Olsztyńskie biosuszenie śmieci zainteresowało Chorwatów

Olsztyńskie biosuszenie śmieci zainteresowało Chorwatów
Fot. Katarzyna Żurek

Technologie suszenia odpadów zastosowane w nowo budowanym Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych na olsztyńskim Tracku zainteresowały Chorwatów. Dziś odwiedzą stolicę Warmii i Mazur.  

Dziś w Olsztynie z roboczą wizytą przebywać będzie w delegacja żupanii splicko-dalmatyńskiej na czele z Żupanem Zlatko Żevrnajem. Celem wizyty Chorwatów jest zapoznanie się z polskimi doświadczeniami w zakresie recyklingu odpadów, a konkretnie z budową Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ul. Lubelskiej w Olsztynie.

W Chorwacji na terenie żupanii splicko-dalmatyńskiej planowana jest budowa analogicznej do olsztyńskiej inwestycji opartej na technologii biosuszenia. Podczas pobytu delegacja spotka się z członkiem zarządu województwa Sylwią Jaskulską.

Żupania splicko-dalmatyńska, której stolicą jest Split, położona jest w południowej części Chorwacji nad Adriatykiem i, podobnie jak Warmia i Mazury, jest regionem typowo turystycznym. Zajmuje obszar ok. 4 500 km² z liczbą 500 tysięcy mieszkańców.

Na zagospodarowanie odpadów takiej liczby ludności z centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego jest zaprojektowany Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie, który oddany będzie do użytku z końcem września. Już dziś wszystkie linie technologiczne w olsztyńskim ZUOK-u są zamontowane i realizowany jest ich stopniowy rozruch.

Delegacja chorwacka obejrzy obiekt i spotka się tam z technologami ZGOK-u oraz z wykonawcami inwestycji.  

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz