[OPINIE] Gdańsk kolebką Solidarności, a Olsztyn kolebką walki o prawa obywateli

[OPINIE] Gdańsk kolebką Solidarności, a Olsztyn kolebką walki o prawa obywateli
Sędzia Paweł Juszczyszyn
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Gdańsk w świecie jest symbolem polskiego odrodzenia. Tu rodziła się wielka (nie ta obecna!!) „Solidarność” z 10 milionami członków. Stąd Lech Wałęsa wyruszał w swoje najważniejsze podróże – te związane z szefowaniem wielkiemu związkowi jak i potem, gdy ruszał na prezydencki stołek w Warszawie. Tymczasem w ostatnich dniach i tygodniach na kolejny, narodowy symbol, wyrasta Olsztyn. Wszystko dzięki sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi.

Konsekwencja Pawła Juszczyszyna w dążeniu do wyjaśnienia prawomocności decyzji ministerialnych oraz nowej Krajowej Rady Sądownictwa, doprowadziła jak na razie sędziego do… zawieszenia w czynnościach przez prezesa olsztyńskiego Sądu Rejonowego, Macieja Nawackiego, wykonującego posłusznie postanowienie tak zwanej (bo nie uznanej przez Sąd Najwyższy) izby dyscyplinarnej. Z drugiej strony Paweł Juszczyszyn już teraz stał się symbolem niegodzenia się na działania obecnych władz sądowniczych. Nota bene jego decyzje spotkały się z podziwem wielu mediów, kolegów sędziów z całej Polski, prawników z tytułami profesora….

Maciej Nawacki jest jednak konsekwentny w swoich decyzjach. Wysłał sędziego Juszczyszyna na przymusowy, urlop obcinając mu przy okazji uposażenie o 40%. Oczywiście był to ciąg dalszy realizacji postanowienia izby dyscyplinarnej. Swoją drogą ciekawe co na taką decyzję powiedział by… Sąd Pracy? Niekoniecznie działania „izby” oraz samego prezesa spotykają się też z poparciem innych olsztyńskich sędziów. Sędzia Piotr Żywicki, który musiał prowadzić jedną ze spraw, do tej pory będącej w gestii Pawła Juszczyszyna, stwierdził w swoim oświadczeniu, że z uchwały trzech izb Sądu Najwyższego dotyczącej składów sędziowskich wynika, że "Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa unijnego i prawa krajowego". "Argumenty tam przedstawione są przekonujące, sąd (znaczy Piotr Żywicki – red.) w pełni je podziela".

Prowadzenie konkretnej sprawy, do tej pory będącej w gestii kolegi, sędzia Żywicki wyjaśnił tylko i wyłącznie dobrem stron procesowych, które nie powinny być pokrzywdzone, poprzez trwające w wymiarze sprawiedliwości zamieszanie. W tej akurat sprawie strony doszły do kompromisu, zawierając ugodę. Ciekawe jednak jak sytuacja będzie wyglądała, gdy ktoś będzie niezadowolony z wyroku. Droga odwoławcza do sądu okręgowego, czy potem do Sądu Najwyższego, a nawet do Strasburga stanie wtedy otworem. Nie wiem jak takie sytuacje wytłumaczą obecnie rządzący.

Niezależnie jednak jak sprawa sędziego Juszczyszyna się ostatecznie zakończy to i tak Olsztyn stał się ogólnopolskim symbolem protestu środowisk prawniczych przeciw działaniu władz. Kto ma rację w tym sporze niech rozstrzygają specjaliści. A najlepszymi specjalistami są tu wyborcy przy urnach.

Krzysztof Szczepanik

Komentarze (47)

Dodaj swój komentarz

 • "Daniel" 2020-02-16 20:50:31 94.254.*.*
  Tak, pójdziemy do urn i nie wpuścimy amatorów koryta do władzy. Te szKODniki i ich następcy posłać do pracy przymusowej -sprzątanie miasta. Będzie z nich jakiś pożytek.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • KRYSTYNA 2020-02-08 13:11:41 99.138.*.*
  I wish You all VICTORY ‼️✌🏼Please do not give up 🇵🇱🇺🇸
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Tabaza 2020-02-08 11:47:59 37.47.*.*
  Olsztyn symbolem? O niezawisłość i niezależność sądownictwa walczy sędzia Juszczyszyn i inni a Olsztynianie? Zajrzyjcie w niedzielę o 17 przed sąd, zobaczycie ilu obywateli miasta jest zainteresowanych wolnością...reszta siedzi na dupach i liczy grosiki z 500+ i 13-tek. Wkrótce 10. maja. Ciekawi jesteście jaki będzie wynik wyborów prezydenckich w Olsztynie...nie trudno zgadnąć. Masakra
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 4
 • R.O. 2020-02-08 09:47:21 95.160.*.*
  Dlatego ustruj pokomunowy powinien nadal trwać, a jak nie to pałą po łbie i tyle. Za komuny to był pożądek!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 5
 • Brawo OLSZTYN 2020-02-07 23:47:07 37.7.*.*
  Olsztyn w wielu miastach w Polsce teraz jest przykładem odwagi , walki i niezłomności w starciu jednostki z brutalna siła ... podziwiam Was i zazdroszczę , Olsztyn to miasto wspaniałych ludzi , pozdrowienia z Białegostoku ( u nas niestety większości to lizod... konformistyczne !)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 13
 • Orwell ? 2020-02-07 15:57:28 89.64.*.*
  Sędziowska hucpa, kastowość, bezkarność, a wcześniej: smoleńska mgła, bomby magnetyczne, krew na rękach Tuska... Przecież nie w tym rzecz. A o co chodzi (jak pytają niektóre)? Określił to znakomicie Pan Łukasz Warzecha: "Gdyby porównać stan naszej osobistej wolności AD 2019 z tym sprzed dziesięciu czy piętnastu lat, kontrast byłby porażający. (...) Polakom w ogromnej części spodobała się rola zwierząt hodowlanych, którym właściciel dostarcza jedzenia, picia, zagania gdzie trzeba i kiedy trzeba, a gdy uzna za stosowne – goli albo doi. Obserwuję z rosnącym przerażeniem, że powstawanie kolejnych regulacji nie wywołuje już nie tylko sprzeciwu, ale nawet żadnej refleksji – czy to nie za wiele, czy warto, czy państwo ma prawo tak głęboko mieszać się w nasze życie."
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 10
 • MP 2020-02-07 15:40:53 88.156.*.*
  Olsztyn kolebką kastowości,bezkarności sędziów.Spróbujcie na któregoś napisać skargę to dowiecie się że w Olsztynie,wszyscy są spoza układu i bezpartyjni nie wspomnę już że bardzo zapracowani. A dzisiaj sami sobie nie udzielili absolutorium.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 14
 • I co dalej? 2020-02-07 15:16:16 89.64.*.*
  Nawacki - wielka porażka i powrót do komuny. Tekst tego dziwoląga udającego kacyka (przed podarciem uchwały) "o tradycji parlamentarnej" bezcenny. Ciekaw jestem co na to Pani Witek, ha ha...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 14
 • R. O. 2020-02-07 15:08:41 83.6.*.*
  To się Pan Nawacki popisał w telewizji na żywo. Podarł uchwały większości sędziów z olsztyńskiego sądu. Bezsilność, brak argumentów, stres.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 10
 • JanDzban 2020-02-07 12:28:43 5.172.*.*
  Co za żenujący wpis, panie "red" Szczepanik. Proszę sobie nie wycierać ust hasełkami typu "Olsztyn kolebką walki o prawa obywateli" w kontekście sędziowskiej hucpy, bo ja tez jestem obywatelem i mam prawo decydować, jakich zmian w moim kraju oczekuję. I nie życzę sobie, żeby jakieś naftalinowe kodziarstwo i resortowi emeryci i działacze jakiś partyjek opozycyjnych bronili rzekomo moich praw. Zgodzę się tylko z jednym - "A najlepszymi specjalistami są tu wyborcy przy urnach" - to już udowodnili ostatnio, totalna opozycja przecież przegrała większość wyborów, nie zauważył pan "redaktor"?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 19