Koronawirus. Kontrola temperatury ciała na lotnisku w Szymanach

Koronawirus. Kontrola temperatury ciała na lotnisku w Szymanach
W piątek na lotnisku w Szymanach wprowadzono środki prewencyjne, w tym pomiary temperatury ciała pasażerów
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Sytuacja zmienia się bardzo szybko i dynamicznie. Od piątku w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury prowadzone są kontrole pasażerów.  

Jeszcze w czwartek wszystko funkcjonowało normalnie, chociaż Dariusz Naworski, rzecznik prasowy PL Olsztyn-Mazury, poinformował nas, że personel jest w pełnej gotowości do wdrożenia zaostrzonych procedur.

W chwili obecnej procedury nie nakładają na nas takiego obowiązku jednak jesteśmy w pełnej gotowości , personel jest odpowiednio przeszkolony. Jesteśmy gotowi reagować również w sytuacji zgłoszenia przypadku osoby objawowej przez załogę któregokolwiek statku powietrznego lądującego w PL Olsztyn-Mazury – powiedział w rozmowie z nami Dariusz Naworski.

Nie minął dzień, a lotnisko w Szymanach na swojej stronie wydało komunikat, w którym poinformowało, że od piątku wprowadzone zostaną działania prewencyjne. Jakie to działania?

Zgodnie z wytycznymi Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, od 13 marca 2020 r. pasażerowie przylatujący do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w ruchu międzynarodowym, poddawani będą kontroli temperatury ciała. Pomiar temperatury przeprowadzony będzie po wylądowaniu na pokładzie samolotu, przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przy udziale funkcjonariuszy Straży Granicznej, za pomocą bezdotykowych pirometrów. Kontrole prowadzone będą do odwołania.

Pasażerowie przylatujący do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w ruchu międzynarodowym mają również obowiązek wypełnienia Kart Lokalizacji Pasażera, które udostępniane będą przez personel pokładowy lub w razie potrzeby przez służby lotniska.

– możemy przeczytać w komunikacie.

W piątek ukazał się kolejny komunikat.

Na teren terminala będą mogli wejść tylko pasażerowie z ważnym biletem lotniczym. Osoby odprowadzające, a także oczekujące na przylatujących pasażerów, nie będą wpuszczane do środka. Wszystkie osoby przyjeżdżające na terminal poddawane będą obligatoryjnej kontroli pomiaru temperatury ciała, prowadzonej przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej po wejściu do terminala. Wszystkich pasażerów podróżujących z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury prosimy o przybywanie na lotnisko odpowiednio wcześniej z uwagi na możliwość wydłużenia czasu koniecznego do przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa.

– napisano na stronie internetowej lotniska.

Ponadto Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie podróży, zwłaszcza do państw, w których wystąpiło dużo przypadków zachorowań na Covid-19.

Chodzi o Chiny, Koreę Południową, Włochy, Iran, Japonię, San Marino, część regionów w Hiszpanii i Francji oraz Niemczech (Nadrenia Północna-Westfalia, Badenia-Wirtembergia).

Z Szyman można polecieć do Dortmundu, który leży w Nadrenii Północnej-Westfalii. Dlatego też zapytaliśmy czy port lotniczy wdroży jeszcze bardziej restrykcyjne procedury dla pasażerów planujących udać się tam czy stamtąd wrócić.

Czekamy na odpowiedź.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury tym samym dołączył do grona lotnisk w Polsce, które już od dłuższego czasu stosują podobne środki prewencyjne. Wśród nich są m.in. warszawskie Okęcie czy Katowice-Pyrzowice, gdzie niektóre loty zostały zawieszone – głównie do Włoch, ale też m.in. do Monachium.

Jak dotąd nie było żadnej informacji o zawieszonych lotach z lotniska w Szymanach.

O odwołaniu lotów decydują linie lotnicze – dodał Dariusz Naworski.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz