Olsztyński Marsz Równości częścią Koalicji Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+

Olsztyński Marsz Równości częścią Koalicji Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+
Koalicję Miast Maszerujących po Równość w Polsce Osób LGBTQIA+
Fot. Archiwum prywatne

W weekend w Łodzi odbył się III Ogólnopolski Kongres Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+. W jego trakcie około 30 grup, które w całej Polsce organizują wydarzenia na rzecz wykluczanych grup w polskim społeczeństwie, w tym marsze lub paradę równości zawiązały koalicję. Jej częścią jest nasz lokalny Olsztyński Marsz Równości. Jest to nowy rozdział w walce o prawa osób LGBTQIA+ w Polsce.

W trakcie 3-dniowego kongresu osoby w nim uczestniczące dzieliły się wiedzą i doświadczeniem związanym z organizacją wydarzeń na rzecz równości w kraju. Jest to trzecia edycja tego wydarzenia, ostatnia miała miejsce w 2019 roku w Warszawie. W weekend grupy goszczone były w Łodzi przez Stowarzyszenie Fabryka Równości. Olsztyn reprezentowały Magdalena Zuba-Bobrowicz i Agata Szerszeniewicz.

W trakcie kongresu osoby przedstawicielskie zawiązały Koalicję Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+. Jest ona odpowiedzią na pogarszającą się sytuację osób LGBTQIA+ w Polsce, które są adresatami mowy nienawiści ze strony osób publicznych. Napędza to przemoc fizyczną na ulicach miast, czego drastyczne przykłady można było obserwować w czasie I Marszu Równości w Białymstoku. Agresja nie ogranicza się już tylko do wyzwisk, rzucanych jaj, butelek i kamieni, ale przybiera także skrajne formy, jak próba przeprowadzenia zamachu bombowego podczas II Marszu Równości w Lublinie.

- Solidaryzujemy się ze sobą i wspieramy nasze działania - mówi nam Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości. - Zawiązanie koalicji jest dla mnie ważne i jest też dla mnie naturalne przez to, że jesteśmy ze sobą w kontakcie i pomagamy sobie. Po raz kolejny mogliśmy się ze sobą spotkać i wymienić doświadczenia. Naszym celem jest budowanie porozumienia między różnorodnymi grupami oraz wzmacnianie ich tak, aby tworzyć przyjazną atmosferę, która będzie sprzyjać działaniu kolejnych pokoleń osób aktywistycznych i wyciąganiu wniosków z dokonań poprzednich.

Magdalena Zuba-Bobrowicz (z lewej) i Agata Szerszeniewicz (Olsztyński Marsz Równości)

Koalicję utworzyło 29 grup z całej Polski: Bank Równości (Kalisz), Bielski Marsz Równości (Bielsko-Biała), Fabryka Równości (Łódź), Fundacja Równość.org.pl (Kraków), Instytut Równości (Zielona Góra), Kultura Równości (Wrocław), Lambda Szczecin, Marsz Równości Piła, Marsz Równych w Gdyni, Marsz Równości w Gnieźnie, Marsz Równości w Gorzowie Wielkopolskim, Marsz Równości w Koszalinie, Marsz Równości w Lublinie, Marsz Równości w Rzeszowie, Marsz Równości w Toruniu, Olsztyński Marsz Równości, Parada Równości (Warszawa), Płocki Marsz Równości, Prowincja Równości (Kielce), Queer nad Odrą (Słubice-Frankfurt), Queerowy Maj (Kraków), Stowarzyszenie Tęczówka (Katowice), Stowarzyszenie Stan Równości (Bydgoszcz), Tęczowa Częstochowa, Tęczowe Opole, Tęczowe Podbeskidzie, Tęczowa Przystań (Włocławek), Tęczowy Białystok i Tolerado (Gdańsk).

Galeria

Komentarze (36)

Dodaj swój komentarz

 • gość 2021-10-20 12:37:28 31.60.*.*
  Wolność dla batatów. Przestańcie szkalować bataty. Nikt nie walczy o prawa batatów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • Edek 2021-10-20 12:20:20 79.191.*.*
  Przekonania religijne, światopoglądowe oraz kwestia orientacji seksualnej są prywatną sprawą człowieka. Nikt nie może podważać tej zasady. W Polsce raczej nie ma z tym problemu. Zatem o co chodzi tym tęczowym?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • Brutus 2021-10-20 10:23:43 148.252.*.*
  Sprzedam kaganiec uzywany,niezniszczony
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • ZOMO 2021-10-20 08:51:10 5.174.*.*
  chłop z chłopem będzie spał, baba z babą, Sodoma Gomora - qr-stwo!!!!!! (Redliński "Konopielka")
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6
 • Taka prawda 2021-10-20 08:44:46 5.173.*.*
  Nie prowokujcie ludzi zboczeńcy, życie sobie jak chcecie , ale nie narzucajcie swoich poglądów dla normalnych ludzi, którzy mają masę swoich problemów!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 5
 • Tolerancyjny gość 2021-10-20 08:33:41 31.60.*.*
  A kogo to w ogóle obchodzi?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
 • Poslaniec Warminski 2021-10-20 08:32:46 85.255.*.*
  Mnie homoseksualizm brzydzi i nic na to nie poradze bo taki sie urodzilem.Sama mysl o obcowaniu 2 facetow w lozku zbiera mnie na wymioty
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4
 • Janusz Pisiewicz 2021-10-20 08:12:34 213.184.*.*
  Oł noł...Panie Naczelniku ratuj! Jesteśmy zgubieni... :(((((((
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 5
 • un 2021-10-20 08:03:35 178.42.*.*
  Jestem za daniem pewnych praw tym osobom np wspólny majątek ale nie wszystko.Wygląda na to ,ze chcieliby być jakby ponad a przecież ich życie i sposób bycia nie jest normą tylko pewnym odchyłem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • Wielki LORD NO 2021-10-20 07:47:16 83.20.*.*
  Niestety ale świąt dąży do zagłady. Internet który miał być wybawieniem ludzkości i darmowym źródłem wszechwiedzy stał się medium do manipulowania młodych umysłów i wciskania im lewackiego, komunistycznej wręcz propagandy która jak wiadomo jest konstruktem żydowskim (Marks nie był eskimosem ani murzynem przecież). Idąc tym tropem KAŻE wam rasistowskie świnie nazywać mnie Bizmutem. Już od dziecka chciałem być pentawalentnym diamagnetycznym atomem przejściowego metalu o liczbie atomowej 83. Od małego ojciec i matka mówili mi że doskonale wchodzilem w związki z tlenem i siarką i dogadywałem się z nimi doskonale tworząc wiązania kowalencyjne. Jeśli chodzi o zwązki kompleksowe również brałem udział w takich np. z chlorem na 5 i odwazniej nawet na 7 stopniu utlenienia. Biorąc pod uwage że mój okres półtrwania wynosi miliony lat pewnie z technicznego punktu widzenia będa żył wiecznie. Przynajmniej tak mi mama mowila. Także jak ktoś mnie nazwie inaczej niż bizmutem to od razu do Lemparcicy dzwonie i macie pojechane po rajtach na marszu. Cyk i taka moja mowa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 3