Olsztynianie mniej hojni. Tak słabego wyniku jeszcze nie było

Olsztynianie mniej hojni. Tak słabego wyniku jeszcze nie było
Ilustracja do tekstu

Znana jest już ostateczna suma datków, które trafiły do puszek kwestujących na olsztyńskich nekropoliach wolontariuszy. Tak słabego wyniku nie było przez ostatnie 14 lat akcji.  

W tym roku na olsztyńskich cmentarzach kwestowano już po raz 14. Tradycyjnie zbiórkę datków na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii organizował Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.

Wśród kwestujących spotkać można było między innymi prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, prorektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i radnego prof. Mirosława Gornowicza, Piotra Bałtroczyka, Irenę Telesz, Elżbietę i Andrzeja Fabisiaków, czy prof. Jana Chłostę.

Deszczowa aura zdecydowanie nie sprzyjała zbiórce: brakowało zarówno chętnych do kwestowania, jak i tych chcących podzielić się datkami. Do puszek trafiło bowiem w sumie 10 tysięcy złotych – to najsłabszy rezultat w ciągu 14 lat trwania kwesty.

Przez wszystkie lata trwania kwesty zgromadzono około 250 tys. złotych. Dzięki tym środkom i wsparciu samorządu przekazującego regularnie środki na ratowanie cmentarzy – odnowiono dotąd 300 nagrobków, krzyże, kaplice oraz ogrodzenia kwater rodowych. Prace były prowadzone na cmentarzach św. Jakuba, św. Józefa oraz św. Jana Nepomucena w Dajtkach.

Źródło: UM Olsztyna/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • ANDRZEJ13 2016-11-03 21:42:41 88.156.*.*
    PRZY BRAMIE WSCHODNIEJ ŻEBRAŁA W ZADUSZKI OSZUSTKA-CIEKAWE ILE ONA UZBIERAŁA
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0