Dziś jest: 16.06.2024
Imieniny: Aliny, Anety, Anny
Data dodania: 2019-12-09 18:00

Monika Smolik

Olsztyn miastem dla seniorów? Wysoka lokata w jednym z rankingów

Olsztyn miastem dla seniorów? Wysoka lokata w jednym z rankingów
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Portal iKalkulator.pl stworzył ranking najlepszych miast dla seniorów w 2019 r. Olsztyn również znalazł się na liście, zajmując piąte miejsce. Stolicę Warmii i Mazur wyprzedziły m.in. Kraków i Poznań.

reklama

Olsztyn w rankingu „Najlepsze Miasta dla Seniorów 2019” zrealizowanym przez iKalkulator.pl zajął piąte miejsce. Miastu do zwycięstwa zabrakło tylko dwóch punktów. O wysokiej pozycji stolicy Warmii i Mazur zdecydowały dostępność opieki medycznej i jeden z najwyższych wskaźników bezpieczeństwa.

Na pierwszym miejscu znalazł się Poznań, na drugim miejscu jest Kraków, a podium zamyka Bydgoszcz. Na czwartym miejscu uplasował się Toruń. Z kolei z Olsztynem są m.in. Wrocław (7. miejsce) i Białystok (9. miejsce).

Olsztyn ma:

5 szpitali (co daje 9 000 osób 60+ na 1 szpital)

1 poradnia geriatryczna (45 000 osób 60+ na 1 poradnię)

41 przychodni POZ (1 098 osób 60+ na 1 przychodnię POZ)

4 punkty nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (11 250 osób 60+ na 1 punkt)

9 domów pomocy społecznej (5 000 osób 60+ na 1 DPS).

Twórcy rankingu wskazują, że w stolicy Warmii i Mazur jest bezpiecznie i tanio. W kategorii bezpieczeństwa miasto zajęło drugie miejsce. Liczba przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu stwierdzonych przez policję na tysiąc mieszkańców wyniosła tu 0,35.

Kolejnym pozytywnym aspektem, według rankingu, są niskie koszty życia. Seniorzy za bilet do teatru muszą zapłacić średnio 22,50 zł, a za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić 5 757 zł. W kwestii komunikacji miejskiej twórcy rankingu wskazują na autobusy niskopodłogowe i udogodnienia takie jak system głosowej i wizualnej informacji pasażerskiej, funkcja przyklęku autobusu, czy też rampy. Jednak za darmo można jeździć dopiero po 70. roku życia.

Na plus działają programy miejskie skierowane do starszych osób. Funkcjonuje tu: Karta Seniora, Koperta Życia, Miejska Rada Seniorów, a także program „Miejsce przyjazne seniorom”. Dodatkowo misto dla najstarszych mieszkańców przygotował udogodnienia takie jak: Telefon życzliwości, który oparty jest na zasadzie samopomocy i zakłada wykorzystanie potencjału samych seniorów; informator Olsztyńskiego Seniora stworzony przez Radę Olsztyńskich Seniorów; comiesięczne spotkania dla seniorów ze specjalistami różnych dziedzin, a także dofinansowuje w ramach otwartego konkursu ofert realizację zadań z zakresu „Rozwoju oferty integracyjnej, edukacyjnej i kulturalnej skierowanej do seniorów”.

Jednak aktywizacja seniorów działa na niekorzyść. W Olsztynie funkcjonują jedynie trzy kluby seniorów, co oznacza, że na jeden przypada aż 15 tys. osób w wieku 60+. Na ten moment seniorzy nie mogą liczyć na finansowanie przez miasto żadnych badań.

Fot. ikalkulator.pl

Źródło: własne/ikalkulator.pl

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Kolo 2019-12-10 05:34:28 188.147.*.*
  Niestety od 10 lat za rządów Piotra g. Olsztyn cofa się a młodzi uciekają ,emerytura na wsi zawsze w cenie a jeszcze w takiej perfidbej jak Olsztyn to tylko umierać .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Młoda 2019-12-09 23:02:44 37.47.*.*
  Olsztyn składa się z większości z ludzi starszych. Młodzi jak zobaczyli kto rządzi powyjezdzali do innych miast. Tych co zostali czeka jeszcze kilka lat komunikacyjna golgota, kulturalna pustynia i obsrane przez pijakow Stare Miasto. W biednym mieście nie ma na kogo napadac więc jest w miarę bezpiecznie. To co uderza w oczy to oprocz setek skrzyzowań ze światłami to ogromna liczba aptek. Grzymowicz tak bardzo dba o seniorów że w tym roku nie będzie wspólnego miejskiego Sylwestra. Na nic nie ma kasy: na szkoły, na sport, na kulturę, na nowe inwestycję. Panie Grzymowicz niech Pan abdykuje bo jak wieść niesie wkrótce będzie referendum. Odwołanie jest straszne. Olsztyniacy wybaczą wiele błędów które Pan popełnił i wkrótce zapomną o Panu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1
 • Rodowity Olsztynianin 2019-12-09 20:53:37 95.160.*.*
  brakuje dopisku "art. sponsorowany" tubo ratuszowa...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1

www.autoczescionline24.pl