Nowego bloku mieszkalnego w Parku Centralnym nie będzie

Nowego bloku mieszkalnego w Parku Centralnym nie będzie
Projekt nowego bloku przy ul. Emilii Plater
Fot. UM Olsztyna

Podczas XXVII sesji Rady Miasta Olsztyna w środę, 25 listopada, rozpatrywano po raz drugi wniosek firmy Arbet o zgodę na zbudowanie luksusowego bloku mieszkalnego przy ul. Emilii Plater, na skraju Parku Centralnego.

Deweloper już po raz drugi złożył wniosek w sprawie planowanej inwestycji, przedstawiając nieco zmodyfikowany projekt.

Dyskusję rozpoczęto od przytoczenia opinii Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, w której czytamy, iż przedstawiony do akceptacji projekt przekracza zapisy planu zagospodarowania przestrzennego. Jest po pierwsze za wysoki a po drugie niedostosowany do „historycznej kompozycji dzielnicy“. Także Wojewódzki Komendant Państwowej Straży Pożarnej jest przeciwny przedstawionej koncepcji urbanistycznej, zgodnie z którą miałyby - wbrew przepisom - pozostać niewycięte drzewa oddzielające drogę pożarową od budynku.

Jak zaznaczył radny Jarosław Babalski, radni PiS nie są nieprzychylni inwestycjom. Sprzeciwiają się jednak próbom omijania prawa i realizowania nowych inwestycji wbrew przepisom. — Ten przeskalowany budynek nie pasuje do scenerii tej ulicy i dlatego PiS był od początku przeciwny temu pomysłowi.

W odpowiedzi radny Tomasz Głażewski „nie krył zaskoczenia“. Jak zauważył, ustawa z dnia 5 lipca 2018 o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, znana powszechnie jako „lex deweloper“ została przyjęta przez parlament za rządów PiS zgodnie z jej zapisami deweloper nie próbuje omijać tu prawa, a jedynie wykorzystać je do swoich celów.

W toku dyskusji uznano jednak ostatecznie, że wzbudzający takie kontrowersje budynek „nie wpłynie na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych“. Oferowane tam luksusowe i drogie lokale mieszkalne nie będą bowiem dostępne dla większości zainteresowanych z powodu ich ceny. Poza tym okoliczni mieszkańcy są pełni obaw co do liczby samochodów, jakie pojawią się w tym spokojnym zakątku miasta po oddaniu nowego bloku do użytku.

W trakcie głosowania 17 radnych było przeciwko, 4 było za odmową ustalenia lokalizacji tej inwestycji w proponowanym przez dewelopera miejscu.

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • Z miasta 2020-11-26 22:57:33 86.191.*.*
  Panie gdzie w mieście wojewodzkim ,w centrum budować i żeby jeszcze samochody tam jeździły!Gdzie taki olsztynski Janek mialby wyjść ze swoim azorem na spacer czy w razie potrzeby wyszczać się w krzakach?Niech sobie deweloper z inwestorem da spokój z tym olsztyńskim grajdolem a lokalna bida z nędza do końca życia niech wpier....a szczaw i mirabelki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 8
 • R.O. 2020-11-26 18:28:11 83.23.*.*
  Budować trzeba, można, ale w takim miejscu to musi być jednak ze smakiem i z zachowaniem skali. Ponadto deweloper ten niezbyt przejmuje się kwestiami estetyki swoich inwestycji, co dobitnie pokazuje ciężka i „uboga” architektura budynku przy ulicy Żołnierskiej. Bardzo dobra decyzja.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 1
 • Z Os Sterowców 2020-11-26 17:14:02 77.112.*.*
  Podobno w to miejsce , kolejny teren obok Osiedla Sterowców może stać się łupem Arbetu i tam wybudują nie jeden a pewnie z 10 bloków. A potem Olsztyn się dziwi, czemu budują się nowe bloki w gminie Stawiguda i Dywity🤔? No się budują i będą budować skoro tak blokujecie inwestycje.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 12
 • Doris 2020-11-26 14:55:30 5.173.*.*
  Taki sam projekt jak na Bałtyckiej tylko kolory elewacji odwrócone...słabe
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Roksi 2020-11-26 14:42:45 31.0.*.*
  A ja jestem ciekawa gdzie Radni byli, gdzie Pan Prezyden był jak wydawano zgody na budowę 5 inwestycji na Zatorzu (w szczególności Quatro), bez zapewnienia dodatkowej dostępności komunikacyjnej dla jednej z najstarszych dzielnic Naszego miasta, o dodatkowym wiadukcie nad torami nie wspomnę. Ciekawe kto pytał o zdanie mieszkańców osiedla i liczył się z ich zdaniem...śmiech na sali!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 1
 • smuteczek 2020-11-26 14:40:38 95.160.*.*
  A co to za 10%? Pewnie mu smutno
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Młoda 2020-11-26 14:10:10 31.60.*.*
  Co do zasady opowiadania się aby przestrzegać prawa. Dobrze że koalicja dogadała się i jest przeciwko. Wydaje mi się, ze to nie ten deweloper wystąpił o pozwolenie na budowę. Jak zgłosi się ,, ten prawdziwy" to i wysokość budynku nie będzie przeszkodą aby dać zgodę. Dziwi mnie następujący argument mieszkańców: ,,Poza tym okoliczni mieszkańcy są pełni obaw co do liczby samochodów, jakie pojawią się w tym spokojnym zakątku miasta po oddaniu nowego bloku do użytku". Mój komentarz: Cała ulica Emilii Plater jest przez większość dnia zastawiona samochodami. Dotyczy to przede wszystkim odcinka po stronie od Prokuratury do ronda. Sąsiedztwo Sądu Administracyjnego i parking pod s?obietnicami to nie enklawa spokoju. Zatem ten argument mieszkańców uważam za chybiony. Ale jak mówi moja babcia: Jak chce się kogoś uderzyć to i kij się znajdzie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • Zatorzanka 60+ 2020-11-26 13:24:07 5.184.*.*
  Yes!!!!Yes!!!!Yes!!!!! Deweloperka na obrzeża miasta, miasto odetchnie , tyle sprzętu, maszyn budowlanych , samochodów ciężarowych, dostawczych dzień w dzień , zakorkowuje i zasmradza to miasto. Out!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • Izolda 2020-11-26 12:31:43 109.241.*.*
  No i super. Chociaż trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę, że Olsztynem rządzą deweloperzy, a pozostałe władze to statyści.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2