Nie mają umów z NFZ, ale leczyć będą

Część szpitali naszego województwa nadal nie podpisała umów z NFZ na nowy rok. Władze województwa zapewniają jednak o ciągłości leczenia pacjentów do lutego tego roku.

Placówki zgadzają się na finansowanie zgodne z zasadami z czerwca 2009 roku z uwzględnieniem aneksów, zawieranych na świadczenia zdrowotne w ciągu roku. Fundusz nie chciał jednak dołożyć około 28 mln złotych,  tłumacząc się brakiem środków.

Zarówno Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ, jak i szpitale powiatowe, były nieugięte i wszystko wskazywało na to, że zostanie rozpisany konkurs na świadczenia zdrowotne, realizowane przez 12 lecznic.

Podczas spotkania w tej sprawie, dyrektor NFZ Andrzej Zakrzewski oświadczył, że wstrzymuje się z ogłoszeniem konkursu  i oczekuje na oficjalną interpretację Ministerstwa Zdrowia. Dyrektor zapewnił również, że w 2010 roku w celu uzupełnienia budżetów jednostek powiatowych w pierwszym rzędzie będzie dzielił dodatkowe środki finansowe z ponadplanowych wpływów i oszczędności pomiędzy te placówki, aż do osiągnięcia poziomu finansowania wynikłego z uzgodnień.

- Sytuację związaną z podpisywaniem kontraktów przez szpitale na rok 2010 na bieżąco monitorujemy
– zapewniał uczestniczący w spotkaniu wicewojewoda Jan Maścianica.

NFZ wciąż liczy na to, że uda się podpisać aneksy do umów, obowiązujących w ubiegłym roku. Byłaby to procedura szybsza, niż rozpisywanie konkursu. Warmińsko - Mazurskie to jedno z trzech województw obok podlaskiego i lubelskiego, w których dyrektorzy szpitali nie podpisali umów z NFZ.

- Pacjenci mają jednak zapewnioną ciągłość leczenia, bo do końca lutego szpitale powiatowe z województwa warmińsko-mazurskiego będą pracować według zasad z ubiegłego roku – zapewnił wicewojewoda.

Źródło: Własne/Warmińsko - Mazurski Urząd Wojewódzki

Tagi: przychodnie

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • jakaja 2010-01-13 19:00:24
    Tak, szpitale nie podpisały kontraktów... A kto na tym cierpiał będzie najbardziej? Oczywiście my pacjenci, bo mimo zapewnień, że wszystko się dzieje płynnie, to za chwilę okaże się, że "nie będziemy leczyć bo nie mamy za co" ! Wyleczyć wreszcie chory system! Dajcie nam szansę wyboru, gdzie sięleczymy i gdzie trzymamy nasze składki zdrowotne!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0