[OPINIE] Literaci niezgody w olsztyńskim samorządzie

[OPINIE] Literaci niezgody w olsztyńskim samorządzie
Fot. UM Olsztyna

Olsztyńscy radni spierali się na ostatniej sesji o nazwy nowych ulic w mieście, które powstają w obrębie osiedli Mazurskie i Pieczewo. Patronkami nowych ulic miały zostać: Maria Dąbrowska, Agnieszka Osiecka, Eliza Orzeszkowa, Zofia Nałkowska oraz Wisława Szymborska. Największe kontrowersje wzbudziła poetka i noblistka zarazem, Wisława Szymborska. Chodzi o jej działalność, w pierwszych latach po wojnie, gdy swoją twórczością wspierała ona władzę komunistyczną. Uchwała o ustanowieniu nowych ulic przeszła, ale niesmak pozostał. Tym bardziej, że część radnych przyjęła skądinąd znaną postawę ”głosuję, ale się nie cieszę”.

Warto w tym miejscu przedstawić kilka słów komentarza do całej sytuacji. Oto bowiem radni znów wyciągają argumenty polityczne, dla wydawałoby się, całkiem niepolitycznej sytuacji. Celowali w argumentacji politycznej radni Prawa i Sprawiedliwość. W tym momencie, oceniając drogę życiową Wisławy Szymborskiej, rodzi się pytanie: czy człowiek, który kiedyś tam dokonał jakiegoś wyboru życiowego (ideowego) nie ma prawa do zmiany poglądów. Wszak tylko krowa poglądów nie zmienia! A radni PiS powinni pamiętać, że w ich ekipie parlamentarnej aż roi się od osób, które poglądy (także i polityczne!) zmieniały. Vide były komunistyczny prokurator, Stanisław Piotrowicz, również komunistyczny sędzia, Andrzej Kryże. Nawet przyboczny prezesa, poseł Leonard Krasulski pełnił zawodową (czyli ochotniczą) służbę wojskową w armii komunistycznej, na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.  Dlaczegóż więc ci panowie są jednym z jąder PiS, a Wisławie Szymborskiej odmawia się prawa do posiadania ulicy swojego imienia? Aż dziwne mi się wydaje, że żadnych wątpliwości w radnych olsztyńskich nie wzbudziła osoba Agnieszki Osieckiej. Przecież to „recydywistka małżeńska” i na dodatek ma córkę (Agnieszkę) z …”komunistycznym dziennikarzem”, Danielem Passentem.

A co sądzić o Marii Dąbrowskiej, która miała poglądy zdecydowanie lewicowe i na dodatek aprobowała istnienie homoseksualizmu. Eliza Orzeszkowa zaś była katoliczką… niepraktykującą. Ksiądz więc odmawiał jej pochówku na katolickim cmentarzu. Pochówek odbył się dopiero po osobistej interwencji biskupa grodzieńskiego. A Zofia Nałkowska nie dość, że rozwódka to jeszcze posłanka do komunistycznego „parlamentu” w latach 1947 – 1952.    

By już jednak dalej nie dzielić włosa na czworo warto wspomnieć, że Józef Piłsudski powiedział, że kto za młodu nie był socjalistą ten na starość będzie sk….. Można by w tym momencie stwierdzić, że twórca naszej niepodległości ma jednak głęboką rację. Ale pozostaje mała rysa na tym powiedzeniu. Otóż o wiele wcześniej wygłaszał je (to powiedzenie!)  znany wróg polskości, Otto von Bismarck. Czyżby więc Piłsudski wzorował się na polakożercy? A więc radni protestujący przeciw ulicy Wisławy Szymborskiej w Olsztynie, powinni także, tym bardziej pozbawić olsztyńską topografię ze wszelkich śladów po Piłsudskim.

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

 • Janusz Pisiewicz 2019-06-03 14:32:39 213.184.*.*
  Cio?!!! Jak poglądy słuszne to i ulica się znajdzie a jak nie słuszne...Sami rozumiecie...No!
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • jp 2019-06-03 09:05:34 83.9.*.*
  Polska nigdy nie była krajem komunistycznym, tylko krajem demokracji ludowej na drodze do socjalizmu, natomiast ZSRR był krajem socjalistycznym na drodze do komunizmu. Pamiętajmy Polska jako jedyny kraj w bloku pro radzieckim, który miał prawie 50% własności prywatnej,co samo przez się wyklucza go z grupy państw niby socjalistycznych.
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • Przypominam 2019-06-02 22:48:44 37.47.*.*
  .... że socjalizm był tylko pośrednim etapem na drodze do komunizmu (z nauk na WUML-u)
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • lolopj 2019-06-02 20:33:41 83.31.*.*
  Drogi Panie Krzysztofie Szczepaniku! W Polsce nie było komunizmu, tylko socjalizm! A to spora różnica, wbrew pozorom...
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • Wojciech2001 2019-06-02 15:44:13 81.190.*.*
  A może pospieracie się o budowę parkingu przy szpitalu na Al. Wojska Polskiego.
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • ja, znowu ja... 2019-06-02 04:20:43 31.0.*.*
  Redaktorze Szczepanik, tania manipulacja i demagogia... Krasulski itp itd nie podpisał żadnej hańbiącej listy w '53, popierającej skazanie księży na karę śmierci... To są zbyt poważne tematy, a jakoś nigdy nie słyszałem, żeby Czcigodna Poetessa i Noblistka odcinała się od tego... Jak będzie głosowanie nad ulicą L. Brystygierowej, to też poprzesz? Bo ta jakby kolejny etap.
  Odpowiedz Oceń: 2 3 Zgłoś treść
 • j 2019-06-01 21:22:15 5.172.*.*
  Nasi sławni radni z pis to najchętniej wszystkie ulice nazwali by Jarosława zawsze dziewicy albo jego miernego brata Lecha słabego prezydenta tylko pamiętajcie że ci święci chlali wódę z Kiszczakiem w Magdalence i teraz to nikomu nie przeszkadza ? Prawda ? Ot takie czasy i tacy święci
  Odpowiedz Oceń: 12 4 Zgłoś treść
 • logik 2019-06-01 21:07:06 5.173.*.*
  A może pan redaktor napisałby swój tekst jeszcze raz i bez błędów?
  Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść
 • HK 2019-06-01 20:52:21 31.0.*.*
  Nie znam nikogo normalnego kto by nalezał do PIS. Ani z reals ani z mediów. Sami nieudacznicy, paranoicy lub najzwykleksi wazeliniarze karierowicze. Niby prawica a pełno tam dawnych TW, ubeków, żydiwskich przechsztów, komuszych synów i najzwyklejszych łajdaków jawnie zdradzających żony. Do tego zawyczaj nie mają praktycznie żadnych kwalifikacji. Czarno widzę przyszlość kraju, którego obywatele nic dla niego nie chcą zrobić a mają na uwadze tylko swój kałdun.
  Odpowiedz Oceń: 13 6 Zgłoś treść