Na Warmii i Mazurach odnotowano najniższy wzrost cen za mieszkania

Na Warmii i Mazurach odnotowano najniższy wzrost cen za mieszkania
Na Warmii i Mazurach ceny mieszkań rosną wolniej niż w innych częściach kraju
Fot. Pixabay.com

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że ceny mieszkań w Polsce w III kwartale 2019 roku są średnio o 9 proc. większe, niż ceny w tym samym okresie przed rokiem. Najmniejszy wzrost cen odnotowano na Warmii i Mazurach.

Różnicę odczuli zwłaszcza kupujący lokum na rynku wtórnym. Ceny wzrosły o prawie 11 proc., natomiast na rynku pierwotnym nie odnotowano aż takiej różnicy (6,7 proc.).

Ceny mieszkań w III kwartale 2019 roku wzrosły także, chociaż nieznacznie, w porównaniu do II kwartału tamtego roku (o 0,4 proc. na rynku pierwotnym i o 3,5 proc. na rynku wtórnym).

Jeżeli chodzi o województwa, to w śląskim odnotowano najwyższy wzrost cen w stosunku do III kwartału 2018 roku (o 10,5 proc.). Z kolei mieszkania najmniej podrożały w województwie warmińsko-mazurskim (o 6,1 proc.).

Z czego to wynika? Czy chodzi o nasycenie rynku?

– Mam wrażenie, że klienci czekają na tąpnięcie na rynku. Mają nadzieję, że rynek się nasyca. Ceny jednak wciąż idą w górę. Stabilizują się, ale powoli – powiedziała w rozmowie z nami Daria Bera, specjalista ds. rynku pierwotnego i wtórnego.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna