Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2010-01-07 10:48

Iwona Starczewska

Prawosławni muszą ''odrobić'' swoje święta

Rozpoczął się okres Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia. W naszym mieście wyznawcy prawosławia i grekokatolizmu to nadal mniejszość, pewnie dlatego swoje święta muszą w pracy i szkole ''odrabiać'' lub też skorzystać z urlopu.

reklama
Obchodzący właśnie Święta Bożego Narodzenia prawosławni, nie są traktowani na równi z katolikami. Dlaczego? Na czas trwania świąt muszą wziąć w pracy urlop lub opuszczone dni ''odrobić''. To krzywdzące dla prawie 600-tysięcznej społeczności mieszkającej w naszym kraju. Na Warmii i Mazurach mieszka kilkadziesiąt tysięcy wyznawców obrządków wschodnich. Zasiadając wczoraj do Wigilii mieli świadomość tego, że ten dzień nie jest dla nich tak do końca wolny. Pewnym rozwiązaniem jest wprowadzenie wolnego od pracy w Święto Trzech Króli, wtedy prawosławni mieliby ustawowo wolne choć w Wigilię.


Prawosławna Wigilia - przypada 6 stycznia, dwa tygodnie po katolickiej, a święta Bożego Narodzenia trwają od 7 do 9 stycznia. Wyznawcy prawosławia i innych obrządków wschodnich obchodzą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

W Wigilię, od rana, obowiązuje post ścisły. Najlepiej nic nie jeść, aż do uroczystej kolacji. W każdym prawosławnym domu w kącie pokoju wisi ikona. W Wigilię otula się ją haftowanym ręcznikiem i ustawia pod nią  wysoki snop zboża z  kłosami. Stoi aż do Trzech Króli. Po świętach drzewa w sadzie owija się takimi pojedynczymi słomkami wyciągniętymi ze snopa. Ma to ochronić je przed mrozem i zającami. Świąteczną ozdobą  jest, podobnie jak u katolików, przystrojona choinka. Nakrywanie do stołu zaczyna się od położenia siana pod obrus i na wszystkie miejsca do siedzenia. Cała rodzina zbiera się przy stole o zachodzie słońca. Wieczerzę wigilijną rozpoczyna gospodarz, podając wszystkim przyniesioną z cerkwi, podzieloną na małe cząsteczki prosforą (maleńka przaśna bułeczka, używana w Kościele wschodnim do komunii świętej). Każdy z uczestników wieczerzy bierze kawałek prosfory, żegna się i pije łyk święconej wody. Dopiero wtedy można przystąpić do jedzenia świątecznych, postnych potraw. Wieczerza wigilijna składa się tradycyjnie z dwunastu dań. Na stole, oprócz potraw,  powinny  znaleźć się: chleb - symbol pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości oraz miód - symbol słodyczy (powodzenia).


Źródło: Własne

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Ori 2010-01-10 09:46:33
    Oczywiście, że nie jest sprawiedliwe !!! A swoją drogą, to chyba tych świąt religijnych jest zbyt dużo w kalendarzu oznaczonych na czerwono - czyli wolnych.... Przecież jeszcze nie jesteśmy krajem jedynej i "tylko słusznej" religii
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • andrzej 2010-01-08 00:13:19
    szansa jest, ale nie wiem czy wyznawców islamu stać na to żeby tak nasz rząd wykupic
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Obserwator 2010-01-07 16:48:52
    Każdy ma wolność wyznania i wyboru religii i każdą religię należny uszanować, bo to jest obszar ważny dla każdego człowieka. Niestety jak się należy do mniejszości, to nie można oczekiwać takich samych warunków funkcjonowania jakie ma większość. W Polsce dominującym wyznaniem jest wyznanie rzymsko-katolickie i święta kościelne dla tego wyznania są w niektórych przypadkach świętami ogólnymi w kalendarzu. Inne wyznania muszą się z tym pogodzić. Kiedyś jak zmienią się proporcje (a wszystko na to wskazuje) będziemy mieć wolne w święta islamskie, a pracować w nasze chrześcijańskie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • andrzej 2010-01-07 14:47:32
    było sobie popularniejsza religie wybrac albo strajkowac jak islamiści
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Prawosławny 2010-01-07 14:41:17
    To cholernie niesprawiedliwe!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl