Młodzież protestowała pod olsztyńskim ratuszem w obronie planety [ZDJĘCIA]

Młodzież protestowała pod olsztyńskim ratuszem w obronie planety [ZDJĘCIA]
Fot. Monika Smolik/Olsztyn.com.pl

Konkretne argumenty, głośne hasła i odważne podejście do polityki ekologicznej – tak można określić dzisiejszy ''Szkolny Strajk Klimatyczny'', który odbył się przed olsztyńskim ratuszem. Młodzież mówiła wprost – walczą o planetę, bo to ich przyszłość - nie zaś tych, którzy obecnie mówią ''ekologia nam się nie opłaca''.

Dziś, 15 marca, w wielu miastach naszego kraju odbył się Szkolny Strajk Klimatyczny. Młodzież wyszła na ulice, by pokazać swoje zaangażowanie sprawami ekologii, ale również wyrazić swój sprzeciw wobec obecnie prowadzonej polityki klimatycznej.

Protest odbył się także przed olsztyńskim ratuszem. Wyposażeni w transparenty i mocne argumenty młodzi ludzie zachęcali przechodniów do ich wysłuchania.

- Zastanawiam się, jaki wpływ mam ja na naszą przyszłość. Żadnego, i wy też nie macie. Powiem smutno, nie macie nadal wpływu na swoją przyszłość. Dlatego strajkuję, ponieważ czuję się ubezwłasnowolniona w tym momencie. Czuję się, jakby mój dom płonął, a ja mam stać obok i dawać wolną rękę strażakom, którzy nie wiedzą, co mają zrobić, bo nie są w ogóle świadomi, że ten dom płonie. Słyszymy o globalnym ociepleniu, o politykach, którzy mówią: "ekologia jest ważna, ograniczmy produkcję, spalanie węgla", a następnie podejmują decyzje o budowie następnej elektrowni opalanej węglem kamiennym czy brunatnym. Czy to nie jest hipokryzja, że osoby, które teraz mają po 50-60 decydują, że nie opłaca nam się ekologia, dywersyfikacja źródeł energii, a za 20-30 lat ich już nie będzie? Ale my będziemy, ich dzieci, wnuki i ich wszystkich będzie dotyczyło globalne ocieplenie – mówiła Aleksandra Kanaszyc, uczennica II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie.

W podobnym tonie wypowiadał się przedstawiciel I Liceum Ogólnokształcącego im Adama Mickiewicza w Olsztynie.

- Planeta, na której żyjemy niedługo wymknie się nam spod kontroli. Jutro już nie my będziemy o niej decydować, przez naszą bierność dzisiaj. Boję się, że nasza przyszłość nie będzie determinowana naszymi wynalazkami i naszymi ideologiami, a naszymi błędami, które popełniliśmy wczoraj i je ignorowaliśmy. Najbardziej boję się tego, że jutro będzie już za późno, żeby je naprawić. A ja nie chcę się wstydzić przed swoimi dziećmi, że nie mogłem im dać tego najważniejszego spadku i dziedzictwa, czyli naszej planety. I to nie jest metafora. Ja naprawdę boję się, że następne pokolenie nie będzie miało gdzie żyć. Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu przy ONZ daje nam 12 lat na zatrzymanie efektów globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli zmierzyć się z falą susz i pożarów. Będziemy znowu oglądać straszliwe skutki powodzi i huraganów. Nie pozwólmy na to – mówił Łukasz Michnik.

Galeria

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • anka222 2019-03-19 10:59:26 81.190.*.*
  Zawsze zastanawiam się gdzie są ekolodzy i dlaczego nikt na to nie reaguje ile niszczy się papieru na drukowanie reklam,przecież na to są wycinane drzewa,a co do młodzieży to niech przestaną śmiecić,rzucać butelki i pety gdzie popadnie,nie każda młodzież jest taka ale w większości
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Rodowity Olsztynianin 2019-03-15 20:03:23 95.160.*.*
  Młodzież ma na transparentach „chcemy żyć”, „chcemy być zdrowi” a chlaja litrami energi drinki, cole, obzeraja się chemia od MD, kfs, Bk etc. O dopalaczach, papierosach, twardych narkotykach nie warto nawet pisać. Oczywiście dochodzą problemy ze wzrokiem, kręgosłupem, nadwagą od aktywności komputerowo – internetowej. I oni chcą żyć hehe
  Odpowiedz Oceń: 9 5 Zgłoś treść
 • Babcia 2019-03-15 16:12:31 37.47.*.*
  Miejsce manifestacji źle wybrane. Powinno być przy kopciuchach. Najlepiej przy jeziorze Skanda. Wybrano beton który nam się źle kojarzy. Ratusz byłby odpowiedni dla tematu: referendum. Ale zawsze młodymi manipulowano. Tak jest teraz. Manifestacja ta w kontekście międzynarodowej konferencji w Katowicach zakrawa na śmieszność. Hipisi którzy wzniecili w latach 60-tych XX wieku rewolty m.inn. we Francji też mieli po 20 lat. Nim minęło 20 kolejnych 20 lat było już politykami i już im nie przeszkadzał ,,zgniły kapitalizm,, który chcieli znieść. Słowa jednej z osób:,,Czy to nie jest hipokryzja, że osoby, które teraz mają po 50-60 decydują, że nie opłaca nam się ekologia, dywersyfikacja źródeł energii, a za 20-30 lat ich już nie będzie?" są bardzo nie na miejscu. Nie powinny paść. Słowa te obraziły mnie i ludzi w moim wieku.
  Odpowiedz Oceń: 8 3 Zgłoś treść
 • kosmiczne ujawnienie 2019-03-15 15:54:08 88.156.*.*
  Nadchodzi kosmiczne ujawnienie, polecam dowiedzieć się co tak naprawdę się dzieje na świecie i co jest przed nami ukrywane. https://kosmiczneujawnienie.com/ https://www.nautilus.org.pl/
  Odpowiedz Oceń: 2 3 Zgłoś treść
 • Asmodeusz 2019-03-15 15:38:13 195.136.*.*
  Cyt. z art.: "Planeta, na której żyjemy niedługo wymknie się nam spod kontroli."... To myśmy ją mieli kiedykolwiek pod kontrolą??? Żal mi tej młodzieży... Tak łatwo daje się manipulować różnej maści eko-terrorystom i pseudo-ekologom... I na dodatek te pseudo-naukowe banialuki wypowiadane przez nich na tej manifestacji... Jako drugi przykład to: "Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu przy ONZ daje nam 12 lat na zatrzymanie efektów globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli zmierzyć się z falą susz i pożarów. Będziemy znowu oglądać straszliwe skutki powodzi i huraganów"... Bzdura... Ci sami pseudo-ekolodzy twierdzili tak samo już 30 lat temu, że mniej więcej ok. roku 2010 Ziemię (z powodu ocieplenia) miały czekać różnego rodzaju kataklizmy, powodzie itp... I co? Minęło 30 lat... A oni znowu, że to wszystko nas czeka... już za 12 lat!.... Hahahaha... Śmiechu warte! Młodzieży kochana... Nie daj się tak łatwo ogłupiać... Dlatego i śmieszna ta wasza manifestacja - i straszna jednocześnie... :-/
  Odpowiedz Oceń: 8 7 Zgłoś treść
 • safanduła 2019-03-15 15:03:03 213.184.*.*
  Popieram, ale jednocześnie apeluję (bez złośliwości): dziewczyno ze zdjęcia głównego - ubierz skarpetki! Pomijając fakt, że gołe łydki wyglądają kuriozalnie przy wełnianej czapce i rękawiczkach, to łatwo wtedy o przeziębienie. A będąc chorą w niczym planecie nie pomożesz.
  Odpowiedz Oceń: 4 5 Zgłoś treść
 • czas na zmiany 2019-03-15 14:40:48 88.156.*.*
  Popieram ! Trzeba ratować naszą planetę. Musimy zadbać aby nadawała się do życia dla przyszłych pokoleń czyli dla nas samych bo my nie umieramy umiera tylko nasze ciało po czym po pobycie w krainie światła powracamy z wymiaru niematerialnego ponownie tu na Ziemię aby dalej uczyć się i doskonalić na tej planecie. Prawdą jest reinkarnacja. Przekazy od obcych cywilizacji stanowczo mówią że jeżeli nie zmienimy naszego stylu życia to czeka nas armagedon.
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść
 • stary 2019-03-15 13:51:28 213.184.*.*
  Super młodzież!
  Odpowiedz Oceń: 7 3 Zgłoś treść