Masowe przeprowadzki do Stawigudy! Tu co roku postanawia zamieszkać najwięcej osób w Polsce

Masowe przeprowadzki do Stawigudy! Tu co roku postanawia zamieszkać najwięcej osób w Polsce
W gminie Stawiguda z roku na rok przybywa mieszkańców
Fot. Gmina Stawiguda/FB

Według danych, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w Polsce najwyższy procentowy przyrost liczby ludności, względem poprzedniego roku, odnotowano w warmińsko-mazurskiej gminie Stawiguda. Co to znaczy? Okazuje się, że olsztynianie (i nie tylko) masowo przeprowadzają się na podolsztyńskie tereny. Dlaczego? Stawiguda jest znacznie bardziej atrakcyjna niż nasze miasto.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w gminie Stawiguda z roku na rok przybywa mieszkańców. Już drugi raz z rzędu, odnotowano tam największy przyrost liczby mieszkańców, w stosunku do roku poprzedniego. Okazuje się z od 2018 do 2019 r. w podolsztyńskiej gminie zamieszkało o 800 osób więcej. Tymczasem paradoksalnie, na Warmii i Mazurach gęstość zaludnienia od lat jest najniższa w całej Polsce (tylko 59 osób na 1 kilometr kwadratowy. Dla porównania w woj. małopolskim jest to 225 osób na 1 kilometr kwadratowy).

W ubiegłym roku, ogółem z naszego województwa wyjechało również 3917 osób. Dlaczego zatem w Stawigudzie zamieszkało najwięcej osób w Polsce?

- Gmina Stawiguda jest od kilku lat najlepiej rozwijającą się gminą zarówno w zakresie infrastruktury technicznej, edukacyjnej, jak i sportowo-rekreacyjnej. Tu mieszkańcy mogą korzystać z sal i boisk sportowych, krytych basenów czy placów zabaw. Dzieci mają zabezpieczoną edukację. Gmina ta należy do obszarów bardzo atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym i krajoznawczym, a jej położenie przy drodze krajowej w kierunku Warszawy, jest dodatkowym atutem – powiedziała w rozmowie z nami dr Lidia Domańska z Katedry Socjologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Okazuje się, że dla olsztynian Stawiguda może być lepszym miejscem do życia niż stolica Warmii i Mazur.

- Wszystkie wspomniane wcześniej cechy Stawigudy skłaniają do osiedlania się nowych mieszkańców, którzy mogą liczyć na spokojną i piękną do życia lokalizację, zabezpieczenie rozwoju dzieci i przyjazne warunki oferowane przez miejscowe władze. Dodatkowym plusem jest bliskość miasta wojewódzkiego Olsztyn, jak również łatwość przemieszczania się w innych kierunkach Polski – dodała doktor.

Gmina Stawiguda liczy obecnie 10 628 mieszkańców (stan na 31 grudnia 2019 r.). Należące do niej miejscowości to m.in. Bartąg, Bartążek, Dorotowo, Pluski, Tomaszkowo, Jaroty (wieś) oraz Stawiguda (wieś). W gminie, z roku na rok rodzi się również coraz więcej dzieci.

 

Komentarze (24)

Dodaj swój komentarz

 • to ja 100 2020-09-09 22:49:22 83.28.*.*
  proponuje wybudować wyspę na jeziorze krzywym a na niej kolejne wieżowce, takie myślenie z pewnością zatrzyma ludzi w mieście Olsztyn!
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • jedrek 2020-08-11 23:42:49 188.146.*.*
  Nie podoba mi się zasiedlanie gminy Stawiguda przez mieszczuchów. Zniszczono charakter wiosek warmińskich. Budowane nowobogackie betonowe poczwarki czy pseudo pałacyki są okropne. Napływowi mieszkańcy, uciekają z miasta na wieś, aby w krótkim czasie "swoją" wieś zamienić w osiedle domków jednorodzinnych, typowych dla miasta. Władze gminy nie reagują na grodzenie brzegów jezior przez właścicieli działek przylegających do linii brzegowej. Przygnębiające wrażenie czynią wszędobylskie cmentarne tuje. Wreszcie karygodne praktyki polegające na plantowaniu przepięknych pagórków przed rozpoczęciem inwestycji.
  Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść
 • Kufel 2020-08-11 10:46:29 188.147.*.*
  No w zjebanowie grzymowiczowym nikt nie chce mieszkać. Jeszcze rok i ja się uwolnie od burdelu i głupoty olsztyńskiej
  Odpowiedz Oceń: 8 4 Zgłoś treść
 • Weso 2020-08-11 10:21:17 31.0.*.*
  Ci którzy piszą że podatki powinny iść do Olsztyna skoro dzieci że Stawigudy chodzą do szkoły w Olsztynie niech się zastanowią jak gmina wprowadzi opłaty za korzystanie z jezior dla przyjezdnych i śmiecących w kolo
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • Weso 2020-08-11 10:18:07 31.0.*.*
  I dlatego Olsztyn chce przejąć bartąg i tereny do obwodnicy. W myśl zasady jak komuś jest za dobrze to trzeba im zabrac
  Odpowiedz Oceń: 4 5 Zgłoś treść
 • Piast 2020-08-11 09:33:35 31.0.*.*
  A mi osobiście bardziej podobało się gdy wioski to były wioski, nie było tych blokowisk, było sielsko i anielsko.
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • Obiezyswiat 2020-08-11 08:57:07 31.60.*.*
  To jest niesamowite! Jaki hejt się wylewa na newsa, który jest pozytywny w swoim znaczeniu! Od kiedy zamieszkałem w Olsztynie nie mogę się nadziwić jak bardzo zgorzkniali są ludzie w tym mieście. Zastanówcie się co was tak naprawdę boli, bo na pewno nie Stawiguda. Źle się wam żyje w Olsztynie to się przeprowadźcie do Warszawy. Też tam mieszkałem. W Gdańsku też. Tam się nauczycie pogody ducha i kultury. A tak dajecie tylko dowód na swoją miałkość. A jak się władze nie podobają to czemu ich nie zmienicie? ... echhh
  Odpowiedz Oceń: 12 3 Zgłoś treść
 • Osa 2020-08-11 08:15:55 94.254.*.*
  Stawiguda to dziura, bez żadnych atrakcji. Typowa sypialnia. Jeden drugiemu przez płot zagląda co ma lub jeszcze nie ma. Mentalność tu dziwna i mało przyjazna. Żadnych sąsiedzkich znajomosci. Jak ktoś lubi nudę i swoje 4 ściany to wybór na tak. Dla rodzin z dziećmi nie polecam. Oderwanie od miasta, rówieśników, zajęć dodatkowych itd. Rodzic robi za taksówkę, co bije po kieszeni. A te autobusy proszę spojrzeć jak kursują, tak jak kiedyś PKS. Z Olsztynka, jak dojedzie do Stawiguda to jest już cały zapchany po drzwi. Ot mi przyjemność tłuc się po wsiach w tłoku.
  Odpowiedz Oceń: 3 6 Zgłoś treść
 • Elita 2020-08-10 23:34:44 88.156.*.*
  Co z tego jak w tych blokach mieszkają ludzie płacą czynsze a uprawnia ich żeby niszczyć tereny zielone kopać po ścianach syfić na klatkach a z kundlami łazić pod blok i obsrywać co się da nawet piaskownice dla dzieci taka to lepsza Stawiguda
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
 • Ols 2020-08-10 19:59:14 88.156.*.*
  Gdzie w Stawigudzie są jakieś bloki?
  Odpowiedz Oceń: 3 2 Zgłoś treść