Olsztynianie czytali ''Przedwiośnie'' Stefana Żeromskiego [ZDJĘCIA]

Olsztynianie czytali ''Przedwiośnie'' Stefana Żeromskiego [ZDJĘCIA]
Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, rozpoczął olsztyńskie "Narodowe Czytanie" powieści Stefana Żeromskiego
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W sobotę odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowego Czytania". W stolicy Warmii i Mazur "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego czytano dziś w Centrum Techniki i Rozwoju Regionu "Muzeum Nowoczesności", przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, a także w pociągu PKP Intercity "Żeromski" relacji Kraków-Olsztyn.

W 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zainicjował akcję wspólnego czytania "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Idea ta była kontynuowana w kolejnych latach. W całej Polsce odbywało się czytanie dzieł Aleksandra Fredry i Henryka Sienkiewicza. Czytano także między innymi powieść  "Quo vadis", czy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

W tym roku pochylono się nad lekturą "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Z tej okazji olsztyńskie "Narodowe Czytanie" odbyło się w Centrum Techniki i Rozwoju Regionu "Muzeum Nowoczesności".

- Jestem przekonany, że biorąc udział w tym wydarzeniu, na pewno wrócimy do naszej historii - tym bardziej, że obchodzimy w tym roku 100-lecie niepodległości - powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, na chwilę przed odczytaniem pierwszego fragmentu "Przedwiośnia".

I dodał: - Jest to nasza lektura, którą z całą pewnością pamiętamy. Oczywiście, będziemy czytać tekst nieocenzurowany. Ten, który jest tekstem tym prawdziwym, napisanym przez Stefana Żeromskiego. Prezydent naszego kraju, Andrzej Duda, podkreślił, że dziś jakże aktualne są hasła równości, sprawiedliwości, solidarności. Jestem przekonany, że również praworządności i o tym wszystkim pisał Żeromski i do tego dziś wrócimy.

Do akcji włączyli się również licealiści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, którzy zorganizowali happening, podczas którego zachęcali olsztynian do wspólnego czytania fragmentów powieści Stefana Żeromskiego. Uczestnicy wydarzenia, aby jeszcze bardziej zainteresować popularną lekturą, byli ucharakteryzowani  na postacie z "Przedwiośnia", natomiast wejście do liceum przyozdobiono ziołami, co miało nawiązywać do szlacheckiego dworku z Nawłoci opisanego przez Żeromskiego w II części powieści.

Ponownie do ogólnopolskiej akcji włączyło się także PKP Intercity. W pociągu IC relacji Kraków-Olsztyn pasażerowie i obsługa wspólnie czytali  "Przedwiośnie". PKP specjalnie na tę okazję przygotowało dla podróżnych kilkaset egzemplarzy, które zostały rozdane wszystkim podróżnym.  W trakcie przejazdu pociągu IC Żeromski jego kierownik czytał przez nagłośnienie fragmenty utworu.

- PKP Intercity chętnie uczestniczy w inicjatywach promujących polską kulturę i historię - powiedział z kolei Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity. - "Narodowe Czytanie" to niepowtarzalna okazja, aby wspólnie przypomnieć sobie dzieła naszych wybitnych pisarzy. Jest to także akcja, która dodatkowo uprzyjemnia podróż naszym pasażerom.

PKP Intercity już po raz trzeci wzięło udział w "Narodowym Czytaniu". Dwa lata temu w składzie IC Sienkiewicz na odcinku Warszawa-Olsztyn odbyło się wspólne czytanie "Quo Vadis", natomiast w ubiegłorocznej edycji w pociągu IC Wyspiański relacji Wrocław-Przemyśl pasażerowie i drużyna konduktorska czytali "Wesele".

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Nauczycielka 2018-09-19 20:09:07 83.46.*.*
    Juz liczę dni do wyborów. Rozmawiałam z proboszczem na temat mszy w związku z przegraną grzymowicza i jego przystawek. Odprawi mszę za free. To jest prawdziwy patriota.
    Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
  • Nauczycielka 2018-09-16 19:08:47 83.61.*.*
    Nie ma czasu na wysłuchanie ludzi potrzebujących pomocy ale na czytanie, którego nikt nie słuchał znalazł. Dziwny człowiek. Obiecuje a nie dotrzymuje słowa. Nie ma pomysłu na rozwój miasta a jest prezydentem. Ludzie, którzy mu zaufali, chyba się 4 lata temu pomylili. Człowiek może się pomylić. Wkrótce wybory. Mają czas na poprawę i wybór prawdziwego gospodarza miasta. Od razu dodam: nie jest nim Grzymowicz.
    Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść