Olsztyński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP z nową książką

Olsztyński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP z nową książką
Publikacja olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP pt. „Czas Pionierów“
Fot. Materiał prasowy

Pamięci pierwszych polskich osadników na powojennych Warmii i Mazurach poświęcona jest ostatnia publikacja olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP pt. „Czas Pionierów“.

Te opowieści - wspomnienia jeszcze żyjących pierwszych osadników wydano z okazji 75-lecia przybycia Polaków w rejon dawnych Prus Wschodnich. Nazywano je wtedy, podobnie jak Pomorze Zachodnie, „ziemiami odzyskanymi“ ponieważ kiedyś, przed wiekami, była tu Polska.

- Pomysł na wydanie książki „Czas pionierów” zrodził się zaraz po ogłoszeniu przez nas konkursu na wspomnienia o osadnikach, którzy od 1945 roku tworzyli zręby polskiej państwowości na Warmii i Mazurach - opowiada Marek Książek, przewodniczący olsztyńskiego SDRP.

I dodaje: - Myślałem o jakimś skromnym wydawnictwie, ale plon konkursu przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Wbrew sceptycznym uwagom, wpłynęły 22 prace z różnych stron regionu, o pionierach w różnych dziedzinach, od naukowców począwszy, poprzez rolnika, kolejarza, szewca, a nawet mistrza w jeździectwie konnym. Wygrała opowieść Katarzyny Leśniowskiej o pierwszym fotografie w Braniewie, który podczas okupacji współpracował z legendarnym Janem Karskim. Poszerzyłem ten materiał o mój reportaż na temat osadnictwa sprzed 10 laty oraz o dwie prace pozakonkursowe z Bartoszyc i tak powstała całkiem zgrabna książka, będąca dokumentem naszej tożsamości.

Publikacja pod patronatem i przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz z przedmową jego autorstwa ma dwóch wydawców: Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Oddział  w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.  

łcp

2147382000
Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • ttt 2020-09-07 08:52:18 31.2.*.*
    Książka nie jest sprzedawana, proszę się kontaktować z Markiem Książkiem, na stronie olsztyńskiego oddziału SDRP jest telefon. Bez problemu bezpłatnie przekaże
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • raad 2020-09-06 16:04:25 81.190.*.*
    ktoś się orientuje gdzie to można dostać?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
2147382000