Obchody 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

Obchody 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Blisko setka osób wzięła dziś udział w drugiej części obchodów 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Pierwsza część obchodów upamiętniających 153. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego miała miejsce w piątek na pl. Solidarności pod pomnikiem Wolności Ojczyzny. Uroczystość poprzedził wykład prof. UWM Selima Chazbijewicza "Powstanie Styczniowe 1863 roku jako przykład polskiego patriotyzmu", który został wygłoszony w Urzędzie Wojewódzkim.

Druga część obchodów odbyła się dziś na olsztyńskich Jarotach przy obelisku upamiętniającym aresztowanie Wojciecha Kętrzyńskiego przewożącego broń powstańcom.

W uroczystościach uczestniczył wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, który w krótkim wystąpieniu przypomniał, że przede wszystkim Polska międzywojenna pamiętała i oddawała należną cześć powstańcom. - Byli otaczani ogromnym szacunkiem, ogromną estymą - mówił Szmit. - To była siła polskości, bowiem pamiętaliśmy o ich wielkim bohaterstwie.

W podobnym tonie wypowiedział się również wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który zwrócił uwagę na fakt, że pamięć o powstańcach zamiera. Podczas przemówienia nie zabrakło również nawiązań do obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

Na zakończenie uroczystości pod obeliskiem złożono kwiaty i wieńce, natomiast grupa rekonstruktorów z Jonkowa, jak co roku, oddała dwie salwy honorowe z historycznej armaty.

Niedzielną ceremonię zakończył występ Chóru Parafii Bugurodzicy Dziewicy Matki Kościoła.

Obchody zorganizował Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, Kuratorium Oświaty, Wojewódzki Sztab Wojskowy, Dowódca Garnizonu Olsztyn, Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz środowiska patriotyczne.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

2147382000