Niemy protest uczniów podczas wizyty Przemysława Czarnka w Olsztynie

Niemy protest uczniów podczas wizyty Przemysława Czarnka w Olsztynie
Podczas wizyty ministra Przemysława Czarnka grupa młodzieży zorganizowała milczący protest
Fot. Screen z "Faktów" TVN

W czwartek (2 września) minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek odwiedził olsztyńskie Niepubliczne Przedszkole i Szkołę Podstawową im. Świętej Rodziny oraz XIII Liceum Ogólnokształcące Katolickie im. Świętej Rodziny. Na spotkaniu odniósł się m.in. do sytuacji katolików w Polsce.

W czwartek Przemysław Czarnek odwiedził Olsztyn. Spotkał się z uczniami, kadrą pedagogiczną i dyrekcją wspomnianych placówek oraz władzami Stowarzyszenia Świętej Rodziny, które zaprosiły ministra.

- W Polsce jest ogrom szkół nastawionych na wychowanie chrześcijańskie. Wszystkim tym organom dziękuję. To są dziesiątki, setki tysięcy dzieci, które w tego typu szkołach pobierają naukę, są to równoprawne szkoły i jest w nich równoprawny proces kształcenia zgodny z podstawami programowymi, które są przewidziane w przepisach prawa. Deklaruję wsparcie dla wszystkich tego typu szkół publicznych niesamorządowych i niepublicznych, dokładnie takie samo wsparcie, jak dla szkół prowadzonych przez organy samorządu terytorialnego – powiedział Przemysław Czarnek.

Minister odniósł się do sytuacji katolików w Polsce.

- Nie pozwolilibyśmy na żadne odpiłowywanie przywilejów dla katolików, ale ponieważ nie ma tych przywilejów, to to, co mówił poseł Nitras, to są bzdury niebywałe – przyznał, nawiązując do słów posła Sławomira Nitrasa, który podczas Campusu Polska Przyszłości powiedział, że w przyszłości być może katolicy zostaną „odpiłowani” z pewnych przywilejów.

W spotkaniu z ministrem udział wzięło kilku uczniów, którzy mieli pozaklejane usta taśmą, a w dłoniach trzymali kartony z hasłami: „Nie damy się uciszyć”, „Istniejemy”, „Nie będziemy milczeć”. Młodzież przyniosła ze sobą czerwone ekierki, które były nawiązaniem do akcji Wolna Szkoła. Biorą w niej udział m.in. nauczyciele i uczniowie, którzy nie zgadzają się na zmianę w listach lektur, projekty zmian prawa oświatowego, ale też brak podwyżek dla nauczycieli. (Protest nauczycieli przed reformami ministra Przemysława Czarnka).

Przemysław Czarnek pomachał protestującym na znak powitania, a następnie powiedział do kuratora Krzysztofa Marka Nowackiego, który mu towarzyszył, że należy ustalić, dlaczego młodzież nie jest w szkole.

- Trzeba zobaczyć, dlaczego uczniowie, którzy wczoraj rozpoczęli rok szkolny dzisiaj nie są w szkole. Trzeba wyjaśnić, czy w tej szkole nie odbywają się lekcje, czy jest wszystko w porządku. Nie po to wracamy do nauki stacjonarnej, żeby nadrabiać zaległości, żeby pierwszy dzień spędzać na wagarach. Chyba, że tym uczniom pozwala na to plan lekcji. Na happeningi był czas przez wiele miesięcy, obowiązek szkolny jest obowiązkiem ustawowym – skomentował Czarnek.

Następnie minister powiedział, że rozmawiał z dyrekcją placówek katolickich m.in. o statusie nauczyciela, bo w tego typu szkołach nie obowiązuje Karta Nauczyciela.

Wizyta Czarnka zakończyła się mszą świętą odprawioną z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.

Komentarze (57)

Dodaj swój komentarz

 • allensteiner 2 2021-09-04 23:49:06 81.190.*.*
  Homofobiczny obskurancki świr Garnek- Ministrant od Nauki ; tragedia jak widzę tego kabotynka i bigota - czy On reprezentuje w Ministerstwie tzw " CECHY NIEWIEŚCIE" ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 2
 • URNA WYBORCZA 2021-09-04 20:36:47 81.190.*.*
  Sam się nie wybrał. Teraz proszę się delektować.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
 • Katolicki taliban 2021-09-04 19:24:35 95.160.*.*
  Wstyd mi za moje państwo gdzie ministerem edukacji jest jawny homofob, seksista i katolicki fanatyk. Ale wyobraźcie sobie co czuje młodzież która słyszy że nie są ludźmi tylko jakaś "ideologią". Bo tak ich przecież nazywa ten narcyz, grubas który dziewczynkom ze szkoły podstawowej wmawia, że są "za grube" a wogole to przeznaczone do jakiś jego fantazji nt. "Cnót niewieścich". To jest minister który uważa że Polska nauka ma do zaoferowania zachodowi takie "innowacje" na polu edukacji jak... Biblistyka!? To jest typ któremu jakby założyli turban to nie wiele by się różnił od Talibów. Tyle że oni uważają że jedyny Bóg to Allah a ten uważa że jest tylko katolicka wersja chrześcijańskiego Boga.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 3
 • Przemysław Kwiczoł 2021-09-04 16:58:21 80.202.*.*
  kwik,kwik,chrum,chrum,kwik,kwik,chrum,chrum,módlcie sie,kwik,kwik,chrum,chrum,kwik,kwik,chrum,chrum,i "roztompniom sie moza",kwik,kwik,chrum,chrum,bo nie "wiedzom co czyniom",kwik,kwik,chrum,chrum,to ja Wasz "PASTESZ" duchowy,kwik,kwik,chrum,chrum, i "zmartwyhwstał" z "popiołuf",kwik,kwik,chrum,chrum...........
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • Udomowiony Kuzyn Dzika 2021-09-04 16:27:40 80.202.*.*
  ....i lata Warchlak z krzyzem w dooopie i kwiczy,kwiczy jaki to "NARUD" dziczy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • Fifiki 2021-09-04 11:04:26 176.221.*.*
  Znów jakaś odgórnie zorganizowany hejt? "Czerwona ekierka" czyli ukrywający się pod tym szykdem czerwoni sędziowi i samozwańczy KOD-omici-przestańcie sobie wycierać sobie gębę naiwnymi uczniami i młodzieżą i wykorzystywać ich do realizacji swoich brudnych interesów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 31
 • Amen 2021-09-04 05:55:06 31.0.*.*
  Po kur,, on tu przyjechać 💩👨‍🎓👩‍🎓
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 5
 • Rupu pumpum 2021-09-04 05:52:43 31.1.*.*
  Garnek 🧅🧅🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 2
 • Taka prawda. 2021-09-03 22:03:36 5.173.*.*
  „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.” Lewackie lobby walczy o tęczowe pokolenia, bez wartości, ideałów. Walczy o wychowanie stada lemingów, którymi można dowolnie sterować. Musimy się przeciwstawić temu trendowi. Walczyć o normalność.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 42
 • elo 2021-09-03 20:47:50 176.221.*.*
  "czerwona ekierka" - czyli rozporkowi fanatycy z branży LPG, Komitetu Obrony Demokracji oraz czynni sędziowie z (!) z "wolnych sądów". I inne tego typu "niezależne" "kwiatki" Czyli czerwony teatr nr 2456 - tym razem dla naiwnej młodzieży
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 44