Montaż klimatyzacji w domu - dlaczego warto zrobić to jesienią?

Montaż klimatyzacji w domu - dlaczego warto zrobić to jesienią?
Klimatyzatory
Fot. Materiał Partnera

Polskie lato staje się z roku na rok coraz bardziej upalne. Klima w samochodzie to standard, ale ostatnio wzrasta również zainteresowanie montażem klimatyzacji w domu. Właśnie teraz, jesienią, jest najlepszy czas na zamontowanie klimatyzacji.

Szybciej i taniej

Zainteresowanie montażem klimatyzatorów wzmaga się w okresie wiosna-lato. Niestety, kiedy upały się nasilają, w górę idą także ceny za klimatyzację. Dlatego najpraktyczniej zaplanować tę inwestycję już po sezonie - zakup wyniesie nas nawet 15-20% taniej. Kolejnym plusem jest dostępność specjalistów. W sezonie letnim monterzy mają pełne ręce roboty, natomiast jesienią często są w stanie zainstalować klimatyzację już w przeciągu kilku dni. No i przezorny zawsze ubezpieczony: jeśli zainstalujesz sprzęt wcześniej, to za pół roku upały Cię nie zaskoczą. Będziesz już na nie przygotowany.

Montaż klimatyzacji sposobem ogrzewanie?

Mało osób wie, że klimatyzatora można użyć również do ocieplania pomieszczeń. Co więcej, opcja ta jest tańsza niż ogrzewanie elektryczne. Montaż klimatyzacji jeszcze jesienią pozwoli nam również w razie potrzeby ogrzać wnętrze mieszkania w bloku zanim zacznie się sezon grzewczy. Należy tylko pamiętać, że klimatyzator nie poradzi sobie z wytwarzaniem ciepła w przypadku siarczystych mrozów, dlatego w przypadku temperatur spadających poniżej 15-20 ℃ trzeba przerzucić się na bardziej tradycyjne źródła ciepła.

Oczyszczanie powietrza

Nowoczesne klimatyzatory pomagają nie tylko regulować temperaturę w pomieszczeniu, ale również oczyszczają powietrze, co jest przydatną funkcją niezależnie od aktualnej pory roku. Montaż klimatyzacji to zatem inwestycja w zdrowie wszystkich domowników.

Jaki klimatyzator wybrać?

Gdy zdecydowaliśmy się już na montaż klimatyzacji, musimy wybrać odpowiedni typ urządzenia. Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

 • typu split - składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej połączonych rurką. Taki układ sprawia, że klimatyzator działa ciszej i jest bardziej wydajny. Urządzenia typu split zazwyczaj charakteryzuje też ciekawy design.
   
 • typu multisplit - działa na takiej samej zasadzie, co klimatyzator typu split, ale składa się z wielu jednostek zewnętrznych. Dzięki temu urządzenie można zainstalować w wielu pomieszczeniach, co czyni z niego idealną opcję dla domów jednorodzinnych.
   
 • kasetonowy - montuje się go wewnątrz sufitu podwieszanego, w tzw. przestrzeni międzystropowej. Nie tylko chłodzi, ale też oczyszcza wpływające powietrze, co jest niewątpliwym plusem dla mieszkańców wielkich miast.
   
 • okienne - instalowane, jak nazwa wskazuje, na oknach. Dość głośne, ale tanie.
   
 • kanałowe - najpopularniejsza opcja na rynku. Umożliwiają jednoczesne i równomierne rozprowadzenie powietrza do wielu pomieszczeń. Nie można jednak modyfikować nawiewu w poszczególnych pokojach: określamy konkretną intensywność chłodzenia na cały budynek.
   

Wybór urządzeń jest współcześnie tak duży, że z pewnością dobierzesz takie, które idealnie spełni Twoje potrzeby. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz poprosić o radę sprawdzonego montera. Jeśli nie znasz takiego w okolicy, możesz znaleźć w Internecie, np. w serwisie Fixly.pl.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • piotrek0950 2019-09-13 07:22:47 46.170.*.*
  Ja sobie kupilem klime na koncowke lata https://wentsystem.com/product-pol-8602-Klimatyzator-przenosny-Warmtec-KP35W.html dobrze chlodzila a na jesien i zime jako osuszacz bede z niego korzystal
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • niepowtarzalny 2019-09-12 17:04:24 91.201.*.*
  Klima do ocieplenia czy do ogrzania?
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Dejw 2019-09-12 16:56:33 83.11.*.*
  Multi Split składa się z wielu jednostek wewnętrznych nie zewnętrznych. Pozdrawiam Instalator
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść