Litwini przemycali leki z Rosji

Dwa przypadki przemytu lekarstw udaremnili w ostatnich dniach funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Gołdapi. Wśród przemycanych medykamentów najwięcej było Omeprazolu i Ketonalu.

Podczas kontroli obywatela Litwy funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Gołdapi wykryli ponad 200 opakowań różnego rodzaju leków, które nie zostały zgłoszone do odprawy celnej. Podobna sytuacja miała miejsce dwa dni później, inny obywatel Litwy nie zgłosił do odprawy około 250 opakowań i buteleczek z lekami. W pierwszym przypadku, funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli leki w bagażu podróżnego zaś w drugim medykamenty schowano w „boczkach” bagażnika. Ilości leków wskazywały jednoznacznie na handlowy charakter przywozu.

Wśród przemycanych medykamentów najwięcej było „Omeprazolu” (56 listków po 10 tabletek), Ketonalu (40 listków po 10 tabletek) i przeciwzapalnej, „Winpocetyny” (31 listków po 30 tabletek). Ponadto znaleziono leki przeciwko alergii, czy służące osobom mającym problem z tarczycą. Na części opakowań widniały nazwy leków niemających odpowiednika w języku polskim.

Kierunek przywozu leków oraz rosyjskie nazwy widniejące na nich wskazują, że towar zakupiono w Obwodzie Kaliningradzkim. Tam są one tańsze i łatwiej je nabyć niż na Litwie.

Wykryte lekarstwa trafiły do celniczego magazynu zaś zgromadzone materiały w sprawie przemytu przekazano Prokuraturze Rejonowej w Olecku do dalszego prowadzenia.

Źródło: KAS Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz