[OPINIE] Jak będzie wyglądał nowy dworzec?

[OPINIE] Jak będzie wyglądał nowy dworzec?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Urząd Miasta Olsztyn

Widzicie te smukłe betonowe kolumny, piękne szklane okna przez które można podziwiać zmiany, jakie zaszły w okolicy w ostatnich latach i ten niesamowity kształt bryły – chlebak? Architekt śmiał się, gdy to projektował. Widzicie z jaką radością ludzie kupują bilet, aby później dojść na peron przedzierając się przez szukający promocji rozwrzeszczany tłum, który zmierza z HM-a do Reserved? To Poznań? Nie? To przecież projekt nowego dworca w Olsztynie. Też nie? To dlaczego jeszcze nie ma planu?

I podpowiem teraz tym, którzy decyzję ministra o niewpisaniu budynku dworca potraktowali z ulgą, że może wcale nie być tak pięknie, jak myślą. Wybranie wykonawcy projektu odbywało się niezależnie od przepychanek z FRO, SARP-em i SKZ-em. To nie wina społeczników, że PKP nie potrafiły sensownie wybrać wykonawcy.

Przypomnę, że za pierwszym razem za konsorcjum wygranych w przetargu zabrało się CBA. Później trzykrotnie(!) zwyciężyła firma Multiconsult Polska, która była również w konsorcjum, lecz zarzuty korupcyjne skierowane były do innego podmiotu.

Tutaj też niezwykły pech prześladował PKP, bowiem za każdym razem wybór wykonawcy zaskarżał konkurent – firma TPF – który kierował sprawę do Krajowej Izby Odwoławczej. Oczywiście, KIO z uwagi na nieprawidłowości w dokumentacji, kazała rozstrzygać drugi przetarg po raz kolejny i kolejny, i... a tutaj niespodzianka, bo same PKP, nie czekając na decyzję KIO, przyznały rację firmie TPF i odrzuciły ofertę Multiconsult z przetargu. Przyznacie, że dosyć komicznie to wygląda?

Dobrze, uszy do góry! Jest w końcu wykonawca, z którym jeszcze nie podpisano umowy. Teraz nasuwa się pytanie, co wymyśli? Jak ma wyglądać dworzec, na który PKP mają odłożone aż 30 mln zł, czyli mniej więcej tyle, ile ma kosztować dworzec w Nidzicy? Ta kwota wydaje mi się zbyt mała na budowę dworca w mieście wojewódzkim, dlatego zapytałem u źródła. Od trzech miesięcy czekam na odpowiedź PKP w sprawie tego, ile ostatecznie przeznaczą na niego pieniędzy i czy będzie wyglądał jak Olsztyn Zachodni, jeżeli nie dogadają się z Retail Provider, właścicielem PKS-u.

Jeśli się dogadają, to czy przypadkiem nie powstanie potworek jak w Poznaniu czy Krakowie? Budynek dworca zostanie połączony z galerią handlową i podróżni spiesząc się na pociąg, jak w mojej wizji, będą musieli lawirować między sklepami. Już pal licho to, że obok jest Dekada, McDonald i kilka kebabów, ale po prostu odchodzi się od wielkich brył wypełnionych sklepami na rzecz alei handlowych (jak w państwach Europy Zachodniej) i sklepów internetowych. To jest przyszłość, to jest trendy.

Narzekamy, że obecny budynek jest pusty. Co będzie, jeżeli po kilku latach galeria z funkcjami dworca będzie świeciła pustkami, a społecznicy powiedzą: a nie mówiliśmy?

Cezary Kapłon

Komentarze (33)

