Najważniejsze informacje o akumulatorach samochodowych

Najważniejsze informacje o akumulatorach samochodowych
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Wszyscy wiedzą, że akumulator jest niezbędny do tego, aby nasz samochód mógł prawidłowo funkcjonować. Wiemy, że może się rozładować, przez co będzie wymagał ponownego naładowania. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć, o tym urządzeniu, znajdującym się w każdym samochodzie?

Na jakiej zasadzie działa akumulator samochodowy?

Akumulator, który znajduje się w naszym aucie, możemy porównać do dużej baterii. Jej zadaniem jest gromadzenie, a następnie uwalnianie dużych ilości energii. Proces ten przebiega dzięki reakcjom chemicznym, które zachodzą w elektrolicie, umieszczonym w akumulatorze. Następnie, odpowiednie reakcje zachodzą pomiędzy elektrolitem, a elektrodami. Energia, która powstaje w akumulatorze przekazywana jest następnie do cewki zapłonowej, rozrusznika oraz pozostałych obwodów elektrycznych, znajdujących się w naszym samochodzie. Warto wiedzieć, że prąd, może być kumulowany na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ładowanie za pomocą przepływu prądu (z wykorzystaniem prostownika), a drugim samoczynne ładowanie w trakcie jazdy, poprzez wykorzystanie alternatora.

Wybór akumulatora – co należy wiedzieć?

Nie każda bateria jest taka sama. To, czy kupimy akumulator w iParts.pl, w innym sklepie internetowym, w warsztacie samochodowym czy też od znajomego ma spore znaczenie. Najważniejsze jednak nie jest to, gdzie kupimy akumulator, ale jakie są jego parametry. Jaki akumulator warto wybrać, aby cieszyć się nim przez długi czas, bez konieczności dokonywana jakichkolwiek napraw? Na rynku znajdziemy wiele rodzajów akumulatorów. Wśród tych najczęściej spotykanych warto wymienić akumulatory żelowe, bezobsługowe, obsługowe oraz te dedykowane samochodom z mechanizmem "start-stop" oraz posiadającym napęd hybrydowy.

Jeżeli posiadamy samochód z napędem "start-stop", to do wyboru mamy dwa rodzaje akumulatorów. Może to być EFB (Enhanced Flooded Battery) oraz AGM (Absorbent Glass Mat). Ze względu na specyficzny sposób użytkowania, "zwykłe" akumulatory mogą stracić nawet połowę objętości już w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia używania ich w samochodzie z napędem "start-stop." Posiadając samochód z systemem tego typu, musimy mieć świadomość, że żywotność naszego akumulatora będzie wynosić maksymalnie pięć lat.

Akumulatory obsługowe to akumulatory, w których trzeba samodzielnie uzupełniać elektrolit. W przypadku akumulatorów bezobsługowych nie ma konieczności samodzielnego uzupełniania elektrolitu, choć nadal mamy taką możliwość, poprzez zdjęcie całej pokrywki akumulatora. W przypadku akumulatorów żelowych, znajdujący się w środku elektrolit, ma postać żelu – jest to kwas z krzemionką. Ze względu na niewielkie rozmiary, dużą wydajność oraz odporność na wstrząsy, ten rodzaj akumulatorów jest szczególnie polecany do motocykli oraz samochodów sportowych.

Ze względu na różnorodność modeli dostępnych na rynku, warto przed zakupem określić, jakie parametry powinny cechować nasz akumulator. Poszukując modelu, który spełni nasze oczekiwania, warto odwiedzić sklep internetowy iParts.pl, w którym znajdziemy bogatą ofertę akumulatorów, dedykowanych różnym samochodom.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • olesko 2019-12-04 21:26:04 89.230.*.*
  Miałem jakiś czas temu taki akumulator do którego dolewa się wody destylowanej, żeby uzupełnić elektrolit. Jakoś się do tego przyzwyczaiłem i teraz zastanawiam się czy czasami nie trzeba go dolać, ale teraz robią akumulatory w takich technologiach, że nie trzeba się za bardzo martwić o akumulator, np. nasza rodzima firma jenox idzie z technologią do przodu. Jenox teraz oferuje akumulatory w nowszych technologiach np. expanded metal, albo punchingowej dla płyty dodatniej.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Dana Sladen 2019-11-21 07:54:56 172.94.*.*
  hi there We all know there are no tricks with google anymore So, instead of looking for ways to trick google, why not perform a whitehat results driven monthly SEO Plan for olsztyn.com.pl instead. Check out our plans https://googlealexarank.com/index.php/seo-packages/ We know how to get you into top safely, without risking your investment during google updates thanks and regards Top SEO Experts
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Anna Sielnicka 2019-11-20 11:39:35 185.241.*.*
  Dzień dobry, koniec roku to w wielu branżach najbardziej dochodowy okres. Skorzystaj z nadchodzących gorących tygodni - to ostatni moment na takie decyzje. Oferujemy skuteczne i efektywne kampanie e-mail marketingowe. Zapewniamy profesjonalną obsługę i wszystkie elementy konieczne do przeprowadzenia skutecznej kampanii. Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółami oferty - proszę o odpowiedź. Skontaktuj się i przedstawię szczegóły naszej propozycji. Anna Sielnicka - tel.: 792-519-647 ania@sendmails.pl
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść