Ogólnopolski ranking szkół średnich. Nasze placówki wypadły słabo na tle konkurencji

Ogólnopolski ranking szkół średnich. Nasze placówki wypadły słabo na tle konkurencji
W rankingu szkół średnich brano pod uwagę wyniki z matur obowiązkowych i dobrowolnych oraz olimpiad przedmiotowych. Na ich podstawie kapituła konkursu sporządziła ranking
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

W czwartek ukazał się Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2020. Brane były w nim pod uwagę wyniki w olimpiadach przedmiotowych a także wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Najwyżej uplasowały się szkoły z Torunia i Warszawy. Tylko dwie placówki z Olsztyna, mimo że liderują w województwie, to w rankingu ogólnopolskim znalazły się zaledwie w pierwszej 100.

Jeżeli chodzi o ogólniaki to na 1. miejscu jest Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Z techników najlepiej wypadło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie.

Jednak w pierwszej 10. najlepszych szkół, nawet w kilku pierwszych 10., próżno szukać szkoły z Warmii i Mazur.

Jeżeli chodzi o licea, to najwyżej uplasowało się II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (77. miejsce w ogólnopolskim rankingu). „Dwójka” zaliczyła i tak awans, bo w zeszłym roku zajęła 101. miejsce, natomiast w 2018 roku – 84. miejsce.

Na drugim miejscu w województwie jest IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. W skali kraju to 103. pozycja. To i tak bardzo duży awans tej placówki, ponieważ w zeszłym roku była na 229. pozycji.

Dzisiaj skaczemy z radości. Jesteśmy zadowoleni z miejsca, jakie zajęliśmy w tym rankingu, tym bardziej, że jesteśmy małą szkołą. Jest to także potwierdzenie tego, że ambicje młodzieży są duże, a uczniowie chętnie się uczą, w czym pomagają im nauczyciele. Na pewno na wynik miał też wpływ to, że uczniowie dobrze napisali rozszerzone matury – powiedział w rozmowie z nami Lech Przybylski, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego.

Trzecie miejsce w województwie (105. miejsce w kraju) zajęło XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów.

Jeżeli chodzi o technika, to najwyżej uplasowało się Technikum nr 7 (86. miejsce w skali kraju). Jest to spadek, bo biorąc pod uwagę kilka ostatnich lat, placówka była najniżej na 70. miejscu. Kolejna szkoła to Technikum nr 1 z Mrągowa, które znacznie awansowało. Jeszcze rok temu było sklasyfikowane poniżej 500. miejsca w Polsce, teraz znalazło się na 150. lokacie. Podium zamyka technikum z Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu (229. miejsce w Polsce).

Jak widzą to urzędnicy?

Olsztyńskie szkoły zajmują pierwsze miejsca w regionie. Pracodawca nie pyta o oceny a o umiejętności i kompetencje. Myślę, że to jest cenniejsze. Efekty edukacji zobaczymy po wielu latach. Warto zwrócić uwagę, na jakie uczelnie dostają się nasi uczniowie, jakie później firmy zakładają, czy gdzie pracują. Zaznaczę, że 60 proc. uczniów szkół średnich pochodzi spoza Olsztyna. To świadczy dobrze o poziomie nauczania w mieście – wyjaśniła Anida Samoraj, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna.

Przypomnijmy, że były trzy kryteria Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020, jakimi kierowała się kapituła konkursu oceniająca szkoły. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Młoda 2020-01-09 20:59:52 37.47.*.*
    Brak komentarzy świadczyć może tylko na niekorzyść olsztyńskiej edukacji. Za niski poziom w szkołach odpowiada przede wszystkim Grzymowicz i PO, której wiceprezydenci od 13 lat usiłują kierować oświatą. Jeżeli nieudolni politycy biorą się za oświatę to wynik takich rządów jest z góry znany. Słabe wyniki to efekt braku środków, braku jasnej wizji jej rozwoju, słabej kadry nauczycielskiej. Same chęci nie wystarczą. A jakie miejsce w tym rankingu zajmuje LOI ? Chyba bardzo dalekie! A tyle bylo krzyku w sprawie międzynarodowej matury w tym liceum. Na tle innych szkół nasze ,,orły" okazały się ,,wróbelkami" bez polotu i bez pazurków.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
  • Xnx 2020-01-09 19:48:08 188.147.*.*
    Widać takie mamy kadry nauczycieli , że w ogonie rankingu jesteśmy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
2147382000