Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Odnawiają kamienicę przy Placu Bema

Odnawiają kamienicę przy Placu Bema
Fot. Fortlofty

Firma Fortlofty, która kupiła od syndyka masy upadłościowej rodziny Pokrzywnickich niszczejącą, zabytkową kamienicę przy Placu Bema 2 rozpoczęła przygotowania do odnowienia zakupionego za 2,3 mln złotych budynku. Zanim rozpoczną się prace renowacyjne, powstać muszą specjalne dokumentacje, które wskażą co i jak należy odnowić.

reklama

Kamienica oznaczona nr 2 na Placu Generała Józefa Bema (dawniej plac Kopernika) została wzniesiona przez Max Hesse. Nadał jej niezwykle urozmaiconą i bogatą w detal architektoniczny neobarokową dekorację fasady oraz mansardowy dach zwieńczony wyróżniającym się hełmem. W kunsztownie wykończonych apartamentach - luksusowej kamienicy- mieszkał min. pierwszy prezydent rejencji Wilhelm von Hegel ( wnuk znanego filozofa). Kamienica przetrwała zawieruchę wojenną a w okresie PRL mieściły się w niej biura różnych urzędów (Okręgowy Urząd Likwidacyjny, Komitet Wojewódzki PZPR). Nazywana w tym czasie przez mieszkańców Olsztyna " Białym Domem". W 1972 r. w kamienicy umieszczono Wyższe Warmiński Seminarium Duchowe które zostało przeniesione w 1991 r. Od tego momentu w kamienicy mieściły się biura różnych instytucji i firm.

Rodzina Pokrzywnickich, która jako ostatni zarządzała obiektem ogłosiła upadłość, a budynkiem zarządzał syndyk, który dwa razy próbował go sprzedać. Przy pierwszym przetargu obiekt miał kupić syn Pokrzywnickich - Radosław. Do podpisania aktu notarialnego jednak nie doszło, bo nie została wpłacona suma 2 milionów złotych.  Bank wstrzymał się z wypłatą kredytu Pokrzywnickiemu, w związku z zamieszaniem i medialnymi doniesieniami o co najmniej zastanawiającym przebiegu sprawy - ponownego przejęcia kamienicy przez Pokrzywnickich.
Druga próba sprzedaży zabytku również się nie powiodła. Spółka AMS-bis, która wygrała kwietniowe negocjacje, wycofała się z transakcji. Powód? Utrata płynności finansowej. Za kamienicę spółka miała zapłacić blisko 3,5 miliona złotych.

Po koniec września tego roku udało się jednak sfinalizować transakcję sprzedaży kamienicy. Firma Fort-Lofty z Pruszkowa kupiła obiekt za ponad dwa miliony trzysta sześćdziesiąt tysięcy złotych.

Teraz firma rozpoczęła prace przygotowawcze do odnowienia zabytkowego budynku. Inwestor rozpoczął od sprzątania obiektu, usuwania gruzu, rusztowań i bannerów reklamowych.

Firma powołała również specjalistów, którzy w najbliższym czasie dokonają oględzin obiektu i sporządza na tej podstawie dokumentacją dotycząca renowacji.

Jak czytamy na stronie nowego właściciela obiektu, w celu przeprowadzenia pełnego procesu rewitalizacyjnego jednego z bardziej znanych zabytkowych budynków w Olsztynie przystąpiono do pierwszego etapu prac czyli do sporządzenia stosownej dokumentacji:

  • programu prac badawczo-konserwatorskich kamienicy,

  • koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej budynku,

  • wykonania pełno branżowego projektu budowlanego.

W celu zapewnienia najwyższej jakości zaproponowaliśmy z naszej strony zespół specjalistów pod kierownictwem następujących osób:

- Prof. dr Andrzeja Kossa - wykonanie prac badawczo-dokumentacyjnych a następnie opracowanie programu konserwatorskiego neobarokowej elewacji, mansardowego dachu wraz z hełmem, kopułą i masztem flagowym. Sporządzony zostanie również konserwatorski program odnowienia stolarki okiennej i drzwiowej oraz elementów zdobniczych wnętrz kamienicy.

- Dr inż. Stanisława Karczmarczyka - wykonanie badań statycznych budynku oraz wykonanie ekspertyzy konstrukcyjnej kamienicy wraz z przedstawieniem programu naprawczego.

- mgr inż. arch. Jerzego Wowczaka - wykonanie pełno branżowego projektu architektoniczno - budowlanego.

- dr hab. inż. arch. prof. PK Zbigniewa Myczkowskiego - wykonanie projektu zagospodarowania ternu.

 

Źródło: inf. Fortlofty

Galeria

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • ebetka 2012-11-21 19:13:30 79.249.*.*
    Az serce bolalo ze tak niszczeje jeden z najpiekniejszych budynkow w Olsztynie. Trzymam kciuki
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • tetam 2012-11-19 07:46:27 88.156.*.*
    Trzymam kciuki za nowych właścicieli i życzę powodzenia.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • rysiek girka 2012-11-16 08:00:07 81.190.*.*
    no nareszcie ktos sie wzial za to moze bedzie jeszcze piekna
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

Proponowane artykuły