Olsztyn przestawi się z transportu samochodowego na transport intermodalny?

Taki jest cel międzynarodowego projektu SUMBA, do którego zamierza dołączyć Olsztyn. W ramach projektu opracowane zostaną między innymi przykłady dobrych praktyk w zakresie dojazdów.

SUMBA jest projektem, w którym biorą udział kraje nadbałtyckie. Partnerem wiodącym jest niemiecki Hamburg, wśród pozostałych uczestników można wymienić m.in. estońskie Tallin  i Tartu, łotewską Rygę, Szawle z Litwy, szwedzkie Växjö. W projekcie bierze udział 12 partnerów.

Uczestnicy przedsięwzięcia będą się koncentrować na problemie dojazdów w transporcie miejskim ze szczególnym uwzględnieniem podróży z miejskiego obszaru funkcjonalnego do miasta. Przygotowane zostaną niezbędne analizy, zebrane zostaną także przykłady dobrych praktyk w zakresie dojazdów.

- Głównym celem jest wspieranie miast w przestawianiu się z transportu samochodowego na transport intermodalny, czyli łączący różne środki komunikacji podczas jednej podróży - wyjaśnia dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta, Justyna Sarna-Pezowicz. - Powstaną analizy, dające merytoryczne podstawy do przygotowania konkretnych inwestycji, które mogą być współfinansowane w przyszłej perspektywie unijnej.

Jednym z pierwszych zadań, jakie zostanie zrealizowane, będzie badanie co najmniej 500 gospodarstw domowych i ich zachowań transportowych. W głównej mierze zainteresowanie będzie skierowane w stronę mieszkańców Miejskiego Obszary Funkcjonalnego, czyli gmin otaczających Olsztyn.

Lokalnie gmina Olsztyn będzie współpracować z Zarządem Dróg, Zieleni i Transportu, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym, Radami Osiedli Grunwaldzkiego i Generałów, Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej "Młyn", Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Warmińsko-Mazurski oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych "Wizja Lokalna".

Projekt ma być realizowany do końca września 2020 roku. 

Źródło: UM Olsztyna

Komentarze (17)

Dodaj swój komentarz

 • xnx 2018-03-31 12:44:06 188.146.*.*
  Po pierwsze to nie pamiętam ,żeby ktoś pytał olsztyniaków czy im taka koncepcja pasuje po drugie ok ale pod warunkiem ,że zabieramy auta służbowe urzędnikom ratusza zwłaszcza arbuzowi ups przepraszam prezydentowi i niech daje przykład
  Odpowiedz Oceń: 10 2 Zgłoś treść
 • Mieszkaniec nagórek 2018-03-31 00:43:15 31.0.*.*
  Kto ma dzieci ten wie. Rano jedziesz do pracy i podwozisz dzieci do szkoly. Wracając z pracy zajeżdżasz do sklepu żeby nie targać zakupów. Zaniesiesz zakupy i zabierasz dzieci na dodatkowe zajęcia itd. Jak każdy kierowca przesiadzie się do tramwaju tak jak chce władza w Olsztynie to szybko zwolennicy komunikacji miejskiej zaczną bić pianę że tłok w tramwaju jak kiedyś w 15-ce czy w 1-ce na plażę
  Odpowiedz Oceń: 15 2 Zgłoś treść
 • ehhh 2018-03-30 10:34:31 81.219.*.*
  różne środki transportu na 2 kilometrowej trasie ... żal słów .... a tymczasem na kolejnej ulicy (Partyzantów) zabierają 2 pasy ruchu dla aut ... średniowiecze :(
  Odpowiedz Oceń: 12 9 Zgłoś treść
 • Kapitan Planeta 2018-03-30 09:58:58 10.194.*.*
  jak ktoś ma dzieci, a ma samochód to nigdy nie przestawi się transport zbiorowy, druga sprawa że nie da się z Jarot dojechać do pracy na zatorze czy Lubelską bez przesiadek np tym super nowym tramwajem, więc o czym tu mowa
  Odpowiedz Oceń: 20 5 Zgłoś treść
 • AntyFRO 2018-03-30 09:51:51 188.146.*.*
  Nie przestawi nie ma takiej możliwości. P+R nie działa w ŻADNYM POLSKIM MIEŚCIE. Przykład Wrocław totalnie zakorkowane miasto a po drugiej stronie barykady Poznań z szerokimi wielopasmowymi drogami, gdzie poziom życia jest dużo wyższy niż w stolicy Dolnego Śląska. Szwecja to typowo lewackie Państwo a Olsztyn jest pełny komuszych pajaczkow więc próbuje naśladować to co ich idole. FRO SARP OO i reszta społeczników jak sami ziemie szumnie nazywają próbuje na siłę zrobić z Olsztyna folwark zwierzęcy, taki skansen, dom spokojnej starości ... BO im jest tu dobrze a to że Wam nie.... No cóż. ... społecznicy, czyli powinni dbać o społeczność prawda.... ??!! A jak jest naprawdę?! :) możecie minusować teraz Panowie B. :)
  Odpowiedz Oceń: 16 11 Zgłoś treść