Laptopy do gier - sprzęty gamingowe dla graczy

Laptopy do gier - sprzęty gamingowe dla graczy
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Branża gamingowa rośnie w bardzo szybkim tempie, dlatego producenci sprzętu elektrycznego przygotowują coraz więcej ofert dedykowanych użytkownikom, którzy szukają laptopów do gier. Ma to na celu zapewnienie tak szerokiego wyboru, aby każdy z graczy mógł znaleźć urządzenie zapewniające najlepsze warunki do grania. Wybór najlepszego laptopa gamingowego nie jest jednak łatwy, ponieważ w wielu sklepach możemy znaleźć nawet kilka tysięcy różnych urządzeń. Przyjrzyjmy się zatem, jak wybrać najlepszy laptop do gier.

Laptop do gier – jak wybrać? Jaki najlepszy?

Rynek jest wypełniony wieloma rodzajami laptopów do gier, dlatego nawet doświadczeni gracze mogą mieć problem z wyborem najlepszej opcji. Jeżeli naszym celem jest gra na laptopie, najważniejszymi czynnikami, na które musimy zwrócić uwagę, są: karta graficzna, procesor, dysk twardy, pamięć ram, wyświetlacz oraz jakość touchpada i klawiatury. Ceny laptopów mogą różnić się diametralnie w zależności od zastosowanych parametrów, dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań warto oszacować swój budżet. Następnie możemy przejść do omówienia poszczególnych podzespołów by wybrać odpowiedni dla nas komputer.

Dedykowana karta graficzna

Każdy laptop ma zintegrowaną z procesorem kartę graficzną. Jest ona całkowicie wystarczająca do korzystania z Internetu oraz pracy. Jeżeli jednak chcemy wykorzystywać laptop do gry, potrzebny będzie dodatkowy dedykowany układ graficzny. Dedykowana karta graficzna powinna się charakteryzować odpowiednią ilością pamięci RAM (im więcej, tym lepiej). Do płynnego grania w rozdzielczości Full HD niezbędne jest co najmniej 4 GB pamięci karty graficznej. Jedną z technologii, która bardzo poprawia jakość rozgrywki, jest Nvidia G-Sync.

Mocny procesor a gry

Obok karty graficznej najważniejszym elementem jest mocny procesor, który właściwie określa możliwości laptopa i to, czy przenośny komputer będzie wykorzystywać pełny potencjał karty graficznej. Uwagę trzeba zwrócić na liczbę rdzeni – laptop do gamingu powinien mieć ich 4 lub więcej. Procesory najwyższej jakości charakteryzują się wysoką częstotliwością w trybie bazowym (powyżej 2000 MHz) oraz w trybie Turbo (ok. 4000 MHz). Praktyczny system oznaczania wydajności procesorów posiada firma Intel. Najmocniejsze układy mają grupę H lub HQ, a z kolei procesory z literą K mają możliwość zwiększenia częstotliwości taktowania procesora, co automatycznie zwiększa wydajność.

Pamięć RAM w komputerach dla graczy

Laptopy do gry muszą charakteryzować się dużą ilością pamięci RAM. Najlepiej wybrać urządzenie, które ma jej jak najwięcej. Obecnie absolutnym minimum na urządzeniach dostosowanych do gry jest 8 GB RAM. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że rozgrywka we wszystkie najnowsze gry będzie przyjemna, warto wybrać laptopa wyposażonego w 12 GB i więcej. Istotny jest też typ pamięci. Rozwiązaniem, które powinno zapewnić odpowiednią grywalność, jest pamięć DDR4 o częstotliwości taktowania 2133 MHz. Jeżeli zależy nam jednak na zakupie urządzenia na co najmniej kilka lat, jeszcze lepszą opcją może być pamięć o jeszcze wyższej częstotliwości (2400 MHz lub 2666 MHz).

Dysk w laptopie gamingowym – HDD czy SSD?

Niestety, jeżeli dane z dysku będą odczytywane zbyt wolno, nawet najlepszy CPU i grafika nie wystarczą do przyjemnej gry. Z tego powodu bardzo ważny jest zakup nowoczesnego nośnika SSD. Laptop do gier z dyskiem SSD jest wydajniejszy niż laptop z tradycyjnym nośnikiem danych. Laptop z dyskiem SSD zapewnia szybsze wczytywanie kolejnych misji w grze oraz przenoszenie plików. Ciekawym (i często tańszym) rozwiązaniem może być korzystanie z dwóch dysków – SSD o pojemności 128/256 GB do otwierana systemu oraz HDD do przechowywania danych.

Jaki ekran w laptopie do gier?

W kwestii wyboru wyświetlacza w laptopie do gier najważniejsze są rozdzielczość, przekątna, jasność maksymalna i typ matrycy. Od wysokości rozdzielczości zależy szczegółowość wyświetlanego obrazu. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się technologia Full HD. Jeśli chcemy używać laptopa głównie do gry, powinniśmy zainwestować w urządzenie z wyświetlaczem o przekątnej co najmniej 15,6 cala, choć jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem może być wyświetlacz o przekątnej 17,3 cala. Istotną kwestią jest również częstotliwość odświeżania obrazu. W większości standardowych urządzeń wynosi ona 60 Hz. Dynamiczne gry jak np. wyścigi lub gry akcji mogą wymagać jeszcze wyższych wartości – 120 i 144 Hz.

Laptopy do gier – gdzie ich szukać?

Zakup laptopa do gier to poważna inwestycja, ponieważ zazwyczaj wiąże się to z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji, wejdź na www.ceneo.pl. Na stronie znajdziesz oceny i opinie innych użytkowników. Dzięki intuicyjnym filtrom szybko znajdziesz interesujący cię przedział cenowy i parametry sprzętu.

Materiał Partnera

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna