[OPINIE] Stan gospodarki, czyli jak funkcjonuje nasze państwo

[OPINIE] Stan gospodarki, czyli jak funkcjonuje nasze państwo
Janusz Cichoń
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Państwo sięga coraz głębiej do naszych kieszeni. Ostatnie 4 lata to ponad 40 podwyżek podatków i opłat, cześć to zupełnie nowe daniny, których nie było w poprzednich latach.

Pazerność Państwa

Państwo sięga coraz głębiej do naszych kieszeni. Ostatnie 4 lata to ponad 40 podwyżek podatków i opłat, cześć to zupełnie nowe daniny, których nie było w poprzednich latach. Znajduje to odzwierciedlenie we wzroście udziału podatków i składek w Produkcie Krajowym Brutto (PKB). To oznacza, że z tego co wypracujemy, coraz więcej zabiera nam państwo. Taką syntetyczną miarą “pazerności” państwa jest udział podatków i składek w PKB, czyli w tym co wytwarzamy. Udział ten wzrósł w ostatnich latach z 32,5 % do ponad 38%. Dziś z każdej złotówki wytworzonej, wyprodukowanej przez nas, państwo PiS zabiera już 38 groszy. I jeszcze mu mało, pożycza zadłużajac przyszłe pokolenia.

To jest chyba najwyższy wzrost w Europie w ciągu paru ostatnich lat. Obciążenia podatkowe, składkowe, opłaty różnego rodzaju, rosną w zastraszającym tempie. Koszty, które państwo generuje, poprzez podatki i opłaty napędzaja inflację. Ona dokucza nie tylko nam konsumentom, bo coraz mniej możemy za nasze dochody kupić, ma również niekorzystny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Inflacja generuje niepewność, podnosi ryzyko prowadzenia działalności. Nawiasem mówiac, nie jest to jedyne ryzyko, które rośnie. Mamy w Polsce do czynienia z inflacja prawa, jego skomplikowaniem i zmiennościa. Skutek to ograniczenie inwestycji, ich udział w PKB utrzymuje sie na bardzo niskim poziomie. To siłą rzeczy odbija się na gospodarce, bo jej spowolnienie jest dziś już faktem. Mało tego, wśród ekonomistów trwają spory, czy już jesteśmy na skraju recesji czy jeszcze nie. Czwarty kwartał ubiegłego roku skończył się spadkiem PKB w relacji "kwartał do kwartału". Jeżeli to się powtórzy w kolejnym kwartale, to będziemy mieli do czynienia nie ze spowolnieniem, ale z recesją (tzw techniczna recesja). Mam nadzieję, że tak się nie stanie, i że jesteśmy w stanie to spowolnienie wyhamować, i że nie dopuścimy do recesji.

Majatek Narodowy-Polska w ruinie

Warto podkreslić, że państwo, ma nie tylko pośredni wpływ na gospodarkę, odpowiada też bezpośrednio za spora jej cześć. Ponad 700 spółek skarbu państwa, zarzadzana jest przez partyjnych nominatów. Nigdy wcześniej tak nie było. Rotacyjne zarzady, ludzie bez kwalifikacji, utrzymywanie i reanimowanie bankrutów to dzisiaj norma. Co najmniej połowa z 700 spółek wymaga pilnej restrukuryzacji lub wręcz likwidacji. To dorobek ostatnich 4 lat.

“Perły w koronie” to 25 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Spółki te ciagna polska giełdę w dół. Ich akcje traca na wartości podczas, gdy rynek poza nimi rośnie. Sytuacja spółek skarbu państwa, jest wręcz nieprawdopodobna. Wartość księgowa wielu z tych spółek wielokrotnie przekracza cenę ich akcji.

Obrazuje to wskaźnik: cena do wartości księgowej (C/WK). Przeciętna wartość tego wskaźnika w spółkach skarbu państwa wynosi nieco ponad 60 proc. A. Trochała (Bankier.pl) wyliczył, że w spółce Tauron ten wskaźnik wynosi 0,12. To znaczy, że złotówka wartości księgowej znajduje odzwierciedlenie w rynkowej cenie na poziomie 12 groszy. Energa-0,29, PGE-0,22, Enei-0,19.

Tak wyceniany jest dzisiaj nasz majatek narodowy. Polska w ruinie! Wartość firm energetycznych to jedna trzecia ich wartości z 2015 roku.

Nieudolność w zarządzaniu majtkiem narodowym

To jest dowód na to, że spółki skarbu państwa są fatalnie zarządzane i, że tak naprawdę pożerają majątek przecież nie swój własny, ale nasz wspólny majątek narodowy. Tylko w tym roku spółki skarbu państwa straciły 70 mld zł. W dwa miesiace wyparowało 70 mld .

To są naprawdę bardzo niebezpieczne sygnały mówiące o tym, że ten majątek nie może być tak dłużej zarządzany. Nie dość, że traci na wartości, to na dodatek płacimy za to zarządzanie coraz wyższymi cenami. Rosnace ceny, panosząca się w Polsce drożyzna , jest wynikiem nie tylko wymyślania i nakładania kolejnych podatków i opłat, ale także nieudolności w zarządzaniu spółkami skarbu państwa. To one odpowiadaja za dostarczanie bardzo ważnych, z punktu widzenia gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, towarów, kluczowych z punktu widzenia kształtowania się cen.

Tak jest jeżeli chodzi np. o energię elektryczną, wymieniane wcześniej Tauron, PGE, Enei, Energa. Olej napędowy i benzyna, Orlen. Gaz, PGNiG.

Czas na głebsza refleksję, zamiast dzielić łupy w spółkach skarbu państwa, trzeba się im bliżej przyjrzeć, zmienić system zarządzania, tak abyśmy my wszyscy nie ponosili strat.

Janusz Cichoń

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • tow.Janusz Pisiewicz 2020-02-29 12:39:36 88.156.*.*
  Ja Was nie rozumiem Cichoń. Toć budujemy socjalizm z ludzkom twarzom, bo Gierek nie był taki zły a temu znowu cuś siem nie podoba...
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • MP 2020-02-29 09:16:06 88.156.*.*
  Panie Cichoń proszę powiedzieć ile kosztował litr paliwa w 2014r.
  Odpowiedz Oceń: 8 0 Zgłoś treść
 • Dt 2020-02-29 08:55:55 31.0.*.*
  Panie Pośle niech pan przeczyta ponizej artykuł pana Szczura turystyka w Olsztynie to mit i odpowie sam sobie albo pidzieli się opinią z czytelnikami jak to pod waszymi rządami w tym mieście i waszego prezydenta Olsztyn został w tyle do innych miast nie wstyd panu
  Odpowiedz Oceń: 8 2 Zgłoś treść
 • Ty 2020-02-29 08:34:04 31.0.*.*
  A może pan poseł opowie jak okradliscie rocznik 1953 kobiet z emerytur a może pan opowie jak niewygodnym policjantom przy pomocy waszych sądów obnizaliscie emerytury a może opowie pan jak za waszych rządów komornicy bezkarnie okradal i ludzi wasze sądy oczywiście siedziały cicho albo pomagały wam w Warszawie w przyjmowaniu kamienic może też pan opowiedzieć jak za waszych rzadów strzelano do górników robiono rewizje w redakcjach czy też jak fajnie można było okradać ludzi pracujących na smieciowkach z ich poborow
  Odpowiedz Oceń: 9 1 Zgłoś treść
 • Aldonna 2020-02-28 20:04:46 89.64.*.*
  Zawsze to powtarzam: PiS straci władzę dopiero wtedy gdy Polska zbankrutuje. Polacy są słabo wyedukowani ekonomicznie, na dodatek tzw. reforma Zalewskiej kryzys polskiej oświaty pogłębia. Religii w szkole jest więcej aniżeli fizyki, geografii czy biologii razem wziętych. Polska szkoła produkuje tępy, zacofany i wystraszony naród, który wie, że ma słuchać klechy. A klecha zawsze będzie agitował za PiSem bo PiS Kościołowi daje tyle kasy ile jeszcze nikt mu nie dawał. PiS do spółki z Kościołem rządzą w Polsce. Rządzą i okradają Polaków. Mogą to robić bo Polacy to ciemny naród, który nie ma pojęcia skąd się biorą pieniądze. Są Polacy, głównie wśród elektoratu PiS, którzy uważają, że Kaczyński z własnej kieszeni sypnął im 500+ albo 13-stą emeryturą. Tymczasem 500+ jest na kredyt a 13-sta emerytura pochodzi z pieniędzy zabranych z Funduszu Solidarności z Niepełnosprawnymi.
  Odpowiedz Oceń: 10 11 Zgłoś treść
 • tfuuy 2020-02-28 19:04:51 95.160.*.*
  A ten Cichoń nadal nadaje swoje pseudo wywody, jak to za PIS jest źle. Za czasów Hermana von Tuskowitza, Dinozaura Kopaczowskiego, Jarka Zegarka Nowaka, Bula Szoguna Komorowskiego to było tak cudownie!! Przecież byliśmy drugą WYIMAGINOWANĄ Irlandią, rajem dla naszych rodaków. Jak to mówili POwcy nagrani na taśmach TYLKO FRAJERZE PRACUJĄ ZA 6TYS ZŁ. Co za POwskie dno tfuuuu
  Odpowiedz Oceń: 18 10 Zgłoś treść
 • Młoda 2020-02-28 16:36:37 37.47.*.*
  PO przez 8 lat wypracowanym przez Polaków majątkiem nie dzieliło się w żaden sposób. Mojej babci przez kilka lat emerytury nie podwyższano. W szkole nigdy dziecko nie otrzymało wyprawki od państwa ani od gminy. Guru ekonomiczny PO hrabia R. zwykł mówić: ,,piniędzy nie ma i nie będzie". Ale pieniądze były dla swoich. Pan też, jako teoretyk, przyczynił się do klęski P0. Nie wiedzieliście i nadal nie wiecie czego chcą Polacy. Usta pelne teorii proszę zachować dla siebie.
  Odpowiedz Oceń: 21 9 Zgłoś treść