Olsztyn ma miejskiego pisarza. Spojrzy na miasto z innej perspektywy

Olsztyn ma miejskiego pisarza. Spojrzy na miasto z innej perspektywy
Marcel Krueger przez pięć miesięcy będzie pisał o Olsztynie
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

We wtorek w olsztyńskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marcela Kruegera, który przez okres pięciu miesięcy będzie pełnił rolę pisarza miejskiego. Jest Niemcem, ale na co dzień mieszka w Irlandii. Do Olsztyna przyjechał w ramach projektu zorganizowanego przez urząd miasta, Fundację Borussia oraz Niemieckie Forum Kultury.

Stypendium jest przyznawane przez Niemieckiego Forum Kultury od 2009 roku na okres pięciu miesięcy. Do tej pory kilku pisarzy gościło w Polsce, m.in. w Gdańsku czy Wrocławiu. Teraz do listy miast dołączył Olsztyn. Na początku głos zabrał prezydent Piotr Grzymowicz.

Cieszymy się, że możemy gościć Marcela Kruegera, który podzieli się swoimi spostrzeżeniami, uwagami zarówno z mieszkańcami Niemiec, Irlandii, bo przecież tam zamieszkuje ostatnio, jak i olsztynianami. Nasza wspólna historia (polska i niemiecka – red.) jest niezwykle ciekawa – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.

Następnie wypowiedział się Winfried Smaczny, prezes zarządu Niemieckiego Forum Kultury, urodzony w Nowej Rudzie, która obecnie znajduje się w województwie dolnośląskim. Po wojnie opuścił Polskę i przeniósł się do Niemiec, gdzie pracował m.in. jako urzędnik w ministerstwie. Po przejściu na emeryturę został wybrany prezesem Niemieckiego Forum Kultury.

Nasze zadanie polega na tym, żeby pielęgnować i odkrywać wspólne dziedzictwo kulturowe z naszymi partnerami i sąsiadami. Mówię odkrywać, ponieważ w niektórych rejonach brakuje jeszcze świadomości o tym, że mamy właśnie wspólne dziedzictwo kulturowe – powiedział Winfried Smaczny. Dodał też, że współpraca z Olsztynem cieszy go również z tego względu, że stolica Warmii jest miastem partnerskim niemieckiego Offenburga, gdzie przez kilka lat pracował jako nauczyciel i urodziły się jego dzieci.

Jako następna wypowiedziała się dr Magdalena Gebala z Niemieckiego Forum Kultury, która opowiedziała o idei stypendium pisarza miejskiego.

Stypendium przyznawane jest corocznie na okres pięciu miesięcy. Każdego roku stypendium trafia do innego kraju i regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Zazwyczaj są to regiony historycznie i kulturowo związane z Niemcami. Oprócz Polski stypendium było przyznane i w Rumunii czy krajach bałtyckich. Przed rokiem pisarka z Kanady gościła we Lwowie. Głównym zadaniem pisarza miejskiego jest prowadzenie bloga, na którym będzie zamieszczał swoje obserwacje, doświadczenia ze spotkań z ludźmi, rozmowy czy odkrycia – wyjaśniła dr Gebala.

Dodała też, że pisarz będzie brał czynny udział w aktywnościach kulturalnych w mieście i regionie. W dodatku po zakończonym okresie stypendialnym odbędą się imprezy m.in. w Berlinie czy Poczdamie, na których Marcel Krueger opowie o swoim pobycie w Olsztynie. Projekt zakłada także nawiązanie współpracy z miastami partnerskimi jak wspomniany wcześniej Offenburg czy Gelsenkirchen.

Dumna z faktu, że w Olsztynie będzie działał pisarz miejski, była Kornelia Kurowska, prezes Fundacji Borussia. Jej zdaniem, należy publicznie mówić o elementach, które łączą wszystkie narodowości zamieszkujące Warmię i Mazury.

Bardzo ważne jest, żeby mówić o wspólnej historii i kulturze, która łączy nie tylko Niemców i Polaków, ale i inne narodowości, które zamieszkiwały nasze miasto. Wydaje mi się, że to co jest najbardziej istotne to fakt, że kultura pozwala nam budować autentyczne więzi pomiędzy ludźmi. Myślę, że te pięć miesięcy pokaże trochę inną perspektywę patrzenia na nasze miasto i mieszkańców. Jestem przekonana, że pan Krueger dostrzeże takie atuty i momenty w naszej codzienności, o których zapominamy na co dzień – dodała Kornelia Kurowska.

Dotąd Marcel Krueger odwiedził Warmię kilkukrotnie, ponieważ historia jego rodziny związana jest z dawnym powiatem olsztyńskim.

Nie chodzi mi tylko o odkrywanie przeszłości mojej rodziny, ale również o poznanie historii miasta. Nawiązując do współpracy, chciałbym powiedzieć jak ważna jest Europa, nie tylko w kontekście tego, co dotyczy konkretnie Niemców, Polaków czy Irlandczyków. Bardzo ważne jest to, że mogę podróżować, poznawać kraje i opowiadać o tym – powiedział miejski pisarz.

Blog, który prowadzi Marcel Krueger, znajduje się pod adresem: http://www.pisarz-miejski-olsztyn.com.

Galeria

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Babcia Hela 2019-05-14 18:37:30 88.156.*.*
    Świetnie! Z ciekawością poobserwuję
    Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
  • Olsztynianka z Ratusza 2019-05-14 17:43:00 37.47.*.*
    Samo nazwisko i pochodzenie predystynuje do piastowania tak zaszczytnej funkcji. W książce o Olsztynie proszę większość stron poświęcić naszemu ,,Słońcu Warmii". Proszę opisać jak doszedł do władzy. Proszę zabawić się w jasnowidza i napisać jak może skończyć pełnienie urzędu.
    Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść