Milion złotych dla Stomilu przegłosowany

Olsztyńscy radni przegłosowali dziś uchwałę o dokapitalizowaniu spółki sportowej Stomil Olsztyn. Do klubu trafi milion złotych.

Radni dali dziś zielone światło dla dofinansowania spółki Stomil Olsztyn, w której gmina ma swoje udziały. Podwyższenie kapitału zakładowego Stomilu, zdaniem radnych pozwoli zwiększyć wiarygodność Spółki w obrocie gospodarczym i ustabilizować sytuację finansową m.in. utworzyć kapitał zapasowy.

Wsparcie Stomilu przez miasto ma być również sygnałem dla otoczenia biznesu, że główny akcjonariusz, jakim jest Gmina Olsztyn pomimo problemów z uzyskaniem dofinansowania do modernizacji Stadionu OSiR przy Al. Piłsudskiego w Olsztynie, traktuje poważnie sprawy spółki.

Podwyższenie kapitału spółki nastąpi poprzez emisję dziesięciu tysięcy nowych akcji imiennych o wartości nominalnej 100 złotych. Do Stomilu trafi więc milion złotych.

Przypomnijmy, 

w ubiegłym roku Stomil uzyskał przychody w kwocie 2 471 000 złotych co w porównaniu do przychodów z 2015 roku daje wynik przeszło trzykrotnie większy.

Przychody ze sprzedaży reklam (umowy sponsorskie) dały kwotę około 1,6 mln złotych, zaś przychody ze sprzedaży praw do transmisji wyniosły około 250 tysięcy złotych. To pokłosie umowy pomiędzy PZPN a telewizją Polsat na transmisję meczów I ligi. Tu Olsztyn mógłby zarobić znacznie więcej, jednak częstotliwość transmisji uzależniona jest od atrakcyjności meczu, a zniszczony stadion klubu w tej kwestii nie pomaga. Na ten fakt wielokrotnie zwracali uwagę komentatorzy telewizyjni.

Stomil zarabia również na sprzedaży biletów. W ubiegłym roku udało się w ten sposób osiągnąć kwotę około 200 tysięcy złotych.

Korzystna jest również umowa z firmą R-Gol, która pokrywa koszty produkcji koszulek piłkarskich, które następnie sprzedawane są kibicom z naliczeniem 30 procentowej marży. Przychód z tytułu tej umowy w ubiegłym roku wyniósł około 10 tysięcy złotych.

Po stronie kosztów i zobowiązań Stomil Olsztyn zapisał kwotę 3 493 000 złotych. To więcej niż w 2015 roku, co spowodowane jest między innymi tym, że działalność w 2015 roku zaczęła się w maju. Wynik finansowy spółki nadal jest ujemny, spółka osiągnęła stratę w kwocie 862 tysięcy złotych w porównaniu do straty za 2015 rok w kwocie 1 279 000 złotych.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz