Oferty pracy w Olsztynie - gdzie szukać?

Oferty pracy w Olsztynie - gdzie szukać?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Uplash

Poważnym problemem w woj. warmińsko-mazurskim jest praca. Olsztyn odbiega jednak pod tym względem od reszty regionu. Gdzie szukać zatrudnienia?

Praca w Olsztynie czeka zarówno na pracowników fizycznych, jak i wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Choć w województwie warmińsko-mazurskim panuje wysokie bezrobocie, Olsztyn wyróżnia się na tle regionu najwyższym odsetkiem osób aktywnych zawodowo. Gdzie szukać pracy w tym ponad 170-tysięcznym mieście?

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego to miasto zamieszkiwane przez ponad 170 tysięcy osób. Mimo tak dużej liczby mieszkańców niemal dla każdego znajdzie się tutaj praca. Olsztyn jest bowiem miastem, na terenie którego rozwija się wiele branż, a jego władze dbają o rozwój rynku pracy. Oferty pracy w Olsztynie skierowane są zarówno do kobiet, jak i mężczyzn reprezentujących wiele zawodów.

Nie wszyscy mieszkańcy są jednak zainteresowani podjęciem zatrudnienia, co spowodowane jest wysokimi oczekiwaniami pracodawców względem kandydatów oraz stosunkowo niskimi pensjami. Zgodnie z danymi GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Olsztynie w lipcu 2021 r. wynosiło bowiem 4942,98 zł. To wynik niemal o 1 tys. zł niższy od ogólnopolskiego (5851,87 zł).

Kluczem do czerpania satysfakcji ze swojego życia zawodowego jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia i/lub kwalifikacji, dopasowanych do własnych zainteresowań oraz potrzeb rynku, a następnie podjęcie pracy w Olsztynie w jednym z poszukiwanych zawodów.

Bezrobocie w Olsztynie

Stopa bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim jest bardzo wysoka - w sierpniu 2021 r. wynosiła 8,7 proc. Olsztyn wyróżnia się na terenie regionu. Odsetek osób nieaktywnych zawodowo w Olsztynie na koniec 2019 r. wynosił bowiem 2,7 proc. - to znacznie mniej niż ogólnopolska średnia za ten sam okres (5,2 proc.). Wraz z początkiem 2020 r. bezrobocie w Olsztynie wzrosło, a po wybuchu pandemii COVID-19 w szczytowym momencie (czerwiec-lipiec 2020) osiągnęło 3,7 proc., by na koniec roku spaść do 3,4 proc.

W sierpniu 2021 r. stopa bezrobocia w Olsztynie wynosiła 2,9 proc., czyli dwukrotnie mniej niż wynik ogólnopolski (5,8 proc.). Odsetek osób nieaktywnych zawodowo wrócił tym samym do stanu z maja 2019 r.

Pracę w Olsztynie znajdzie niemal każdy, kto będzie chętny do jej podjęcia, niezależnie od kwalifikacji - możliwości zawodowe w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego są różnorodne. Bezrobotni mogą skorzystać z jednej z dziesiątek dostępnych ofert pracy dostępnych w Miejskim Urzędzie Pracy, który oferuje im wsparcie w procesie aktywizacji zawodowej.

Olsztyn - gdzie szukać pracy?

Lista zawodów deficytowych w Olsztynie jest stosunkowo długa. Chcąc osiągnąć sukces zawodowy w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, należy dopasować swoje kwalifikacje do potrzeb rynku. Na przedstawicieli jakich zawodów czeka praca w Olsztynie i gdzie szukać zatrudnienia?

Oto branże, w których odnotowuje się zapotrzebowanie na pracowników:

 • transportowo-spedycyjno-logistyczna,
 • ekonomiczno-administracyjno-biurowa,
 • edukacyjna,
 • pomoc społeczna,
 • ochrona zdrowia,
 • gastronomiczna,
 • IT,
 • elektryczno-elektroniczna i energetyczna,
 • mechaniczna,
 • motoryzacyjna,
 • budowlana, drogowa i inżynieryjno-instalacyjna.

Należy jednak zauważyć, że istnieją również tzw. zawody nadwyżkowe, czyli takie, w których liczba kandydatów przekracza liczbę dostępnych ofert pracy. W Olsztynie są to kierowcy samochodów osobowych, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, filozofowie, historycy, kulturoznawcy i politolodzy.

Gdzie szukać pracy w Olsztynie? Można zatrudnić się zarówno u mniejszych przedsiębiorców, jak i w dużych zakładach pracy. Wśród tych ostatnich należy wymienić m.in. firmy Zortrax i Michelin. Swoje siedziby w powiecie mają również inni pracodawcy o silnej pozycji na polskim rynku, Wipasz i DFM.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Kryx 2021-09-30 16:36:50 79.191.*.*
  w Olsztynie można dostać pracę najwyżej w sklepie albo na produkcji w którymś z olsztyńskich obozów pracy. Tutaj nie ma znaczenia wykształcenie, bo z wyższym ludzie robią na kasie. Nie ma co się dziwić bezrobociu 10%, a prawdziwy wskaźnik i tak jest dużo wyższy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0