Na czym polega dieta paleo?

Na czym polega dieta paleo?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Założeniem diety paleo jest powrót do żywieniowych nawyków człowieka paleolitycznego. Polega ona na takim sposobie żywienia, który eliminuje przetworzone produkty, a skupia się przede wszystkim na naturalnych składnikach.

Założeniem diety paleo jest powrót do żywieniowych nawyków człowieka paleolitycznego. Polega ona na takim sposobie żywienia, który eliminuje przetworzone produkty, a skupia się przede wszystkim na naturalnych składnikach. Do zasad diety Paleo należy głównie nauczenie się równowagi w spożywaniu mięsa i produktów roślinnych, a także komponowanie dań z określonych i właściwych ilości białka, tłuszczu oraz węglowodanów.

Jakie są zasady diety paleo?

Podstawą diety paleo jest spożywanie chudego mięsa. To właśnie dzięki niemu, jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi spore dawki białka. Najlepszym źródłem wartościowego białka, według dietetyków, okazuje się dziczyzna i owoce morza. Większość z nich złożona jest w 80% z białka i z 20% tłuszczu. Co się dzieje w przypadku, gdy nie mamy dostępu do tego rodzaju produktów spożywczych? Możemy je śmiało zastąpić chudym mięsem z piersi kurczaka lub też cielęciną. Dieta paleo całkowicie eliminuje spożywanie produktów przetworzonych, w których zdarza się, że zawartość tłuszczu trzykrotnie przewyższa zawartość samego mięsa. Niezdrowe tłuszcze nasycone, powinniśmy zastąpić tłuszczami jednonienasyconymi i wielonienasyconymi. Pochodzą one głównie z oliwy z oliwek, orzechów, czy też z awokado.

Kolejną zasadą stosowaną w diecie paleo, to możliwie maksymalne zredukowanie ilości spożywanych węglowodanów. Naszym celem, powinno być zastąpienie ich jedzeniem sezonowych warzyw i owoców. Najlepsze są te korzeniowe i liściaste. Pamiętajmy, że nie powinny one zawierać skrobi.

Jadłospis diety paleo

Ten rodzaj diety z całą pewnością nie należy do ubogich w posiłki i produkty. Jeśli naszym celem jest pozbycie się nadprogramowych kilogramów, przechodząc na dietę paleo, powinniśmy zastosować się do jej trzech poziomów. Pierwszy poziom przeznaczony jest do uniknięcia szoku organizmu. Do tej pory dostarczaliśmy mu spore dawki energii. Na poziomie pierwszym, należy zostawić dwa posiłki otwarte, czyli takie które do tej pory jedliśmy. Wprowadzamy natomiast jedno danie, według zasad nowej diety. Poziom drugi zakłada spożywanie 2-3 posiłków otwartych w tygodniu, a poziom trzeci jedynie jednego posiłku otwartego na cały tydzień. Należy pamiętać, że oprócz śniadania, w diecie paleo musi się znaleźć również drugie śniadanie, obiadokolacja i przekąski pomiędzy daniami. Dieta paleo ma bardzo dużo zwolenników, którzy uważają ją za dietę o prozdrowotnym działaniu. Dzięki dużej ilości błonnika i kwasów omega-3, dieta paleo pozwala na prawidłowe funkcjonowanie naszemu organizmowi, wspomagając tym samym jego najważniejsze funkcje. Przechodząc na dietę paelo, warto skonsultować się z dietetykiem, aby ustalić taki jadłospis, który dostarczy nam wszelkich składników odżywczych.

Artykuł stworzony przy współpracy z marką Light Catering

Artykuł sponsorowany

Tagi: dieta paleo

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna