Koronawirus. Wiemy, kiedy odbędą się wybory prezydenckie! [AKTUALIZACJA]

Koronawirus. Wiemy, kiedy odbędą się wybory prezydenckie! [AKTUALIZACJA]
Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek
Fot. Sejm RP/TT

Dziś, 3 czerwca, marszałek Sejmu, Elżbieta Witek poinformowała, że wybory prezydenckie, które miały pierwotnie miały być 10 maja, odbędą się w niedzielę, 28 czerwca 2020 roku.

- Epidemia koronawirusa wszystko zmieniła. Kampania w Polsce trwała, ale musiała przenieść się do mediów społecznościowych. Wybory 10 maja powinny się odbyć – powiedziała na konferencji prasowej marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek skrytykowała postawę opozycji, która dążyła do przełożenia wyborów.

- W opozycji toczyły się tylko pracę nad tym, jak te wybory torpedować. Opozycja pokazała, że chce awantury. Chce zakłamywać rzeczywistość – dodała Witek.

Wiemy już, że wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 28 czerwca 2020 roku.

- Za chwilę rozpoczynamy kampanię wyborczą. Mam nadzieję, że rywalizacja będzie uczciwa. Nie pozwólmy sobie odebrać prawa do wyborów 28 czerwca – podsumowała Elżbieta Witek.

Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy. Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych i korespondencyjnie.

Do 5 czerwca kandydaci będą mieli czas na zarejestrowanie w Państwowej Komisji Wyborczej, do 10 czerwca nowi kandydaci muszą zebrać sto tysięcy podpisów pod listami poparcia.

Z kolei do 12 czerwca pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, które zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca. Do 13 czerwca można zgłaszać konsulom zamiar głosowania za granicą, a do 16 czerwca jest termin na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Natomiast osoby przebywające na obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów mogą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego do 26 czerwca. Do tego dnia także wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.

28 czerwca lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7 do 21. Wtedy też Poczta Polska będzie miała czas na dostarczenie kopert zwrotnych od głosujących korespondencyjnie, a urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych. Możliwe także będzie dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • pytanie 2020-06-03 19:58:14 78.88.*.*
    Gdzie w Olsztynie można zlożyć poparcie dla Trzaskowskiego.
    Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść
  • Janusz Pisiewicz 2020-06-03 17:01:37 95.160.*.*
    Pani marszałek zachowała się jak niezależny polityk i skrytykowała opozycję. Amen.
    Odpowiedz Oceń: 3 2 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna