, hostele czy inne obiekty noclegowe.

Szkolnictwo

Ozonem dezynfekuje się szkoły oraz przedszkola ze szkodliwych bakterii, wirusów czy grzybów. Jest to szczególnie ważne w sezonie grypowym.

Oczywiście powyższe zestawienie obejmuje jedynie część zastosowań szeroko rozumianego ozonowania. Warto pamiętać, że z dobrodziejstw tej metody usuwania zarazków oraz niechcianych zapachów możemy korzystać także we własnym zakresie – na przykład w domach, mieszkaniach czy samochodach. Jeżeli dodatkowo zlecimy wykonanie ozonowania profesjonalistom – na przykład warszawskiej firmie PSG Polska – to możemy mieć pewność, że całość prac zostanie wykonana rzetelnie i przede wszystkim bezpiecznie. Tak dla nas i naszych najbliższych, jak i naszego dobytku.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz