Montaż klimatyzacji - czy wymaga zgłoszenia, ile kosztuje i ile trwa?

Montaż klimatyzacji - czy wymaga zgłoszenia, ile kosztuje i ile trwa?
Montaż klimatyzacji
Fot. Materiał Partnera

Niejednokrotnie klimatyzatory stanowią swoistego rodzaju zbawienie, szczególnie w trakcie bardzo upalnych dni. Coraz to szersze grono osób decyduje się na montaż takiego urządzenia. O czym należy pamiętać zabierając się za instalację takiego urządzenia? Co warto mieć na uwadze? Jakie są koszty takiej usługi? O tym wszystkim już za chwilę.

Czy montaż klimatyzacji wymaga zgłoszenia?

Czy montaż klimatyzacji wymaga zgłoszenia ? To jedno z częściej padających pytań z ust osób, które planują założyć klimatyzator. W przypadku prac, które nie ingerują w bryłę budynku w przypadku mieszkania, prace remontowe mogą być wykonywane bez zgody wspólnoty. Niestety inaczej sprawa ma się w przypadku montażu klimatyzacji. W przypadku chęci podjęcia jakichkolwiek pracy, należy najpierw udać się do zarządcy budynku, który być może będzie wymagać od nas dokumentacji projektowej. Bez tego ciężko będzie zacząć sensowne rozmowy. Do tego typu inwestycji warto dobrze się przygotować, udowadniając, że całość będzie wykonana w sposób bezpieczny dla wyglądu elewacji. Całość nie może być także uciążliwa dla sąsiadów, na co warto przygotować konkretne argumenty. 

Są jednak przypadki, w których nie wymagane są pozwolenia na montaż klimatyzacji Olsztyn jest świetnym tego przykładem. Wedle przepisów, klimatyzator może być zamontowany na elewacji, o ile powierzchnia nie przekracza 3 metrów. W innym przypadku niezbędna będzie zgoda na montaż, o czym jasno mówi prawo budowlane. W przypadku inwestorów obowiązuje także prawo zagospodarowania przestrzennego np. zakaz montażu od strony ulicy. Samego zgłoszenia należy dokonać w starostwie powiatowym.

W przypadku budynków wielorodzinnych, jeśli nie uzyskamy zgody, możliwy będzie jedynie montaż klimatyzacji wewnątrz budynku. Z kolei jeśli mówimy o domach jednorodzinnych, niepotrzebna jest zgoda, o ile klimatyzator mieści się w wymiarach określonych prawnie. Wystarczy znaleźć jedynie odpowiednie miejsce na zewnątrz.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Orientując się już w przepisach prawnych, co do instalacji klimatyzacji, warto zastanowić się ile kosztuje zamontowanie klimatyzacji. Pierwszym, a zarazem podstawowym kosztem jest klimatyzatora wraz z niezbędnym osprzętem. Całkowicie podstawowy sprzęt o mocy 3,5 kW to koszt rzędu 1500-2500 złotych. Takie klimatyzatory sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach o powierzchni do 25 metrów kwadratowych. Jednakże w ofercie sklepów znajdziemy również mocniejsze urządzenia o mocy 5 kW w podobnej cenie oscylującej w granicach 2000-3000 złotych. Szukając modeli profesjonalnych musimy przygotować minimum 4000 złotych. Klimatyzatory tego typu są w stanie schłodzić nawet kilka pomieszczeń. Szukając naprawdę budżetowych rozwiązań, można pokusić się o modele poniższej tysiąca złotych. Charakteryzują się one znacznie niższą mocą- około 2000 W. Można je dostać zarówno w typowych, ogólnodostępnych sklepach, ale także w sieci. Sprawdzą się one jedynie na bardzo małych powierzchniach.

To ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu zależne jest więc przede wszystkim od potrzeb i sprzętu jaki dobierzemy. Oprócz ceny zakupu urządzenia wraz z osprzętem należy również doliczyć koszty związane z samą instalacją. Nie warto robić tego samemu, a wynająć odpowiednią firmę. Koszt takiej instalacji to okolice 1000-1500 złotych. 

Warto także kilka słów wspomnieć na temat samych kosztów utrzymania klimatyzacji. Są to koszty rzędu nawet 2-3 tysięcy rocznie. Oczywiście, o ile intensywnie użytkujemy sprzęt. W przypadku umiarkowanego korzystania koszty to około 1000 złotych.

Ile trwa montaż klimatyzacji?

Czas montażu klimatyzacji jest uzależniony od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim istotna jest pora, w której decydujemy się na instalację. Jeśli jest to pora letnia, możemy zakładać, że czas będzie znacznie dłuższy. W czasie lata firmy instalacyjne przechodzą oblężenie, co sprawia, że na realizację zlecenia możemy czekać kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Warto więc takie decyzje podejmować poza sezonem, gdzie obsługa trwa dosłownie chwilę.

Jeśli już mowa o samym montażu klimatyzacji typu split to zazwyczaj nie trwa on dłużej niż jeden dzień roboczy.  Jest to czas około 4-12 godzin. Po tym czasie klimatyzacja powinna być już gotowa do użytku.

Sprawa nieco się komplikuje w przypadku klimatyzacji multisplit. Wówczas niezbędny jest montaż kilku jednostek wewnętrznych, a następnie połączenie ich z jednostką zewnętrzną. Mimo wszystko nadal nie jest szczególnie długi czas. 2-3 dni robocze powinny być wystarczające.

Co może dodatkowo wydłużyć czas instalacji? Wszystko jest zależne od poziomu skomplikowania oraz rodzaju zastosowanej instalacji. Istotna jest także odległość między sobą jednostek klimatyzatora. Niekiedy kłopoty mogą sprawić elementy związane z elektryką. To w jakim budynku będzie przeprowadzany montaż także odgrywa sporą rolę. Obróbka ścian np. betonowych czy żelbetowych będzie trwać znacznie dłuższej niż w przypadku cegły. 

Jak dbać o klimatyzację?

Jednym z aspektów, o który należy dbać podczas użytkowania klimatyzacji jest sprawdzanie szczelności. Jak sprawdzić nieszczelność klimatyzacji? Możemy to zrobić dwoma drogami: samemu bądź dzwoniąc po serwisanta. 

Jedną z najpopularniejszych sposobów domowych jest wykorzystanie środka pieniącego- najłatwiej użyć wodę i mydło. Tak przygotowany środek nakładamy na wszelkie przewody, zawory, złączki. Jeśli miejsce zacznie się pienić, wówczas mamy problem z nieszczelnością. 

Nieco bardziej zaawansowanym sposobem jest użycie elektronicznego wykrywacza nieszczelnością. Uzyskane pomiary są bardzo dokładne, co daje pewność co do szczelności instalacji. Jeśli zaś nie chcemy skorzystać z domowych rozwiązań, możemy zadzwonić po serwisanta, który skrupulatnie zajmie się tym zadaniem.

Oprócz tego warto wiedzieć jak odgrzybić klimatyzację. Najważniejszym elementem każdej klimatyzacji jest filtr. To właśnie on zbiera wszelkie zanieczyszczenia, których trzeba regularnie się pozbywać. Dokładne oczyszczenie filtru i umycie to absolutna podstawa. Warto także zainwestować w środek chemiczny. Dysponując dodatkowymi środkami warto zainwestować w kompleksowy serwis- minimum raz w roku. 

Podsumowanie

Podsumowując, to ile kosztuje montaż klimatyzatora w domu jest zależne głównie od potrzeb użytkownika i sprzętu, na który się zdecydujemy. Nie mniej koszt klimatyzacji to nie tylko samo urządzenie. To także zużycie prądu, regularna konserwacja oraz czyszczenie. Nie mniej, klimatyzacja stanowi ratunek dla wielu podczas gorących letnich dni.

2147382000

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • 234e4 2022-08-04 14:22:00 37.128.*.*
    "Montaż klimatyzacji - czy wymaga zgłoszenia" - Czy to znaczy, że powraca komuna, gdzie na wszystko trzeba mieć POZWOLENIE ? Brawo PiS.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • xywa 2022-08-04 11:03:57 94.254.*.*
    Czy wszyscy są świadomi faktu, iż każdy klimatyzator ogrzewa atmosferę ziemską?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0