Olsztyn na szóstkę!

Olsztyńskie Ratownictwo Wodne zostało kilkakrotnie wyróżnione w raporcie przygotowanym przez Departament Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie. Podsumowanie potwierdziło wysoki poziom bezpieczeństwa na miejskich plażach.

Zbliża się okres wakacyjny, czyli czas, w którym wielu z nas będzie korzystało z możliwości wypoczynku nad wodą. W pięknej scenerii otaczającej przyrody i w atmosferze beztroski łatwo zapomnieć o zdrowym rozsądku. Niestety, nawet z pozoru spokojna woda, może być niebezpieczna. W Polsce co roku tonie ok. 1000 osób, przyczyną prawie połowy wypadków jest kąpiel pod wpływem alkoholu. Bezmyślność i lekceważenie przepisów, a także kąpiel w miejscach niestrzeżonych to kolejne powody tragedii.

Biorąc pod uwagę wysoką liczbę podobnych wypadków w Polsce Światowa Organizacja Zdrowia, uplasowała utonięcia na trzecim miejscu w kategorii wypadków śmiertelnych w naszym kraju. Dlatego też, zapewnienie bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą ma ogromne znaczenie z punktu widzenia, nie tylko mieszkańców, ale i władz. Urząd Miasta w Olsztynie od lat ściśle współpracuje z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, który zabezpiecza olsztyńskie plaże. O bezpieczeństwo wodne dbają specjalistyczne organizacje ratownicze z naszego miasta,  a od zeszłego roku, także WOPR z Warszawy. Razem troszczą się o ochronę mieszkańców i turystów przebywających na miejskich akwenach, na którą co roku, z miejskiej kasy przeznaczanych jest, w zależności od zakresu zabezpieczenia, od 50 do nawet 120 tys. zł.  - Opłaca się. Od kilku lat, w naszym regionie nie zanotowaliśmy żadnego utonięcia - mówi Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna. Porządek i bezpieczeństwo nad jeziorami, regulują także uchwały przyjęte przez olsztyńskich radnych, które dotyczą m.in. zakazu palenia papierosów na naszych plażach.

Przypominamy, że 19 kwietnia  zaczęła działać wypożyczalnia sprzętu wodnego na Plaży Miejskiej w Olsztynie, która jest czynna codziennie przez 12 godzin - od 8.00 do 20.00. Do dyspozycji plażowiczów są m. in. rowery wodne, łodzie wiosłowe, kajaki, żaglówki, canoe, deski windsurfingowe. Korzystając z tych atrakcji pamiętajmy, by zachować zdrowy rozsądek. Często to  właśnie dzięki niemu możemy uniknąć niebezpieczeństwa.

Źródło: NIK/UM Olsztyn/OSiR

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • smutny 2010-05-07 11:06:26 88.156.*.*
    Olsztyński WOPR ma naprawdę wysoko wykwalifikowanych ratowników. Jednak byśmy czuli się bezpiecznie nad wodą muszą oni dbać o swoją kondycję fizyczną. I tu zaczynają się schody. Ratownicy nie mają gdzie bezpłatnie pływać! Miasto, które tak chwali się, odmówiło dofinansowania by wynająć basen do ćwiczeń.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0