Na UWM będzie nowy kierunek

Na UWM będzie nowy kierunek
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie będzie nowy kierunek. Na Wydziale Geoinżynierii powstaje geoinformatyka.

Od przyszłego roku akademickiego na UWM będzie nowy kierunek – geoinformatyka. To interdyscyplinarne studia, które łączą w sobie geodezję, geografię,  informatykę, systemy informacji geograficznej (GIS), budownictwo, systemy BIM (ang. Building Information Modelling), a także inżynierię środowiska.

Uruchomienie tego kierunku studiów jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy. Jego absolwenci będą mogli pracować m.in. jako geoinformatycy, operatorzy systemów zbierania danych, projektanci, analitycy lub twórcy oprogramowania, programiści lub administratorzy  baz danych, operatorzy lub analitycy wykorzystujący oprogramowanie GIS, czy specjaliści w zakresie przetwarzania i modelowania danych 3D.

- Studia przygotowują do pracy w zawodzie geodeta geoinformatyk, w którym do zbierania danych, ich przetwarzania i wizualizacji są wykorzystywane nowoczesne technologie geoinformatyczne – wyjaśnia dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM, dziekan Wydziału Geoinżynierii.

Doktor dodaje, że studenci będą się uczyć m.in. obsługi bezzałogowych systemów latających czyli dronów, skanerów laserowych, kamer 360, odbiorników satelitarnych, echosond, łodzi pomiarowych i robotów podwodnych. Zebrane dane będą przetwarzać za pomocą nowoczesnych narzędzi, a zmapowane obiekty będą mogli obejrzeć w wirtualnej rzeczywistości, np. za pomocą gogli.

Władze wydziału wyjaśniają, że  studenci geoinformatyki dowiedzą się, jak budowane są serwisy typu google maps czy geoportal.gov.pl, jak działają nawigacje samochodowe oraz jak budować własne serwisy webowe oraz aplikacje mobilne oparte na mapach. Znajdą odpowiedź na pytanie dlaczego popularne gry typu FPP (ang. First Person Player) bazują na aktualnych trójwymiarowych modelach miast i skąd one pochodzą. Uzyskają wiedzę, w jaki sposób łączyć dane pochodzące z wielu źródeł, aby minimalizować błędy. Zdobędą też wiedzę i umiejętności w zakresie podstaw programowania, wykorzystania systemów GIS oraz BIM, a także modelowania obiektów 3D.

 - Osoby, które potrafią pozyskiwać nowe zbiory danych, wykorzystywać te już istniejące, analizować je i przetwarzać z wykorzystaniem np. sztucznej inteligencji, są poszukiwane przez firmy z wielu branż. Dlatego absolwenci geoinformatyki będą mogli znaleźć zatrudnienie w nowoczesnych firmach i instytucjach nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Z całą pewnością geoinformatyka jest bardzo dobrym kierunkiem na przyszłość – mówi koordynator nowego kierunku dr inż. Tomasz Templin.

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

 • Kasia 2021-06-22 13:24:30 5.60.*.*
  Będzie CampusTrzaskowskiego a koordynatorem dr.hab który zamienia w liczeniu wody z litrów na sztuki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • antyPIS 2021-06-22 10:09:56 88.156.*.*
  UWM to ostoju propagady sekty gówniaka Trzaskowskiego tfuuu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Młoda 2021-06-21 18:12:40 5.184.*.*
  UWM w rankingu uniwersytetów prowadzonym przez PRZEKRÓJ zajął 7 lokatę na 21 uniwersytetów w Polsce. Tym samym poprawił się o 2 lokaty, gdyż w poprzednich latach był na 9 miejscù. Martwi fakt że w rankingu wyższych uczelni na świecie najwyżej sklasyfikowana polska uczelnia - Uniwersytet Warszawski jest w grupie 301-400. Jest prawdą, że UWM był w przeszłości jedną z najlepszych uczelni w grupie rolniczych. Po scaleniu z WSP ranga spadła i tak jest do dzisiaj. Narzekanie nic nie da gdyż UWM nie ma potencjału badawczego (czytaj pieniędzy) i kadry naukowej. Część studentów to analfabeci a z takimi nie osiągnie się sukcesu. Chyba sama uczelnia w pogoni za pieniędzmi już nie stawia na jakość. Zadawala ją ilość.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 2
 • po Politechnice Warszawskiej 2021-06-21 17:31:27 88.156.*.*
  UWM to jedna z najgorszych uczelnie w Polsce, moloch na glinianych nogach do tworzenia sztucznych miejsc pracy, gdzie zatrudniani są "stosowni ludzie". Nie wolno zapomnieć z czego słynie ta uczelnia, otóż z korupcji oraz pseudo badań m.in. słynne latające węgorze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 8
 • Jebacz kurew uwmowskich 2021-06-21 16:55:49 137.59.*.*
  Jebie was wszystkich śmiecie po tej rolniczej szkółce poPGRowskiej. Zera jebane zarabiające potem po 3 tys na łapę w jakiejś fabryce psychopatów czy innym gownie he he...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 17
 • gość 2021-06-21 16:20:04 5.184.*.*
  W olsztynie potrzeba takich specjalistów i to nawet dwóch!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • No ten tego 2021-06-21 15:40:57 188.146.*.*
  Kiedy stomatologia ? Kiedy Farmacja ? To są poważne kierunki których nam brakuje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • callcenter 2021-06-21 15:35:45 31.0.*.*
  super uczelnia, mam fach
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Mieszkańcy Olsztyna 2021-06-21 15:18:39 93.105.*.*
  HA HA HA chyba gejo informatyka, nikt już nie traktuje dyplomów tej pseudo uczelni na poważnie, zawodówki są na wyższym poziomie, likwidować ten syf natychmiast!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 10