[OPINIE] Budżetowi cudotwórcy

[OPINIE] Budżetowi cudotwórcy
Piotr Grzymowicz
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W Olsztynie trwa akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum, w sprawie odwołania prezydenta miasta, Piotra Grzymowicza. Inicjatorzy samego referendum, ale i także mieszkańcy czy lokalni politycy mają do obecnego prezydenta wiele pretensji.

Można się zgodzić z większością argumentów typu „powinno być lepiej”. Bo i któż nie chciał by być młodym, pięknym i na dodatek zdrowym, a nie starym, brzydkim i chorym. W pełni więc zrozumiałe są argumenty lokalnych polityków, że władze Olsztyna zaniedbały rozwój miejskiej ochrony zdrowia. Tyle, że profesor miotający te oskarżenia, jakoś nie przedstawia swojego punktu widzenia, co z budżetu powinno wylecieć, a w zamian za to pieniądze powinny być wydane na miejski szpital kliniczny. Bo jak wiadomo olsztyński budżet (jak i gros innych polskich budżetów samorządowych) nie ma nadwyżki.

Mogę się zgodzić jeśli ktoś powie: nie ma potrzeby budowania trzeciej linii tramwajowej, ale te pieniądze proszę przeznaczyć na ochronę zdrowia czy oświatę. Można też powiedzieć, że brakuje kasy na przebudowę którejś z ulic, ale w związku z tym sugeruję „zdjęcie” dofinansowania …. futbolistów „Stomilu”. Czy też, jestem za budową hali widowiskowej, ale na razie wstrzymałbym się z budową nowego stadionu. Oczywiście są to przykłady absolutnie abstrakcyjne. Bardziej chodzi mi o zasadę: wskazujemy nie tylko potrzebę, ale i źródło jej sfinansowania.

Argumenty zaś o tym, iż władze miejskie słabo się starają o pozyskiwanie środków budżetowych też niezbyt przystają do rzeczywistości. Elbląg jest od Olsztyna mniejszy tylko o 1/3, a budżet tego miasta to co najwyżej 50% budżetu Olsztyna. Ponadto jeśli ktoś twierdzi, że miasto Olsztyn zaniedbuje pozyskiwanie dodatkowych środków do budżetu, to powinien też zasugerować, że na przykład ratusz należy sprzedać, podatki miejskie należy podnieść, mandaty wystawiane przez straż miejską są zbyt niskie, parkingi miejskie zbyt tanie… Bo podatki lokalne oraz obrót nieruchomościami, to przecież podstawowe sposoby wzbogacania kasy miejskiej – prócz niezależnych od prezydenta, dotacji i subwencji centralnych.

Powyższe stwierdzenia wcale nie oznaczają, iż staję po stronie obecnej władzy miejskiej Olsztyna. Bo gdy reprezentanci tej władzy byli onegdaj (dość dawno temu, przyznaję) w opozycji to używali wobec swoich przeciwników politycznych bardzo podobnych argumentów – trzeba dać, ale skąd to już nie powiem.

Krzysztof Szczepanik

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • KANDYDAT NARODOWY 2020-03-20 09:03:34 5.173.*.*
  Wszyscy do urn! Frekwencja nawet 100 procent!!! Głosować za POZOSTANIEM P. Grzymowicza. By nie było pozorów o zbyt duża liczbę głosów, to niech kilka procent zagłosuje za odwołaniem pana prezydenta.
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • Emeryt 2020-02-01 12:53:26 176.221.*.*
  Za dużo pieniędzy zostało zmarnowanych. Kopanie po kilka razy tych samych ulic to nie tylko utrudnianie życia mieszkańcom ale i realne koszty. Teksty, że to unijne pieniądze nie są poważne bo do każdej inwestycji musimy dopłacać w zależności od terminowości wykonanych prac. Jakoś nie pamiętam inwestycji wykonanej w terminie. Celowe utrudnianie ruchu w prosty sposób przekłada się na gospodarkę. Nikt nie zainwestuje w mieście, w którym trudno gdziekolwiek dojechać a mieszkańcy marnują czas i paliwo stojąc w korkach. Na prawie każdej przebudowanej ulicy jest gorzej niż przed kosztowną inwestycją. Po co było za grube pieniądze niedawno zbudowane rondo koło dworca przekształcać w dziwny twór zwany węzłem przesiadkowym skoro nie ma tam parkingu dla samochodów. Wydano tyle pieniędzy mocno utrudniając działalność wielu firm w okolicy, że powinno być znacznie lepiej a jest jak zawsze. Nawet z pociągu do przystanków jest dalej a proste rondo zamieniono w dziwoląga, na którym gubią się przyjezdni. Gdyby był duży i bezpłatny parking to wtedy byłaby możliwość zaparkowania tam samochodu by dalej pojechać komunikacją zbiorową.
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść
 • Dd 2020-01-23 16:10:51 5.173.*.*
  Won tramwajarzu
  Odpowiedz Oceń: 9 1 Zgłoś treść
 • Magdalena 30 2020-01-23 13:35:39 5.173.*.*
  Grzybowicz nie trafne inwestycje grzymotramwaje które zakupił, co roku naprawiane. Do tego sprawa w sądzie z hiszpanami gdzie w cześniej czy później będziemy musieli zapłacić odszkodowanie Fotoradary które zakupił przestarzały sprzęt gdzie nie działa wraz ITS I do tego afera grzmymowicza gdzie ma prokuratura na karku I do tego Osiem milionów złotych tyle domaga się od miasta dziewięć przedszkoli niepublicznych tytułem wyrównania dotacji oświatowej . Placówki złożyły wezwania do zapłaty, jeśli miasto nie zapłaci, zapewne wystąpią na drogę sadową. Podobnie jak wcześniej zrobiło to przedszkole „Szesnastka”, które na drodze sądowej uzyskało 1,9 mln zł wyrównania plus 600 tys. zł odsetek. Grzymowicz zadlużysz miasto i zostawisz miasto betonowe po tobie zostanie tylko złom tramwajowy Na tym skorzystała rodzina znajomi którzy pracują w ratuszu i szwagier centus gdzie startował w przetargach
  Odpowiedz Oceń: 8 3 Zgłoś treść
 • Ola Olsztyn 2020-01-23 13:11:58 5.173.*.*
  Uśmiech zgaśnie już nie długo A do tego dla betona szykują cele w Barczewie chyba że woli Białystok
  Odpowiedz Oceń: 10 2 Zgłoś treść
 • Emeryt 2020-01-23 12:19:23 176.221.*.*
  Jak się wprawimy to w następnym referendum odwołamy radnych i Straż Miejską. Nie będą naszym kosztem ratować budżetu, który nie przez nas jest w podłej kondycji.
  Odpowiedz Oceń: 10 1 Zgłoś treść
 • miken 2020-01-23 06:48:05 185.220.*.*
  Redakcjo, ile Wam p. Grzymowicz płaci za bycie swoją tubą propagandową?
  Odpowiedz Oceń: 24 8 Zgłoś treść
 • Mini 2020-01-23 02:10:52 5.173.*.*
  Podatki dość znacząco zostały podniesione.
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść
 • geog 2020-01-22 23:40:35 95.160.*.*
  Grzymowicz z zachowania i mimiki twarzy wygląda na sztucznego i fałszywego człowieka. Jego czas dobiegł końca, Olsztyn stracił miliony na Helpera.
  Odpowiedz Oceń: 21 7 Zgłoś treść
 • Młoda 2020-01-22 21:42:59 37.47.*.*
  Szanowny Panie! Pamiętam jak jeszcze 15 lat temu kandydaci na Prezydenta, Wójta,Burmistrza lub radnego w różny sposób, ale artykułowali co zamierzają zrobić w wypadku wyboru ich na to stanowisko. Obywatel mogł isc na spotkanie z kandydatem i zadac mu pytanie. Lata mijały i ten dobry obyczaj zanikł. Pan Grzymowicz wpisal się w ten obyczaj. Kiedy ruszyla kampania w gazetach napisal ze ,,bije się w piersi" i od nowej kadencji juz będzie kochał ludzi. Pan Grzymowicz nie lubi ludzi. Najlepiej rządzilby bez nich. Ale z definicji samorządowiec Prezydent musi myśleć i realizować zadania z myślą o ludziach. Grzymowicz tak nie czyni. To co wymyslił w budzecie na 2020 r. to przeczy demokracji. Zastanawiam się jak mozna ludziom rzucać ,,klody pod nogi,, i jednoczesnie twierdzic ze robi sie to dla nich. Gentelmen jak go nie widzą na salonach to żegna wszystkich i wychodzi. Nasze elity wymordowano w II wojnie światowej. Ci którzy obecnie uważają ze są elitą to mierne klony tych sprzed 100 lat. Niestety Pan Grzymowicz nie jest elitą w naszym grodzie. Mieszkańcy wydadzą mu wiele ale niech już odejdzie z honorem.
  Odpowiedz Oceń: 35 10 Zgłoś treść