Nowy Ład zmienił się w Polski Ład. PiS ogłasza rewolucję w podatkach, emeryturach i nie tylko [WIDEO]

Nowy Ład zmienił się w Polski Ład. PiS ogłasza rewolucję w podatkach, emeryturach i nie tylko [WIDEO]
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji Polskiego Ładu
Fot. KPRM

W sobotę odbyła się konwencja programowana Prawa i Sprawiedliwości, na której premier Mateusz Morawiecki i oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawili program Polskiego Ładu. Ma to być szeroko zakrojony plan społeczno-gospodarczy, który ma być odpowiedzią rządu na okres po pandemii koronawirusa.

Pierwotnie prezentacja Nowego Ładu (wcześniej deklarowana nazwa) miała odbyć się pod koniec marca, ale ze względu na wzrost zakażeń i walkę z trzecią falą pandemii koronawirusa, zdecydowano na jej przełożenie.

- Ktoś zapyta, dlaczego dziś i teraz? Otóż, wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Oczywiście nie jesteśmy tego pewni. Ciągle musimy sobie zdawać sprawę z tego, że trwa dogaszenie pandemii i przy kolejnych ogniskach i falach, to wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu - powiedział na początku konwencji Jarosław Kaczyński, który został przedstawiony przez prowadzących jako "twórca wizji" Nowego Ładu.

I dodał: - Wierzymy jednak w moc Polski i w rozsądek Polaków. I dlatego przedstawiamy Polski Ład.

Prezes PiS rozpoczął od przedstawiania planów poprawy służby zdrowia. Jak mówił, "na służbę zdrowia pieniędzy jest zawsze za mało".

- Zwiększymy wydatki na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. W 2023 roku osiągną one poziom 6 proc. PKB - zapowiedział.

Wskazywał także na konieczności kształcenia większej liczby lekarzy i pielęgniarek.

- W każdym powiecie będą 24-godzinne dyżury, które będą udzielały pierwszej pomocy - obiecywał - Stworzymy mechanizm koordynacji leczenia najcięższych chorób. Sieć onkologiczna, której pilotaż już ruszył, sieć kardiologiczna.

Prezes PiS zapowiedział także podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych.

- Likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będzie bez podatku - obliczał. - Kolejny mechanizm obniżenia podatków to podwyższenie drugiej stawki podatkowej. W tej chwili jest to 85 tys. zł rocznie, a będzie 120 tys. Jest to pierwsza podwyżka od 12 lat.

Prezes PiS zadeklarował również likwidację umów tzw. "śmieciowych": - Naszym celem jest stworzenie jednego modelu kontraktu o pracę.

Jarosław Kaczyński wspomniał także o zwiększeniu pomocy, jakiej państwo zamierza udzielać w kwestii kupna mieszkań, obiecał także "realizację" budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70m2 jedynie na podstawie zgłoszenia, "bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy".

Szef Prawa i Sprawiedliwości powiedział także o "artyście zawodowym": - Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego dziesiątkom tysięcy artystów, którzy mają teraz bardzo trudną sytuację. Chcemy by to się zmieniło, by możliwość twórczości się rozszerzyła.

Jeżeli chodzi o szkolnictwo, to partia rządzącą chciałaby wprowadzić w szkołach średnich naukę historii dwoma nurtami: historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone 2-3 godziny w ciągu tygodnia zajęć.

- Polska musi być Polską! Polska musi być krajem głęboko osadzonym w naszej tradycji, krajem dumnym, który idzie do przodu - powiedział wicepremier ds. bezpieczeństwa. - Warto być Polakiem. I dlatego Polski Ład i nowa ofensywa. Ofensywa dla Polski - zakończył prezes PiS.

Następnie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który na przypomniał o ponownym uruchomieniu branży gastronomicznych oraz planowanych kolejnych etapach odmrażania gospodarki.

- To wielka lekcja pokory dla całego świata. Żyjemy w świecie, który jest bardzo scyfryzowany, ale ten świat przegrał wielką bitwę z wirusem - przyznał Mateusz Morawiecki. I po chwili dodał: - Idziemy dalej!

Premier przywołał następnie pięć podstawowych filarów, które "mają decydować o naszym przeznaczeniu".

- Pierwszy filar to służba zdrowia i tutaj oprzemy się o nowe źródła finansowania - powiedział premier. - Filar drugi, to bardziej sprawiedliwy system podatkowy, gdzie 18 mln ludzi skorzysta na tym programie. Filar trzeci to emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku i lepsze życie dla naszych seniorów. Punkt czwarty to polityka mieszkaniowa. Ostatnim filarem wymienionym są inwestycje.

- Idziemy dalej z rewolucją podatkową - zapowiedział premier. - Wprowadzamy rozwiązanie, które postawi nas ponad wiele państw Europy Zachodniej i to kwota wolna od podatku o wysokości 30 tys. zł. To prawdziwa rewolucja dla milionów Polaków.

- Drugi krok, to wzmocnienie klasy średniej (...). Ten krok to podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. - To jest program budowy klasy średniej dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych.

Rząd, jak mówił premier Morawiecki, zdecydował się, aby wesprzeć rodziców w pierwszych 3 latach po narodzinach dziecka: - Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy - 12 tys. zł do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka.

- Wierzymy, że rodzice najlepiej wiedzą, czy wykorzystać te środki na żłobek, na zatrudnienie niani, albo na jakiś inny ważny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę i pozwoli zbudować większa Polskę, bo rodzina jest w sercu naszego programu - dodał.

Premier zapowiedział także wielki program inwestycyjny.

- Powstanie Fundusz Inwestycji - 650 mld zł w ciągu 5-7 lat - wyliczał.

Morawiecki podkreślił także, że podstawowym celem filaru dotyczącego mieszkalnictwa jest budowa jak największej liczby mieszkań.

- Wraz z budową jak największej liczby mieszkań, nowych domów, będziemy mogli wypracować także presję cenową w dół, żeby ceny mieszkań nie tylko rosły, żeby ten rynek do pewnego stopnia uwolnić, odbiurokratyzować, uwolnić poprzez inicjatywę - mówił szef rządu.

Wskazał, że program mieszkalnictwa ma być realizowany z udziałem samorządów, administracji państwa, spółdzielni mieszkaniowych, TBS i wolnego rynku.

- Najlepiej, abyśmy zbliżyli się i przekroczyli barierę 300 tys. mieszkań za kilka lat. Wtedy ten głód mieszkań, który jest podstawową bolączką Polaków będzie wreszcie coraz bardziej zaspokojony - przyznał szef rządu.

Premier mówił także o potrzebie cyfryzacji. Zapowiedział m.in. wprowadzenie dostępnej sieci 5G.

- Dobrze jest czuć się Polakiem, dobrze jest czuć dumę z Polski. Dzisiaj możemy wziąć los we własne ręce. Dziś stoję tu przed państwem, żeby powiedzieć, że Polski Ład jest po to, żeby wytyczyć ten szlak na przyszłość, ale jednocześnie rozwiązywać problemy współczeności. Polska musi stworzyć płaszczyznę nowej nadziei dla dziesiątków milinów Polaków.  Polska musi być miejscem, gdzie będziemy dumni - zakończył premier.

Następnie na scenie pojawili się liderzy Zjednoczonej Prawicy - premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes Porozumienia Jarosław Gowin oraz prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, którzy podpisali razem deklarację programową.

Poniżej wiele komentarzy "na żywo" związanych z Polskim Ładem:

Komentarze (42)

Dodaj swój komentarz

 • Dziennikarz Realnie 2021-05-16 08:58:20 81.190.*.*
  youtube.com/watch?v=d7WgZhN4OrE
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Janosiki? 2021-05-16 08:54:46 5.149.*.*
  Zabrać bogatym i oddać biednym, ale mi nowy ład.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • Prawda 2021-05-16 08:51:05 5.149.*.*
  Wszystko przesada - zwyczajne rzeczy określone jako coś wyjątkowego. Zabrać obywatelowi coś żeby mu potem cześć oddać + Przykrywka dla złych rzeczy które zrobił PiS
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • chujoza 2021-05-15 23:00:17 31.0.*.*
  Jebał ten zakłamany PiS !!!!!!!! Kurwo Morawiecki do pudła za oszustwa leź. Napluć w ten paskudny ryj, a później kopa na nową drogę za kratami i tam zdychaj cwelu !!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1
 • Precz PiS!!! 2021-05-15 18:46:25 31.60.*.*
  Kłamcy, złodzieje i oszuści!!! Nie polecam PiS!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 1
 • Ciemnota pisowska 2021-05-15 18:34:48 92.220.*.*
  Przejezyczenie PINOKIO MORAWIECKIEGO,mialo byc POLSKI PISBURDEL
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Janusz Pisiewicz 2021-05-15 16:01:12 95.160.*.*
  Przepraszam bardzo, ale bez przymiotnika "narodowy", to jest nadal bezład. :((((
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • preambuła 2021-05-15 15:54:00 83.5.*.*
  do nowego ładu: od teraz nie będzie biednych i bogatych, wszystkie będą biedne. Napisał Kaczyński.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
 • Polka z Warmii 2021-05-15 15:42:56 31.60.*.*
  Kolejny sezon gadaniny Zjednoczonej Prawicy , idźcie w pi....u razem z Czarzastym i Nową Lewicą, po drodze zabierzcie nazioli , szczaw czeka, mirabelki dostarczą kościółkowi ze swoich zbiorów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Pies pis Jebal 2021-05-15 15:27:41 92.220.*.*
  Moze niech PINOKIO MORAWIECKI wezmie Koordoopla KACZYNSKIEGO zapakuje do kociego nosidelka i powozi po PiSlandzie.Niech ta krotkonoga GN1DA zobaczy ,SPRZEDAM,SPRZEDAM,WYNAJME,WYNAME,SPRZEDAM,SPRZEDAM.....To z dobrobytu tak na Zachod wyjezdzaja.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 3