Lewe faktury na ponad miliard złotych! Olsztyńskie służby uderzają w mafię paliwową [ZDJĘCIA, WIDEO]

Lewe faktury na ponad miliard złotych! Olsztyńskie służby uderzają w mafię paliwową [ZDJĘCIA, WIDEO]
Olsztyńscy funkcjonariusze zatrzymali pięciu członków mafii paliwowej
Fot. IAS w Olsztynie, CBŚP

Olsztyńscy funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji po raz kolejny uderzyli w zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się obrotem paliwami. Lewe faktury wystawiono na kwotę 1,7 mld złotych!

W poniedziałek, 13 stycznia, funkcjonariusze KAS i CBŚP w Olsztynie, działając na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, zatrzymali pięć osób. Wszyscy byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się obrotem paliw, które legalizowali za pomocą fałszywych faktur. Przeszukano też ich mieszkania, siedziby spółek i biura rachunkowe. Działania prowadzono w województwie wielkopolskim.

- Osoby zatrzymane doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszały zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur oraz prania pieniędzy. Zarzuty dotyczyły m.in. wystawienia faktur na łączną kwotę ponad 1 mld 690 mln zł. Jest to czyn stanowiący tzw. „zbrodnię fakturową”, zagrożony karą do 25 lat pozbawienia wolności. Kwota uszczupleń podatkowych z tych faktur przekroczyła 316  mln zł. Jednej osobie zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą – informuje Renata Kostowska, rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Zatrzymane osoby, to kluczowi członkowie tzw. mafii paliwowej. Śledczy ustalili, że przestępcy organizowali „fakturownie”, czyli spółki wykorzystywane do wystawiania faktur bez prowadzenia rzeczywistej działalności. Następnie rekrutowano do nich „słupy”, czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystywanie ich danych do działalności przestępczej. Gangsterzy posługiwali się też paszportami obywateli Włoch, którzy nigdy w rzeczywistości nie istnieli.

Odbiorcami fikcyjnych faktur były m.in. podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy. Dla stworzenia pozorów legalnej działalności kwoty, jakie wynikały z fikcyjnych faktur były wpłacane na rachunki bankowe „fakturowni”, a później wypłacane w gotówce i zwracane wpłacającym.

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy – dodaje rzeczniczka olsztyńskiego IAS.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Grupa działała w latach 2015-2019, wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę prawie 1 mld 700 mln zł. Dla porównania cały budżet Olsztyna na rok 2019 był o 500 mln mniejszy.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Ja 2020-01-23 15:42:36 5.173.*.*
  Mafia? 😂😂😂 kmiotki którzy myśleli, że są inteligentni a tutaj okazało się, że mają trociny zamiast mózgu. Mafia to na wiejskiej siedzi.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • R. O. 2020-01-16 11:43:32 37.47.*.*
  Ale kwitów naprodukowali. Teraz jeszcze rozgłośnia w Toruniu, kamienica w Krakowie i biuro na Nowogrodzkiej i ośmiornica zostanie pozbawiona swoich macek.
  Odpowiedz Oceń: 7 3 Zgłoś treść
 • mirek101 2020-01-16 11:10:10 213.184.*.*
  "...uderzają w mafię paliwową..." myślałem że weszli do sejmu...
  Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść