Nowy Ład zmienił się w Polski Ład. PiS ogłasza rewolucję w podatkach, emeryturach i nie tylko [WIDEO]

Nowy Ład zmienił się w Polski Ład. PiS ogłasza rewolucję w podatkach, emeryturach i nie tylko [WIDEO]
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji Polskiego Ładu
Fot. KPRM

W sobotę odbyła się konwencja programowana Prawa i Sprawiedliwości, na której premier Mateusz Morawiecki i oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawili program Polskiego Ładu. Ma to być szeroko zakrojony plan społeczno-gospodarczy, który ma być odpowiedzią rządu na okres po pandemii koronawirusa.

Pierwotnie prezentacja Nowego Ładu (wcześniej deklarowana nazwa) miała odbyć się pod koniec marca, ale ze względu na wzrost zakażeń i walkę z trzecią falą pandemii koronawirusa, zdecydowano na jej przełożenie.

- Ktoś zapyta, dlaczego dziś i teraz? Otóż, wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Oczywiście nie jesteśmy tego pewni. Ciągle musimy sobie zdawać sprawę z tego, że trwa dogaszenie pandemii i przy kolejnych ogniskach i falach, to wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu - powiedział na początku konwencji Jarosław Kaczyński, który został przedstawiony przez prowadzących jako "twórca wizji" Nowego Ładu.

I dodał: - Wierzymy jednak w moc Polski i w rozsądek Polaków. I dlatego przedstawiamy Polski Ład.

Prezes PiS rozpoczął od przedstawiania planów poprawy służby zdrowia. Jak mówił, "na służbę zdrowia pieniędzy jest zawsze za mało".

- Zwiększymy wydatki na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. W 2023 roku osiągną one poziom 6 proc. PKB - zapowiedział.

Wskazywał także na konieczności kształcenia większej liczby lekarzy i pielęgniarek.

- W każdym powiecie będą 24-godzinne dyżury, które będą udzielały pierwszej pomocy - obiecywał - Stworzymy mechanizm koordynacji leczenia najcięższych chorób. Sieć onkologiczna, której pilotaż już ruszył, sieć kardiologiczna.

Prezes PiS zapowiedział także podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych.

- Likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będzie bez podatku - obliczał. - Kolejny mechanizm obniżenia podatków to podwyższenie drugiej stawki podatkowej. W tej chwili jest to 85 tys. zł rocznie, a będzie 120 tys. Jest to pierwsza podwyżka od 12 lat.

Prezes PiS zadeklarował również likwidację umów tzw. "śmieciowych": - Naszym celem jest stworzenie jednego modelu kontraktu o pracę.

Jarosław Kaczyński wspomniał także o zwiększeniu pomocy, jakiej państwo zamierza udzielać w kwestii kupna mieszkań, obiecał także "realizację" budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70m2 jedynie na podstawie zgłoszenia, "bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy".

Szef Prawa i Sprawiedliwości powiedział także o "artyście zawodowym": - Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego dziesiątkom tysięcy artystów, którzy mają teraz bardzo trudną sytuację. Chcemy by to się zmieniło, by możliwość twórczości się rozszerzyła.

Jeżeli chodzi o szkolnictwo, to partia rządzącą chciałaby wprowadzić w szkołach średnich naukę historii dwoma nurtami: historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone 2-3 godziny w ciągu tygodnia zajęć.

- Polska musi być Polską! Polska musi być krajem głęboko osadzonym w naszej tradycji, krajem dumnym, który idzie do przodu - powiedział wicepremier ds. bezpieczeństwa. - Warto być Polakiem. I dlatego Polski Ład i nowa ofensywa. Ofensywa dla Polski - zakończył prezes PiS.

Następnie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który na przypomniał o ponownym uruchomieniu branży gastronomicznych oraz planowanych kolejnych etapach odmrażania gospodarki.

- To wielka lekcja pokory dla całego świata. Żyjemy w świecie, który jest bardzo scyfryzowany, ale ten świat przegrał wielką bitwę z wirusem - przyznał Mateusz Morawiecki. I po chwili dodał: - Idziemy dalej!

Premier przywołał następnie pięć podstawowych filarów, które "mają decydować o naszym przeznaczeniu".

- Pierwszy filar to służba zdrowia i tutaj oprzemy się o nowe źródła finansowania - powiedział premier. - Filar drugi, to bardziej sprawiedliwy system podatkowy, gdzie 18 mln ludzi skorzysta na tym programie. Filar trzeci to emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku i lepsze życie dla naszych seniorów. Punkt czwarty to polityka mieszkaniowa. Ostatnim filarem wymienionym są inwestycje.

- Idziemy dalej z rewolucją podatkową - zapowiedział premier. - Wprowadzamy rozwiązanie, które postawi nas ponad wiele państw Europy Zachodniej i to kwota wolna od podatku o wysokości 30 tys. zł. To prawdziwa rewolucja dla milionów Polaków.

- Drugi krok, to wzmocnienie klasy średniej (...). Ten krok to podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. - To jest program budowy klasy średniej dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych.

Rząd, jak mówił premier Morawiecki, zdecydował się, aby wesprzeć rodziców w pierwszych 3 latach po narodzinach dziecka: - Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy - 12 tys. zł do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka.

- Wierzymy, że rodzice najlepiej wiedzą, czy wykorzystać te środki na żłobek, na zatrudnienie niani, albo na jakiś inny ważny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę i pozwoli zbudować większa Polskę, bo rodzina jest w sercu naszego programu - dodał.

Premier zapowiedział także wielki program inwestycyjny.

- Powstanie Fundusz Inwestycji - 650 mld zł w ciągu 5-7 lat - wyliczał.

Morawiecki podkreślił także, że podstawowym celem filaru dotyczącego mieszkalnictwa jest budowa jak największej liczby mieszkań.

- Wraz z budową jak największej liczby mieszkań, nowych domów, będziemy mogli wypracować także presję cenową w dół, żeby ceny mieszkań nie tylko rosły, żeby ten rynek do pewnego stopnia uwolnić, odbiurokratyzować, uwolnić poprzez inicjatywę - mówił szef rządu.

Wskazał, że program mieszkalnictwa ma być realizowany z udziałem samorządów, administracji państwa, spółdzielni mieszkaniowych, TBS i wolnego rynku.

- Najlepiej, abyśmy zbliżyli się i przekroczyli barierę 300 tys. mieszkań za kilka lat. Wtedy ten głód mieszkań, który jest podstawową bolączką Polaków będzie wreszcie coraz bardziej zaspokojony - przyznał szef rządu.

Premier mówił także o potrzebie cyfryzacji. Zapowiedział m.in. wprowadzenie dostępnej sieci 5G.

- Dobrze jest czuć się Polakiem, dobrze jest czuć dumę z Polski. Dzisiaj możemy wziąć los we własne ręce. Dziś stoję tu przed państwem, żeby powiedzieć, że Polski Ład jest po to, żeby wytyczyć ten szlak na przyszłość, ale jednocześnie rozwiązywać problemy współczeności. Polska musi stworzyć płaszczyznę nowej nadziei dla dziesiątków milinów Polaków.  Polska musi być miejscem, gdzie będziemy dumni - zakończył premier.

Następnie na scenie pojawili się liderzy Zjednoczonej Prawicy - premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezes Porozumienia Jarosław Gowin oraz prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, którzy podpisali razem deklarację programową.

Poniżej wiele komentarzy "na żywo" związanych z Polskim Ładem:

Komentarze (42)

Dodaj swój komentarz

 • Podatnik 2021-05-16 19:09:49 5.173.*.*
  To oznacza wzrost cen i kosztów wszystkiego - towarów, usług, wzrost kosztów pracy, wzrost szarej strefy. Oszczędności zwykłych ludzi szlag trafi, ale o to przecież PiSowi od początku chodziło. Najśmieszniejsze jest to, że o dzieciach najwięcej mówi ten, który nie ma ich wcale!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • NOi 2021-05-16 17:39:29 31.1.*.*
  Ład. Dla nierobuw i dzieciorobow. Teraz za te 12 tys zacznie się produkcją :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • zatorzanin 2021-05-16 15:17:20 81.190.*.*
  Polski Narodowy WAŁ ; Raport Prezesa NIK-Banasia - to tylko opinia i nie-prawda o tych bandytach i gangsterach ze "ZŁAJDACZONEJ PRAWICY " prawi niedorzecznik Millerek - a tu gangsterzy z Mafii kartoflowatego BOSSA KACZANESCU ogłaszają "NOWY ŁAD" - czyli podział wpływów i mamy wierzyć tym złodziejom -takie jaja to dla ciemnego luda mafiozii......
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • taka prawda 2021-05-16 15:14:16 88.156.*.*
  Ten nowy ład to zniszczenie przedsiębiorczych ludzi w Polsce. PISowska elita 500+ i rozdawnictwo tfuuuuu Wam na ryj
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • Kaczyński 2021-05-16 14:06:45 31.60.*.*
  zrówna inteligenta z robotnikiem, robotnika z chłopem a chłopa z ziemią.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • Jaja jak berety 2021-05-16 14:04:43 31.60.*.*
  Kucyk da a ceny zabiorą
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Idzie Nowe 2021-05-16 12:16:33 81.190.*.*
  Stanisław Krajski – dziennikarz śledczy, polski historyk filozofii, wcześniej nauczyciel akademicki i publicysta, a także doktor nauk filozoficznych w kilka minut obnaża prawdę: youtube.com/watch?v=DRFpY6IUadk
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Asw 2021-05-16 11:24:05 176.221.*.*
  Powinni wprowadzić do konstytucji zapis: politykiem, posłem, senatorem, prezesem partii itp... można tylko być do 60r życia i obecne rządy i następne mamy normalne...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • X 2021-05-16 09:12:31 5.184.*.*
  Obiecanki Cacanki i głąby w to uwierzą a Pisowcy zrobią swoje czyli nakradną , Sasin z Morawieckim w lato zorganizują wybory w kościołach i po pieniądzach
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
 • ciągle wyższe podatrki 2021-05-16 09:04:20 41.160.*.*
  Znów wyższe podarki pod pozorem składek na NFZ i inne ! Tysiące lat było 10% "dziesięcina" teraz mamy ponad 62% ! Podatniku pracujesz w większości na innych i masz problem że za mało zarabiasz :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4