Miasto sprzedało kolejne działki za dużo większe pieniądze

Miasto sprzedało kolejne działki za dużo większe pieniądze
Działka przy ul. Sarnowskiego jest ogrodzona wysokim murem
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Chodzi o tereny przy ul. Sarnowskiego (niedaleko ratusza) oraz przy ul. Żurawiej.

Pierwsza z nich położona jest w centrum przy ul. Sarnowskiego. Ta niewielka uliczka sąsiaduje z Curie-Skłodowskiej. Na terenie działki znajduje się kilka budynków, wokół których rozciąga się wysoki mur z drutem kolczastym. Mieściła się tam policyjna izba dziecka.

Miasto wyceniło tę nieruchomość na 1,2 mln zł. Lokalny deweloper, który wygrał przetarg, zdecydował się zapłacić aż 2,75 mln zł.

Działka na Sarnowskiego - nie jest objęta obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Według studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania, zatwierdzonym uchwałą RM z 2013 r. położona jest w obszarze koncentracji usług ogólnomiejskich i mieszkalnictwa wielorodzinnego z usługami o wysokiej intensywności, na terenie objętym pośrednią ochroną konserwatorską – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Nabywca nieruchomości musi uzyskać z Wydziału Urbanistyki i Architektury decyzję o warunkach zabudowy, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Przedmiotowa nieruchomość położona jest na terenie objętym zapisami Zintegrowanego Programu Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia Olsztyna, który traktuje priorytetowo zarówno zachowanie istniejącej zieleni jak też jej odtwarzanie. Zlokalizowana jest w pobliżu torów kolejowych, stąd też część zieleni na niej występującej stanowi izolację od sąsiedztwa torów oraz wiaduktu kolejowego dla pobliskiej zabudowy mieszkaniowej – dodała Marta Bartoszewicz.

Jednak to nie koniec. W innym przetargu władze Olsztyna sprzedały działkę przy ul. Żurawiej. Deweloper zapłacił za nią ponad 1,5 mln zł, podczas gdy cena wywoławcza wynosiła 650 tys. zł. Jest to grunt przeznaczony pod usługi rekreacyjno-wypoczynkowe.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza taka sytuacja, gdy miasto sprzedało działkę za o wiele większą kwotę, niż planowano. W artykule pt. „Prezydent Grzymowicz w szoku. Miasto sprzedało działkę z basenem za ogromne pieniądze!” opisaliśmy, że działka przy ul. Głowackiego, na której znajduje się basen, została sprzedana za rekordowe 21 mln zł. To dwukrotnie więcej niż oczekiwały władze miasta.

W przetargu uzyskaliśmy ponad 21 mln zł. To rekordowa kwota przy sprzedaży nieruchomości. Nie spodziewaliśmy się takiej kwoty – powiedział pod koniec stycznia prezydent Piotr Grzymowicz.

Galeria

Komentarze (18)

Dodaj swój komentarz

 • DJmk 2021-03-04 09:37:56 31.0.*.*
  Witam ja uważam że ktoś pozbywa się wszystkich działek w Olsztynie z urzędu. A ceny są do myślenia. Otrzymujemy duże dotacie na środowisko, a przykrywamy to betonami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • Gdańszczanka 2021-03-03 22:26:44 83.8.*.*
  Ulica Sarnowskiego nie sąsiaduje, a jest boczną ulicą z Curie-Sklodowskiej. Jeżeli jest niedaleko jakiegoś ważnego obiektu Olsztyna, to raczej Teatru im. S. Jaracza, a nie ratusza. Odwiedziłam Sarnowskiego w ubiegłym roku. Nie byłam tam 50 lat, a kamienice przy tej ulicy się nie zmieniły, jeżeli, to na gorsze. Szkoda, że miasto, przez pół wieku, nie uznało za stosowne, aby zadbać o wizerunek tej ulicy. Intratnej ulicy, o czym świadczy kwota pozyskana ze sprzedaży sąsiedniego gruntu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 1
 • Allenstein 2021-03-03 22:22:42 37.47.*.*
  Ja tam bym widział kamienice a po basenie biurowiec min. 100m to miasto musi się rozwijać w stronę Europy a jak ktoś chce łąkę to niech wraca skąd przyjechał to ma być stolica z prawdziwego zdarzenia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 23
 • Rozum 2021-03-03 22:17:23 31.60.*.*
  PREZYDENT OLSZTYNA podaje do publicznej wiadomości wyciąg z ogłoszenia o przetargu ustnym nieograniczonym na zbycie nieruchomości Gminy Olsztyn Oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej oraz katastru nieruchomości: Nieruchomość niezabudowana oznaczona numerem ewidencyjnym działki 91 o pow. 6 680 m2 położona w obrębie nr 153 m. Olsztyna przy ul. Żurawiej, zapisana w księdze wieczystej nr OL1O/00013774/3. Przeznaczenie nieruchomości: Sprzedaż nieruchomości w trybie przetargu ustnego nieograniczonego pod usługi. Cena wywoławcza: 1 745 000 zł Cena gruntu opodatkowana zostanie podatkiem VAT w ..... Hmm czy to ta sama działka na Żurawiej bo coś nie rozumiem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • Moja propozycja do Prezia 2021-03-03 20:27:58 93.105.*.*
  To teraz czas na obniżki dla mieszkańców: podatki, żłobki, ceny biletów, woda, śmieci. Przecież kasa się napełnia nadprogramowo. Prezydent sprzedaje mienie MIESZKAŃCÓW anie swoje. Dlatego mieszkańcy chcą mieć z tego korzyści w postaci niższych kosztów życia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 6
 • Bez hejtu 2021-03-03 20:01:00 77.114.*.*
  A ja się bardzo cieszę że za takie kwoty idą grunty w Olsztynie bo to znaczy , że miasto jest bardzo atrakcyjne inwestycyjnie . Mam nadzieje że deweloperzy postawią nie tylko na mieszkaniówkę ale tez na biurowce klasy A z uwzględnieniem pracy np przy COVIDZIE - jest już taki sposób w budownictwie biurowców i dużo firm ucieka np z Warszawy do miast typu Olsztyn - koszty najmu i pracowników . I trzymam tez kciuki za tramwaje bo wszyscy narzekają a potem wszyscy korzystają ....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 13
 • Wirus 2021-03-03 18:20:28 188.146.*.*
  No cóż, w taki to sposób miasto potrafi pozyskiwać pieniądze na tramwajową inwestycję. Choć jeszcze dobrze idą im podwyżki śmieci, wody i sprzedaż drewna z wyciętych drzew. Myślą teraz pewnie coby tu jeszcze podwyższyć. A gdyby tak na aukcję wystawić ratusz? I kupiec by się jakiś znalazł z pewnością i byłoby sporo kasy na nowe torowiska...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 7
 • Niestety olsztyniak 2021-03-03 18:16:19 188.146.*.*
  A kiedy i za ile ratusz pójdzie pod młotek? Fajnie rozporządza się imieniem publicznym za swojej nieudolności szczyt bezczelności żeby się jeszcze tym chwalić
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 8