Kuchnia grafitowa – jak ją urządzić?

Kuchnia grafitowa – jak ją urządzić?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Kuchnia w graficie to jedno z rozwiązań wpisujących się we współczesne trendy. Grafit świetnie odnajduje się w różnych wnętrzarskich stylach i stoi na straży elegancji. Zobacz, jak zaaranżować modną kuchnię grafitową, jak łączyć kolory i materiały oraz jak wykończyć grafitowe fronty.

Jaki odcień grafitu?

Szara kuchnia niejedno ma imię. Grafit to kolor głęboko nasycony, który plasuje się pomiędzy klasyczną szarością a czernią. Jest przyjemny w odbiorze, choć chłodny. We wnętrzach prezentuje się szlachetnie i elegancko – stąd też jego ponadczasowy charakter. Bliskim mu odcieniem szarości jest antracyt. Antracytowa kuchnia będzie jednak ciemniejsza – jeszcze bardziej zbliżona do czerni.

Oblicza grafitowej kuchni

Grafit w kuchni może występować pod wieloma postaciami. W dużym pomieszczeniu może oczywiście przybrać postać grafitowej zabudowy z wyspą, a w mniejszym może pojawić się na ścianach czy podłodze. Jasne meble w zestawieniu z grafitową podłogą będą prezentować się zjawiskowo, nawet jeżeli dysponujemy stosunkowo niewielkim wnętrzem. Intrygującym uzupełnieniem mebli kuchennych może być także szare AGD. Kuchnia z grafitową lodówką side-by-side zyska na atrakcyjności. Grafit to urzekający kolor, przyciągający uwagę, dlatego czasem warto pokusić się o wymianę klasycznych, czarnych sprzętów na urządzenia o mniej oczywistej, a wciąż eleganckiej, barwie. A z czym najlepiej łączyć odcienie szarości?

Grafit – do czego pasuje?

Grafitowa kuchnia z czarnym blatem

Decydując się na grafitowy zestaw mebli z ciemnym blatem, podbijemy efekt minimalistycznego, pełnego szyku wnętrza. Czerń idealnie skomponuje się z szarością, a cała aranżacja nabierze trójwymiarowości. W jasnym pomieszczeniu możemy pokusić się nawet o uzupełnienie takiego zestawu o szarość na ścianie czy nawet grafitowe ramy okienne. Zobaczcie sami, jak pięknie może prezentować się tak urządzona kuchnia.

Na zdjęciu powyżej: Kuchnia z kolekcji Speed – jedna z realizacji Verle (verle-home.com)

Kuchnia grafitowa z drewnem

Grafit to kolor znajdujący się po chłodnej stronie palety barw, dlatego, jeżeli zależy nam na szykownej, a jednocześnie przytulnej aranżacji, warto ocieplić go nieco, zestawiając go z drewnem. Grafitowa zabudowa z drewnianym blatem będzie zachwycać nie tylko walorami estetycznymi, lecz także funkcjonalnością. W grafitowej kuchni drewno można zastosować również na podłodze czy ścianach, uzyskując w ten sposób harmonijną kompozycję.

Na zdjęciu poniżej: Kuchnia z kolekcji Touch – jedna z realizacji Verle (verle-home.com)

Grafit z białym

Zestawienie grafitu z kontrastującą bielą również przyniesie ciekawy efekt. Takie połączenie doskonale sprawdzi się chociażby w małych kuchniach, w których jasne barwy zrównoważą ciemny odcień szarości, rozjaśnią pomieszczenie i dodadzą mu lekkości.

Na zdjęciu powyżej: Kuchnia z kolekcji Riva – jedna z realizacji Verle (verle-home.com)

Grafitowa kuchnia – w połysku czy w macie?

Połysk może ożywić stonowaną kuchnię grafitową i optycznie ją powiększyć. Pamiętajmy jednak, że połyskujące powierzchnie mogą być nieco trudniejsze do utrzymania w czystości, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na fronty bez uchwytów. Pod tym względem matowa zabudowa będzie praktyczniejsza.

Na zdjęciu powyżej: Kuchnia z kolekcji Lux – jedna z realizacji Verle (verle-home.com)

Meble kuchenne w kolorze grafitowym – wady i zalety

Jak chyba każda wnętrzarska kolorystyka, tak i grafitowa kuchnia ma swoje plusy i minusy.

Oto jej najważniejsze zalety:

  • uniwersalność – kuchnia grafitowa może mieć przeróżna oblicza: od klasycznej po nowoczesną, a grafit to kolor, który pięknie prezentuje się zarówno w macie, jak i w połysku.,

  • elegancja – kuchnia w graficie to bez dwóch zdań wnętrze pełne szyku i elegancji,

  • neutralność – grafit niezwykle łatwo jest zestawić z innymi kolorami. Dlatego szare meble kuchenne mogą stać się świetną bazą, wokół której można aranżować stonowane, ale i barwne wnętrza.

Wady grafitowej kuchni:

  • bardziej wymagająca pielęgnacja – na ciemnych blatach czy frontach zbrudzenia są bardziej widoczne, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę kamienne osady czy ślady po kroplach wody.

  • ciemny kolor, który może przytłaczać – w mniejszych pomieszczeniach nieumiejętnie zastosowany grafit może wydać się ciężki i przytłaczający. Można to oczywiście ograć odpowiednim oświetleniem czy złagodzić obecnością jasnych barw, jednak najbezpieczniej grafit stosować w przestronnych kuchniach z salonem.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz