''Nie mogę milczeć''. Leszek Bubel w obronie prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, Macieja Nawackiego

''Nie mogę milczeć''. Leszek Bubel w obronie prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, Macieja Nawackiego
Leszek Bubel
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Poniżej zamieszczamy list jaki otrzymaliśmy, do wiadomości, od byłego kandydata na senatora, z naszego regionu, Leszka Bubla. Adresatem korespondencji jest sędzia Maciej Nawacki. Jako medium otwarte na różne głosy, publikujemy list choć nie wszystkie zawarte tam tezy są zgodne z linią prezentowaną przez redakcję.

Warszawa, dnia 20.02.2020 r.


Szanowny Pan
Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie
Sędzia dr Maciej Nawacki

ul. Dąbrowszczaków 44
10-543 Olsztyn

LIST OTWARTY PREZESA FUNDACJI PARAGRAF DO PREZESA SĄDU REJONOWEGO W OLSZTYNIE SĘDZIEGO DRA MACIEJA NAWACKIEGO

Jako Prezes Fundacji Paragraf zajmującej się promowaniem praworządności i badaniem przypadków łamania prawa przez Sędziów i Prokuratorów, wyrażam głębokie poparcie dla aktywności Pana Prezesa związanej ze wspieraniem reformy wymiaru sprawiedliwości.

Proszę jednocześnie przyjąć wyrazy współczucia z powodu szykan jakich doświadczył Pan i doświadcza nadal ze strony Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie i Sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie za to, że ośmielił się Pan wyrazić dezaprobatę wobec ich projektu uchwały wspierającej Sędziego Pawła Juszczyszyna  i wykonać uchwałę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w przedmiocie zawieszenia tego Sędziego. Nie mogę milczeć, kiedy Sędziowie Sądu Rejonowego w Olsztynie i Sądu Okręgowego w Olsztynie ostentacyjnie lekceważą obowiązujący porządek prawny i stygmatyzują Pana jako Sędziego, który się temu sprzeciwia.

To niebywałe o czym donoszą media, wskazując, że aż pięćdziesięciu Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie i Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyło podpis pod doniesieniem do Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe o rzekomym naruszeniu przez Pana prawa, choć to najprawdopodobniej oni dopuścili się naruszenia prawa i to w ich sprawie powinno wpłynąć zawiadomienie o przestępstwie do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie skoro z jednej strony opowiedzieli się za nierespektowaniem wiążącej uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu Sędziego Pawła Juszczyszyna, a z drugiej strony określili swoją pozycję po konkretnej stronie sporu politycznego poddając pod wątpliwość swoją sędziowską niezawisłość.  Jestem gotów jako Prezes Fundacji Paragraf wystąpić do Prokuratora Generalnego z prośbą o sprawdzenie czy wymienieni Sędziowie nie wyczerpali swoim zachowaniem znamion czynów zabronionych.
Ja sam, jako Strona w postępowaniach przed Sadem Rejonowym w Olsztynie i Sądem Okręgowym w Olsztynie, w ostatnim czasie odczułem lekceważące (wedle mnie) podejście Sędziów tych Sądów do stosowania przepisów prawa.

1. W mojej sprawie przeciwko Skarbowi Państwa i Prokurator Annie Złakowskiej I C 69/19 Sąd Okręgowy w Olsztynie (Sędzia Rafał Kubicki) oddalił wszelkie moje wnioski dowodowe, które dokumentowały popełnienie ciężkich przestępstw nadużycia władzy i niedopełnienia obowiązków przez Prokuratorów Prokuratur Rejonowej Olsztyn-Południe i Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Sędzia, oddalając moje wnioski dowodowe zablokował dojście do prawdy w nierównorzędnym procesie, w którym po jednej stronie byłem ja, a po drugiej Skarb Państwa i Prokurator Anna Złakowska.

2. Prokurator Prokuratury Olsztyn Południe del. do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Anna Złakowska pozbawiła mnie prawa do obrony- mojemu obrońcy odmówiono prawomocnie sporządzania fotokopii z akt sprawy, a to przy kilkunastu tomach akt uniemożliwia obronę i ujawnienie konkretnych nagannych czynów Prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Olsztynie i senator Lidii Staroń. Sąd Rejonowy w Olsztynie (w składzie Sędzia Katarzyna Zabuska) postanowieniem z dnia 20.11.2019r. sygn. II Kp 1617/19  zatwierdził zarządzenie Prokuratora w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na sporządzenie fotokopii z w/w akt prowadzonego przeciwko mnie postępowania przygotowawczego PO 1 Ds. 59.2019. akt. Ponadto postanowieniem z dnia 31.12.2019r. sygn. akt II Kp 1792/19 Sąd Rejonowy w Olsztynie (w składzie Sędzia Anna Szczepańska) zatwierdził decyzję Prokuratora o odmowie dostępu do akt podręcznych Prokuratury, co ostatecznie zablokowało złożenie zawiadomienia o przestępstwie przeciwko Prokuratorom.

W pełni zgadzam się z Pana twierdzeniami aprobującymi niezależne od środowiska sędziowskiego sądownictwo dyscyplinarne. Tylko bowiem niezależne od środowiska sędziowskiego sądownictwo dyscyplinarne, które mam nadzieję ukształtuje się w pełni, pozwoli zapobiec podobnym przypadkom bezprawia jakiego doświadczyłem ze strony Sędziów Sądu Rejonowego Olsztyn Południe w Olsztynie i Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wreszcie, podobnie jak Pan, dostrzegam potrzebę dekomunizacji Sądów, w tym Sądu Rejonowego w Olsztynie i Sądu Okręgowego w Olsztynie, ale też przeciwdziałania zjawisku upolitycznienia Sędziów, eksponowania zwłaszcza poglądów lewicowo-centrowych, co przecież łamie zasadę niezależności Sądów i godzi w niezawisłość Sędziów. Powiedział Pan w wywiadzie udzielonym dziennikarzowi tygodnika ,, W sieci” cytuję ,, Sądzę, że aż 2/3 sędziów w naszym sądzie popiera sędziego Juszczyszyna, pozostali uważają jego działania za niewłaściwe, nie chcą takiego upolitycznienia”. Podany przez Pana Prezesa odsetek Sędziów popierających Sędziego Pawła Juszczyszyna i domagających się nierespektowania uchwały o jego zawieszeniu, to jednocześnie odsetek Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie i Sądu Okręgowego w Olsztynie, którzy co najmniej pochwalają łamanie prawa. Jak w tej sytuacji ktokolwiek z nas zwykłych obywateli może mieć zaufanie do któregokolwiek z Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie i Sądu Okręgowego w Olsztynie orzekających w jego sprawie. Ja takiego zaufania nie mam.

Na koniec pozwalam sobie jeszcze raz wyrazić oburzenie postawą Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie i Sądu Okręgowego w Olsztynie, ale jednocześnie głęboką solidarność z Panem i poparcie dla Pana.

Łączę wyrazy szacunku
Prezes Fundacji Paragraf
Leszek Bubel

ul. Brzoskwiniowa 13, 04-782 Warszawa
tel. 516 219 698

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • vtredtfcvgh 2020-03-18 18:23:38 77.112.*.*
  facet - ty się znasz na sądach ? Masz jakąs szkołę żeby uczyć sędziów ? Nastepny - jaka reforma - opłaty mniejsze . szybciej sprawy są załatwiane ? Z tego co jest na stronach ms - nawet tam wiedzą, że to " reforma " , zeby swoich ( co lubią pis ) wsadzić na lepsze stołki. Się pan znasz tyle na takich reformach - jak koń na sztuce. Pieprzysz pan takie bzdury, że sznurówki same się prostują.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • kom 2020-02-26 08:17:33 213.184.*.*
  Bubel specjalista od spotów wyborczych to lubię!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Pll 2020-02-25 08:30:16 5.173.*.*
  Rozumiem, że w redakcji nie nauczyli stawiać przecinków? "Poniżej zamieszczamy list jaki otrzymaliśmy, do wiadomości, od byłego kandydata na senatora, z naszego regionu, Leszka Bubla." Po jakiemu to?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Ewkaka 2020-02-24 13:35:04 78.88.*.*
  Kim jest leszek bubel? Wikipedia mówi, że jest rasistą ze średnim wykształceniem, pijącym piwo. Wielki autorytet.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • Młoda 2020-02-23 21:08:09 37.47.*.*
  Wiadomośc sprzed 2 dni: ,,Dziki coraz bliżej ratusza". My o polityce a ludziom w wojewódzkim mieścię zagrazają dziki. Grzymowicz tylko pisze i niedoli. Gdzie my żyjemy? Czekam aż auto w samym centrum zderzy się z dzikiem. Może wtedy zdrowy rozsądek zwycięży i wreszcie zrobi się z tym porządek. Ale liczę już na nowego prezydenta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • Xnx 2020-02-23 17:01:42 37.30.*.*
  No faktycznie doborowe towarzystwo pogratulować takich sojuszników
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • Janusz Pisiewicz 2020-02-23 16:32:28 213.184.*.*
  „Wart Pac pałaca, a pałac Paca”
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • Jyl 2020-02-23 14:26:24 31.0.*.*
  Trafne określenie kasty która chce być ponad prawem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 14
 • 100%olsztyniak 2020-02-23 10:07:13 81.147.*.*
  Z jakiego "naszego" regionu?Spadochroniarzy -cudakow nam tu nie potrzeba
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 3
 • Goha 2020-02-23 09:22:00 31.0.*.*
  Już to wypuścili ze szpitala?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 6