Dodaj swój komentarz

 • GoG 2019-08-09 17:36:40 37.47.*.*
  Szczerze mnie nie obchodzi czy remontują czy budują nowy ważne by były większe i wyższe perony
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • olsztyniak3333 2019-08-05 13:04:42 95.41.*.*
  Czy olsztyński dworzec nie mógłby wyglądać tak jak na przedstawionych wizualizacjach https://dworzec.fro.olsztyn.pl/wizualizacje/ Komu to przeszkadza?
  Odpowiedz Oceń: 12 5 Zgłoś treść
 • Jaro22 2019-08-05 10:05:02 95.41.*.*
  Dlaczego niektórzy tak nalegają na budowę nowego dworca a nie rewitalizację starego? Pewnie pan 10% wyczuł, że może więcej przytulić.
  Odpowiedz Oceń: 21 8 Zgłoś treść
 • Rychu 2019-08-05 09:40:50 5.173.*.*
  30 mln zł czy nawet i 20 na nowy dworzec to bajka wymyślona przez FRO. PKP nie podało jeszcze żadnej kwoty na nowy dworzec. Komu w stowarzyszeniu przeszkadza Galeria handlowa. Kto straci jak powstanie. To jest ciekawa sprawa.
  Odpowiedz Oceń: 10 11 Zgłoś treść
 • EKU 78 87 400 2019-08-05 09:19:55 5.173.*.*
  Od kilku miesięcy mówi się o 30 mln zł które dołoży do budowy dworca głównego PKP. Oprócz tego będą jeszcze pieniądze z dotacji europejskich o które będzie zabiegał Ratusz. Natomiast jest zupełnie cicho o wkładzie firmy Retail Prowider będącej właścicielem części autobusowej dworca. Czy warszawskie cwaniaczki chcą czymś kosztem postawić sobie przydworcowa galerię handlową.
  Odpowiedz Oceń: 16 3 Zgłoś treść
 • nikt ważny 2019-08-05 09:16:30 217.99.*.*
  Gdzieście byli FRO-wicze gdy powstawał węzeł przesiadkowy przy dworcu na ul. Lubelskiej? Nie widzieliście, że niszczone jest nowo wybudowane rondo? Nie widzieliście, że dziś dojście do dworca choćby z przystanku tramwajowego to całkiem fajny mini labirynt? Zejście z wysepki przystankowej, pasy dla pieszych w dziwnych miejscach, to wszystko poprzecinane jezdniami i torami tramwajowymi. Według mnie chaos. To Wam FRO-wicze i pozostali obrońcy dworca umknęło?
  Odpowiedz Oceń: 8 2 Zgłoś treść
 • Real 2019-08-04 22:10:39 88.156.*.*
  Właśnie dlatego, że PKP chce dać zaledwie czapkę drobnych (bo tylko 30 mln złotych), a teraz na dodatek niczego nie chcą więcej ujawnić, właśnie dlatego, że raczej będzie trudne porozumienie prywatnego z państwowym (śmierdzi mi na odległość kompromisami, a to wróży byle co, byle jak aby było, bo biznesiki najważniejsze), własnie dlatego, że istnieje naprawdę duże ryzyko wybudowania dworca głównego niewiele większego od Zachodniego doklejonego do Wielkiej Galerii HGW dla kogo, własnie dlatego że za dużo tu niejasności, WŁAŚNIE DLATEGO należy schować swoje różniste szabelki i rewitalizować ten istniejący, lecz zaniedbany do granic nieprzyzwoitości dworzec!!!!!!!!! Bo prywatnie wolę ten układ niźli te, które mogą wszystkich udupić do końca świata.
  Odpowiedz Oceń: 22 4 Zgłoś treść
 • Olsztynianka z Ratusza 2019-08-04 21:52:11 5.173.*.*
  Szuflady w ratuszu kryją mnóstwo projektów sprzed wielu lat na które wydano miliony złotych. Wydanie ... milionów na projekt nowego stadionu to w kontekście jego sprzedaży trzeba nazwać marnotrawstwem publicznego grosza. Olsztyn wyłoży pieniądze na projekt północnej obwodnicy. Poprzedni plan już nie istnieje więc aby ,,ruszyć temat" Grzymowicz jest gotów wydać gminne pieniądze. Koszty projektu powinno (gdyby budowa była finansowana z funduszy państwa ) pokryć także państwo. Podobno to kwota 2-3 mln. złotych. Ale co tam. Stać na to ratusz. Wypłacić strajkującym nauczycielom 3 mln. złotych, za kupno Stomilu wypłacać przez kilka lat biznesmenów i co roku po 2 mln. złotych. Czym jeszcze zaszkoczy nas włodarz? Całe szczęście ze to jego ostatnia kadencja. W innym przypadku puści nas z torbami.
  Odpowiedz Oceń: 13 10 Zgłoś treść
 • .. 2019-08-04 19:39:01 37.248.*.*
  Na projekt nowego stadionu Stomilu miasto wydalo 3mln zł. 5 lat temu.
  Odpowiedz Oceń: 8 0 Zgłoś treść
 • ryś 2019-08-04 19:09:27 88.156.*.*
  Po co dworzec? Lepszy kolejny program +
  Odpowiedz Oceń: 8 6 Zgłoś treść