Mam haka na raka

Ruszyła III edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży Mam Haka na Raka. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju, po raz kolejny włączają się do akcji profilaktyki nowotworowej.

Przez najbliższe tygodnie zespoły składające się z trzech uczniów oraz nauczyciela będą edukowały i przekonywały swoich bliskich oraz społeczność lokalną do profilaktyki chorób nowotworowych. Najlepsi zakwalifikują się do drugiego etapu programu i wezmą udział w konkursie na projekt kampanii społecznej. Zwycięski pomysł zostanie opracowany przez profesjonalistów i zrealizowany jako ogólnopolska kampania społeczna. Rejestracja potrwa do 25 stycznia br.

W pierwsze dwie edycje zaangażowało się blisko 5000 tysięcy uczniów z ok. tysiąca szkół w całym kraju. Przełożyło się to na niezliczoną ilość działań zmierzających do podniesienia świadomości o zagrożeniach, jakie niosą za sobą choroby nowotworowe. Efektem tych działań są ogólnopolskie kampanie społeczne – „Wystarczy tak niewiele”, która w 2008 r. poświęcona była profilaktyce raka piersi oraz trwająca obecnie, promująca profilaktykę raka szyjki macicy pod hasłem „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”.

- „Cieszę się, że program „Mam Haka na Raka” stał się inspiracją dla tylu młodych ludzi. Świadczy to o fakcie, że dbanie o zdrowie nie jest dla nich obojętne. Uczniowie nie boją się trudnych tematów i aktywnie uczestniczą w zwiększaniu poziomu wiedzy społeczeństwa o sposobach walki z nowotworami. W poprzedniej edycji odnotowaliśmy duży wzrost zainteresowania programem, jesteśmy przekonani, że również w tym roku młodzież będzie chętnie rejestrowała swoje zespoły. Na laureatów oprócz satysfakcji i sławy czekają cenne nagrody. Liczymy na Was!” – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Dwie ostatnie edycje programu „Mam Haka na Raka” skoncentrowane były na nowotworach zagrażających kobietom, w trzeciej odsłonie programu młodzież stanie w obronie zdrowia mężczyzn. W Polsce na raka prostaty codziennie zapada 20 mężczyzn. Dlatego też, istotą programu „Mam Haka na Raka” jest zaangażowanie młodzieży w działania społeczne, w ramach, których przekonują oni swoich bliskich do szczególnej troski o własne zdrowie.
 
Aby stać się uczestnikiem programu należy na stronie www.mamhakanaraka.pl zarejestrować zespół składający się z trzech uczniów oraz nauczyciela. Strona internetowa programu jest główną platformą komunikacji z młodzieżą. Dzięki niej zespoły biorące udział w programie mają możliwość nie tylko zdobycia podstawowej wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej, ale też nawiązania kontaktu z innymi zespołami czy też podzielenia się swoimi doświadczeniami.

W I etapie programu wszystkie zarejestrowane zespoły zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat profilaktyki i leczenia nowotworów. Zdobyte informacje będą przekazywać jak największej liczbie osób nie tylko w swojej szkole, ale także w swoim regionie, organizując wykłady, happeningi czy rozdając ulotki. Całą dokumentację z przeprowadzonych działało prześlą w formie sprawozdania do Biura Organizacyjnego, gdzie jury oceni ich pracę zarówno pod kątem merytorycznym, jak i kreatywnym. Najaktywniejsze drużyny zostaną zaproszone do Warszawy na Warsztat Kreatywny, podczas którego specjaliści z dziedzin marketingu i PR przekażą im wiedzę na temat tworzenia kampanii społecznych. Podczas warsztatu zostanie ogłoszony konkurs „Znajdź Haka na Raka”, a przed młodzieżą postawione zostanie nie lada wyzwanie – zaprojektowanie kampanii społecznej zachęcającej do korzystania z badań profilaktycznych w kierunku raka prostaty. Jeszcze przed wakacjami podczas uroczystej Gali Finałowej w Warszawie poznamy laureatów III edycji programu. Zwycięski zespół zdobędzie cenne nagrody nie tylko dla siebie ale również dla swojej szkoły , a jego pomysł zostanie opracowany przez agencję reklamową i zaprezentowany całej Polsce w postaci ogólnokrajowej kampanii społecznej.

Źródło: Własne/UM Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz