Kredyt konsolidacyjny - kiedy warto z niego skorzystać?

Kredyt konsolidacyjny - kiedy warto z niego skorzystać?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Konsolidacja kredytu to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób, które nie radzą sobie ze spłatą kilku różnych zobowiązań finansowych. Mimo iż rozwiązanie to finalnie jest nieco bardziej kosztowne, to na poziomie miesięcznej raty pozwala odciążyć domowy budżet. Sięgają więc po kredyt konsolidacyjnych najczęściej osoby, które obawiają się, że na pewnym etapie nie będą w stanie regularnie spłacać wszystkich zaciągniętych zobowiązań.

  1. Konsolidacja kredytów - zasada działania

  2. Czy warto brać kredyt konsolidacyjny?

  3. W banku czy firmie pozabankowej?

Konsolidacja kredytów - zasada działania

Zasada w oparciu, o którą dokonuje się konsolidacji kredytów jest stosunkowo dość prosta. Kredytobiorca, dla którego spłata kilku różnych zobowiązań finansowych zaczyna sprawiać problem zgłasza się do banku lub firmy pozabankowej (ponieważ one również udzielają takiej pomocy). Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o konsolidację szczegółowo opisanych i udokumentowanych zobowiązań, instytucja udzielająca kredytu konsolidacyjnego zawiera z klientem zupełnie nową umowę, która jednocześnie anuluje wszystkie dotychczasowe zobowiązania. Najważniejszym plusem tego rozwiązania jest to, że w wyniku takiej umowy miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa (i to często bardzo znacząco) od łącznej sumy miesięcznych rat ze wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Jak to jest możliwe? Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania w porównaniu do wcześniejszych zobowiązań. Oczywiście podwyższa to finalnie wartość tego zobowiązania, natomiast pozwala obniżyć oprocentowanie kredytu, co przekłada się wprost na wysokość miesięcznej raty kredytu konsolidacyjnego.

Czy warto brać kredyt konsolidacyjny?

Oczywiście będą tacy, którzy powiedzą, że kredyt konsolidacyjny to niekorzystne z punktu widzenia klienta rozwiązanie, ponieważ ostatecznie "kosztuje" on więcej niż suma wszystkich zaciągniętych już zobowiązań. Będą mieli oni oczywiście rację. Trzeba jednak pamiętać, że takiego kredytu nikt oczywiście nie rekomenduje osobom, które nie mają problemu z regularnym spłacaniem zaciągniętych kredytów czy pożyczek. Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie przygotowane z myślą o osobach, którym aktualnie otwarte zobowiązania zaczynają ciążyć na tyle mocno, że pojawia się ryzyko zaprzestania regularnego spłacania części z nich. Konsekwencje takiej sytuacji są bardzo jasne - rosnące z dnia na dzień odsetki. Ich wysokość często okazuje się wyższa niż ewentualna "dopłata" do kredytów i pożyczek, jaką zakłada kredyt konsolidacyjny. Warto także pamiętać, że brak regularnych spłat to negatywna historia kredytowa, a to z kolei coraz mniejsze szanse na otrzymanie kolejnego kredytu, a z pewnością na kredyt lub pożyczkę na korzystnych warunkach. Oczywiście kredyty gotówkowe konsolidacyjne (oferty dostępne na https://direct.money.pl/kredyty-gotowkowe-konsolidacyjne/) zawsze warto sprawdzać i porównywać, ponieważ każdy bank lub firma pozabankowa udzielają ich na nieco innych zasadach i z nieco innym oprocentowaniem.

W banku czy firmie pozabankowej?

Wybór instytucji udzielającej kredytu konsolidacyjnego oczywiście należy zawsze do klienta, natomiast warto, aby był on poprzedzony szczegółowym rozpoznaniem ofert dostępnych na rynku. W tym celu można skorzystać z porównywarki kredytowej, która podpowie, jaka oferta jest (przynajmniej finansowo) najbardziej korzystana. Trzeba jednak także zdawać sobie sprawę, że otrzymanie kredytu konsolidacyjnego w banku jest możliwe jedynie przy pozytywnej dotychczasowej historii kredytowej. Jeśli na koncie klienta widnieją już inne, wcześniej nieuregulowane zobowiązania, trzeba będzie zwrócić się w stronę firm pozabankowych, u których najczęściej same kryteria udzielania kredytu są nieco mniej ostre, natomiast oprocentowanie takiego zobowiązania jest z reguły wyższe od analogicznej oferty w banku.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna